Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stan przemyskich szpitali po zmianach

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
- Zmiany w szpitalach przynoszą sukcesy. To efekt pracy całego naszego zespołu - mówi Piotr Ciompa, dyr. przemyskich szpitali.
- Zmiany w szpitalach przynoszą sukcesy. To efekt pracy całego naszego zespołu - mówi Piotr Ciompa, dyr. przemyskich szpitali. Norbert Ziętal
Dyrektor przemyskich szpitali liczy, że wkrótce do Przemyśla na leczenie będą przyjeżdżać pacjenci z innych miast Podkarpacia.

Od kilku miesięcy trwa reorganizacja przemyskiej służby zdrowia. Najważniejsze to połączenie dwóch szpitali i jednostki Obwodu Lecznictwa Kolejowego w jedną instytucję. Proces ten nadal trwa i formalnie ma być sfinalizowany pod koniec marca.

- Wprowadzane przez nas zmiany na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii były w Przemyślu najbardziej kontrowersyjnie odbierane. Tymczasem po czterech miesiącach spełniliśmy warunki na drugi stopień referencyjności. Uznał to Narodowy Fundusz Zdrowia. Od 1 marca nasz oddział będzie rozliczany według podwyższonego stopnia referencyjności. Podnieśliśmy jakość, obniżając koszty zatrudnienia - mówi Piotr Ciompa, dyr. przemyskich szpitali wojewódzkich.

Do tej pory nie było takich zabiegów w przemyskim szpitalu

Co oznacza podwyższenie referencyjności dla mieszkańców, pacjentów?

- Pozwoli to, przy tej samej liczbie pacjentów, korzystniej rozliczać wykonane procedury. Podwyższenie stopnia referencyjności uważamy za swój duży sukces, gdyż zmiany w szpitalu nie powodują obniżenia jakości leczenia, lecz jej podwyższenie. Pomimo wprowadzania oszczędności - mówi dyr. Ciompa.

Dyr. twierdzi, że podobnie jest z oddziałem okulistyki, który również przeszedł zmiany. Zostali zatrudnieni wysokiej klasy specjaliści.

Ciompa chwali się, że szpital kupił nowoczesną aparaturę, m.in. witrektom z laserem do operacji siatkówki, funduskamerę - angiograf fluoresceinowy, do fotografii dna oka lub tęczówki, tomograf optyczny siatkówki oka do diagnostyki schorzeń i biometr optyczny do wszczepu soczewek wieloogniskowych. Od połowy października robione są pierwsze w Przemyślu operacje wiktrektomii.

- W tej chwili wykonujemy zabiegi, które nigdy w Przemyślu nie były robione. Obecnie w szpitalach publicznych w Podkarpackiem, takie zabiegi są możliwe tylko w Przemyślu. Mamy nadzieję, że wreszcie uda się odwrócić tendencję i przyciągać do Przemyśla pacjentów z innych miast w regionie - podkreśla dyrektor.

W 2015 r. sześć proc. przemyślan leczyło się poza Przemyślem. Za 2016 r. na razie nie ma danych.

Szef przemyskich szpitali podkreśla również korzystne zmiany na oddziale onkologii.

Przemyski szpital trafił do najwyższej kategorii

- W projekcie sieci szpitali, Wojewódzki Szpital w Przemyślu jest uwzględniony w trzeciej kategorii, czyli wśród placówek najważniejszych w systemie. Przemyska placówka będzie miała najwyższą rangę, a to oznacza, że będzie miała najwięcej oddziałów specjalistycznych, zakontraktowanych w sposób budżetowy w Narodowych Funduszu Zdrowia - mówi Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego odpowiedzialny za służbę zdrowia.

Dodał, że byłoby to niemożliwe, bez procesu restrukturyzacji, który obecnie przebiega w przemyskiej służbie zdrowia i polega na łączeniu szpitali.

- Gdyby proces restrukturyzacji w Przemyślu nie rozpoczął się, mielibyśmy dwa szpitale o mniejszej randze, które konkurowałyby ze sobą - dodaje Kruczek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24