Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stanisława Mroczka z Siedleczki świętuje swoje 100 urodziny! [ZDJĘCIA]

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Pani Stanisława zawsze lubiła czytać. Do dzisiaj jest zresztą prenumeratorką Nowin
Pani Stanisława zawsze lubiła czytać. Do dzisiaj jest zresztą prenumeratorką Nowin Archiwum rodziny
Pani Stanisława Mroczka urodziła się dokładnie 25 listopada 1919 roku w Siedleczce, w gminie Kańczuga. Jest osobą otwartą i kontaktową. Ma dużą wiedzę historyczną i dobrą pamięć. Nasza jubilatka jest też prenumeratorką Nowin.

Stanisława Mroczka ma trójkę dzieci, 7 wnucząt, 9 prawnucząt i 4 praprawnuczęta. Wszystkim znana jest jako dobra, renomowana kuchenna. Ponad 40 lat zajmowała się pieczeniem ciast i przygotowywaniem wesel nie tylko w okolicy, ale w innych miejscach m.in. w Krakowie, Rzeszowie.

Ukończyła powojenne kursy pieczenia i gotowania. Popularne i smakowite były torty, które wychodziły spod jej ręki. Były zawsze pięknie dekorowane naturalnymi środkami np. różą na torcie - z cienkich wstążek skarmelizowanego jabłka. Każda słodkość była starannie dopracowana.

Pani Stanisława zawsze żyła życiem wsi. Brała aktywny udział w życiu kulturalnym, lubiła i potrafiła śpiewać i tańczyć. Należała do wiejskiego chóru Promień. Grała też role w przedstawieniach teatralnych. Przed II wojną brała udział w przedstawieniach teatralnych.

Do niedawna śpiewała domownikom ludowe i historyczne piosnki, które liczyły dużą ilość zwrotek. Zawsze też lubiła czytać. Do dzisiaj jest zresztą prenumeratorką Nowin (wydania weekendowego).

Jest osobą otwartą i kontaktową. W 2010 roku chętnie wzięła udział w programie Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej PolSenior „Aspekty medyczne, psychologiczne, socjologiczne i ekonomiczne starzenia się ludzi w Polsce”.

Pani Stanisława posiada dużą wiedzę historyczną. Do dziś ma dobrą pamięć i lubi wspominać dzieje, których była świadkiem. Pamięta wiele wydarzeń, dat i nazwisk. Niejednokrotnie korzystali z jej opowieści lokalni badacze historii, zwłaszcza okresu II wojny światowej.

Jej recepta na długowieczność? Praca, ruch, uśmiech, różne zainteresowania, kontakt z ludźmi, otwarcie na drugiego człowieka, możliwość robienia tego co się potrafi i lubi.


Zobacz też: 20 najbiedniejszych gmin na Podkarpaciu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24