Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Straż Graniczna: 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko – białoruskiej

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Straż Graniczna: 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko – białoruskiej
Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Straż Graniczna: 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko – białoruskiej wojciech wojtkielewicz/kurier poranny gazeta wspolczesna / polska press
Straż Graniczna udaremniła wczoraj 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze zatrzymali siedmiu nielegalnych imigrantów, obywateli Iraku - podała w niedzielę Straż Graniczna.

"Wczoraj wyjątkowo dużo prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG zatrzymali 7 nielegalnych imigrantów - wszyscy to obywatele Iraku. 200 prób zostało udaremnionych. Za pomocnictwo zatrzymano 2 obywateli Polski i obywatel Syrii z niemiecką kartą pobytu" - napisała dziś na Twitterze Straż Graniczna.

Oprócz tego poinformowano, że „na wysokości miasta Usnarz Górny wciąż koczuje grupa ok.24-30 osób”.

„Służby białoruskie dostarczają im na bieżąco towary. W razie potrzeby doładowują cudzoziemcom telefony i powerbanki korzystając z agregatu prądotwórczego” – podała Straż Granicza w niedzielę rano.

Ponad 100 pozwoleń na wjazd

W pasie, na którym obowiązuje stan wyjątkowy, nie mogą przebywać osoby nieuprawnione. W czwarte 2 września teren musieli opuścić między innymi dziennikarze i aktywiści.

Rzeczniczka Straży Granicznej podporucznik Anna Michalska przekazała w niedzielę rano PAP, że Straż Graniczna wydała ponad 100 pozwoleń na wyjazd do strefy objętej ograniczeniami. - Natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Starzy Granicznej siedem - dodała.

Michalska poinformowała, że większość składanych wniosków dotyczyła konieczności odwiedzin krewnych. Jednocześnie zapewniła, że Straż Graniczna szczegółowo analizuje wnioski i nie wydaje zgód "z automatu".

W galerii znajdziecie przykładowe ograniczenia, jakie mogą zostać wprowadzone w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w miejscowościach przy granicy z Białorusią.

Stan wyjątkowy przy granicy polsko-białoruskiej. Prezydent p...

Stan wyjątkowy notyfikowany ONZ

Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski poinformował, że „zgodnie z art. 7 ustawy o stanie wyjątkowym, wprowadzenie rozporządzeniem prezydenta stanu wyjątkowego na części terytorium Polski zostało w imieniu MSZ notyfikowane Sekretarzowi Generalnemu ONZ”.

Art. 7 Ustawy o stanie wyjątkowym z 2002 roku mówi o tym, że szef MSZ "notyfikuje Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Sekretarzowi Generalnemu Rady Europy wprowadzenie i zniesienie stanu wyjątkowego".

Morawiecki: Jeżeli trzeba będzie, to te 30 dni zostanie przedłużone

Szef rządu Mateusz Morawiecki pytany był w sobotę rano w RMF FM o to, czy te 30 dni stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej wystarczą.

- Jeżeli trzeba będzie, to te 30 dni zostanie przedłużone, ale granica musi być chroniona. Nie może być tak, że granicę wschodnią swobodnie przekraczają ludzie, którzy są nielegalnymi migrantami - odpowiedział.

Dodał, że takie przedłużenia nie zakłada dzisiaj, ale „nie wyklucza takie ewentualności”. - Musimy przede wszystkim chronić granicę, to jest nasze zobowiązanie, to moje zobowiązanie wobec obywateli. Na pewno zrobimy wszystko, żeby granica była bezpieczna - mówił.

Stan wyjątkowy przy granicy

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek rozporządzenie dotyczące wprowadzenia na 30 dni stanu wyjątkowego w części województw lubelskiego oraz podlaskiego. Tego samego dnia po południu rozporządzenie weszło w życie. Teraz jeszcze musi zostać poparte przez parlament.

Na poniedziałek na godzinę 16.30 zapowiedziane jest nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, na którym posłowie zajmą się rozporządzeniem prezydenta. Mogą oni odrzucić propozycję wprowadzenia stanu, ale potrzeba do tego bezwzględnej większości.

O wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni zawnioskowała do prezydenta Rada Ministrów. Szef MSWiA Mariusz Kamiński podczas wtorkowej konferencji poinformował, że stan wyjątkowy obejmie 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 miejscowości w województwie lubelskim.

- Ten pas będzie obejmował 115 miejscowości na Podlasiu i 68 miejscowości w woj. lubelskim. Świadomie podkreślam: miejscowości, a nie gmin. Nie chodzi tutaj po gminy, ale chodzi o wąski pas miejscowości bezpośrednio przylegających do granicy - powiedział Kamiński.

W pasie objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zawieszenie prawa do organizacji zgromadzeń publicznych, obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego bądź legitymacji szkolnej, zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów granicznych oraz osób je strzegących, ograniczenie dostępu do informacji dotyczących bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej.

Oprócz tego na terenie objętym stanem wyjątkowym nie mogą przebywać osoby nieupoważnione. Wprowadzone jest także ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24