Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola: W sprężynowni prężą się do strajku

Zdzisław Surowaniec [email protected]
Stalowa Wola: W sprężynowni prężą się do strajkuSprężynownia w Stalowej Woli powstała razem z Zakładami Południowymi w 1939 r. i specjalizuje się w produkcji maszyn dla kolejnictwa. w 2014 r. Sprężynownia Huty Stalowa Wola przeszła w kolejne ręce, tym razem do grupy Axtone.
Stalowa Wola: W sprężynowni prężą się do strajkuSprężynownia w Stalowej Woli powstała razem z Zakładami Południowymi w 1939 r. i specjalizuje się w produkcji maszyn dla kolejnictwa. w 2014 r. Sprężynownia Huty Stalowa Wola przeszła w kolejne ręce, tym razem do grupy Axtone. Archiwum
Pracownicy stalowowolskiej Sprężynowni należącej do grupy Axtone weszli w spór zbiorowy z zarządem grupy, chcą podwyżek dla zatrudnionych tu 104 osób, na co nie godzi się zarząd.

 

 

 

Potrzebny będzie mediator, aby rozwiązać spór zbiorowy o podwyżki płac w spółce Axtone, dawnej Sprężynowni w Hucie Stalowa Wola. Zakład zatrudnia 104 osoby i do tej pory było o nim cicho.

Sprężynownia należy do tych wydzielonych z Huty Stalowa Wola zakładów, które mimo tsunami, jakie nawiedziło zakład, nie zatonęły. Jako HSW-Sprężynownia została sprywatyzowana w 2007 roku. Kupiła ją spółka Interspeed z Ostrowca Świętokrzyskiego, ta sama, która kupiła od huty Ciągarnię. Ciągarnia dawno upadła, a Sprężynownię przejął fundusz inwestycyjny Axtone, dostarczający części dla przemysłu kolejowego. Właścicielem Axtone jest polski Kamaks Kańczuga i niemiecki Keystone Bahntechnik. Korporacja prowadzi biznes w Polsce, w Niemczech, Czechach i w Rosji. Kiedy Axtone kupował Ciągarnię, przekonywał, że to ważny krok dla rozwoju grupy. I pracownicy nie mieli powodów do narzekań. - Były zyski, były premie - stwierdza szef hutniczej Solidarności Henryk Szostak.

Na Sprężynowni zazgrzytało w ubiegłym roku, kiedy pracownicy zaczęli się domagać 350 złotych podwyżki pensji i 700 złotych świątecznej premii. Od zarządu usłyszeli, że grupa spłaca kredyt na kupno Sprężynowni i o podwyżce nie może być mowy. - Mamy wrażenie, że Axtone chce wydrenować spółkę, wyciągnąć z niej jak największe zyski i spółkę sprzedać. A pracownicy zapewniają, że nie popuszczą - mówił Szostak na konferencji prasowej.

Sytuacją w zakładzie zainteresowała się Państwowa Inspekcja Pracy. Zdaniem pracowników źle są naliczane jubileusze, odprawy, urlopy i pogarszają się warunki bezpieczeństwa pracy. Szostak przyznał, że zakład wymaga dofinansowania, unowocześnienia, bo maszyny są stare i pamiętają dawne czasy. Sprężynownia powstała razem z Zakładami Południowymi w 1939 roku i specjalizuje się w produkcji maszyn dla kolejnictwa.

Prowadzone w tym roku rozmowy związkowców z dyrekcją na temat podwyżek płac nic nie dały. Zarząd nie godzi się na dawanie wszystkim pracownikom podwyżek po równo, tylko honorowanie najlepszych. Związkowcy na to się nie godzą i weszli w spór zbiorowy z zarządem. Przed dziesięcioma dniami związkowcy podpisali z zarządem protokół rozbieżności. Ma być powołany negocjator do pojednawczych rozmów. Mówi się o pośle Rafale Weberze.

 

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24