NOWINY
  POLECAMY

  Ciekawostki ze świata sportu!

  Rozwiń
  NOWINY
  Zwiń

  Ciekawostki ze świata sportu!

  • Piękne pływaczki w kalendarzu
  • Byliśmy na stoku przy Hotelu Arłamów
  • Żużlowcy z Rzeszowa spotkali się z kibicami

  Stanisław Kalemba: Polska wolna od GMO

  Stanisław Kalemba: Polska wolna od GMO

  Rozmawiał Wojciech Tatara

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Stanisław Kalemba

  Stanisław Kalemba ©Archiwum

  Rozmowa ze Stanisławem Kalembą, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi.
  Stanisław Kalemba

  Stanisław Kalemba ©Archiwum

  - Coraz więcej rolników niezadowolonych z polityki rządu zaczyna protestować?

  - Największe protesty były w województwie zachodniopomorskim i dotyczyły obrotu ziemią, czyli tzw. zakupów na słupa. Wszystkie przypadki, jakie dotarły do mnie jako ministra, zgłosiłem do CBA i ABW. Natomiast ta najważniejsza sprawa została rozwiązana 11 stycznia, kiedy podpisaliśmy z protestującymi rolnikami dwanaście ustaleń. Następnie w ciągu tygodnia zostało wydane rozporządzenie Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, które spożytkuje te nasze ustalenia.

  - A co z GMO?

  - Od 28 stycznia weszła nowa ustawa oraz dwa rozporządzenia zakazujące wysadzania i wysiewu kukurydzy MON810 i ziemniaków Amflora. Obecnie trwa akcja informacyjna. Polska będzie pod względem siewu, uprawy wolna od GMO.

  - Rolnicy z Podkarpacia w ostatnich latach borykają się z problemami, jakie w ich gospodarstwach sprawia zwierzyna łowna. Co ministerstwo zamierza zrobić w tej sprawie?

  - Za prawo łowieckie odpowiada minister środowiska. Jestem przekonany, że nowelizacja ustawy o prawie łowieckim jest jedną z bardziej oczekiwanych. Wycena szkód rolnych powinna być przeprowadzona przez niezależnego fachowca. Nie powinna ich oceniać organizacja, która jest związana z wypłatą odszkodowania. W moim przekonaniu część szkód powinno wypłacać koło łowieckie a część Skarb Państwa.

  - Ostatnio pojawia się kwestia wprowadzenia podatku dochodowego od działalności rolniczej?

  - Wraca temat, który był wywoływany w expose pana premiera Donalda Tuska, żeby w rolnictwie, w gospodarstwach wprowadzić podatek dochodowy od działalności rolniczej. To jest domena ministra finansów. Rolnicy płacą generalnie wszystkie podatki, często płacą więcej, bo mają wielodzietne rodziny, a wszystko jest owatowane. Jest taka zgoda, że gdyby wprowadzić podatek od działalności rolniczej, to ma być on neutralny w stosunku do podatku rolnego, ma być jeden podatek i płacony dla gmin. Rozmowy jednak są na wstępie i sprawa z pewnością nie zostanie rozstrzygnięta w ciągu kilku miesięcy.

  - Co z ubojem prowadzonym na wsiach bez jakiejkolwiek kontroli?

  - Te sprawy są uregulowane. Rolnik może ubić tucznika i zrobić z niego wyroby, ale tylko na własne potrzeby. Każdy ubój zwierzęcia musi zgłosić do ARIMR. Mięso zaś musi być zbadane i zgłoszone do powiatowego inspektora nadzoru weterynaryjnego.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo