Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staramy się być uczelnią z rozmachem

ANDRZEJ PIĄTEK
KRYSTYNA BARANOWSKA
Rozmowa z prof. dr hab. TADEUSZEM POMIANKIEM, rektorem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie: - Komisja akredytacyjna decyduje o uprawnieniach szkół wyższych. Jej decyzje są jednak różnie odbierane i komentowane. Pojawiają się nawet głosy, że komisja jest zbyt surowa. Jak zatem trzeba ją postrzegać?

- Jeśli w Polsce mamy prawie 400 uczelni to akredytacja jest niezbędna, by zadbać o jakość edukacji. Inną sprawa, czy przyjęty sposób kontroli przez Państwową Komisję Akredytacyjną dobrze realizuje powyższy cel. Ale o to najlepiej zapytać w tych uczelniach, które były już kontrolowane. Dodam tylko, że polskie uczelnie, które dbają o swoją pozycję na rynku edukacyjnym coraz chętniej poddają się międzynarodowym procedurom akredytacyjnym, szczególnie tym, które funkcjonują w Unii Europejskiej.

- Czy WSIiZ posiada akredytacje?

- Posiadamy jako jedna z niewielu uczelni w Polsce prestiżową akredytację Stowarzyszenia Edukacji Menedżerskiej FORUM. Po bardzo wnikliwej kontroli Zespołu Oceniającego SEM FORUM akredytacje otrzymały wszystkie trzy wnioskowane kierunki studiów - licencjat Ekonomia, Studia Uzupełniające Magisterskie Ekonomia oraz licencjat Informatyka i Ekonometria. Pragnę podkreślić, że uwagi kontrolujących nas profesorów były bardzo pożyteczne i wprowadziliśmy je w życie. Posiadamy również akredytacje światowych firm komputerowych, jak m.in.: Cisco, Sun, Microsoft, a także jesteśmy akredytowani przez instytucje zajmujące się certyfikacją znajomości języków obcych - The European Language Certificates oraz London Chamber of Commerce and Industry.

- W uczelni wprowadzono Europejski System Transferu Punktów. Jakie to stwarza możliwości?

-  Przed rokiem dołączyliśmy do uczelni, które wprowadziły ten system. Tym samym zaistnieliśmy na europejskim rynku usług edukacyjnych. Po naszej akcesji do UE zapewnianie naszym studentom płynności studiowania stanie się koniecznością, a to właśnie umożliwia Europejski System Transferu Punktów. ECTS dodatkowo mobilizuje studentów do nauki oraz wprowadza wymóg (istnieje on już we Francji i Niemczech) studiowania przez każdego studenta przynajmniej jednego semestru w uczelni w innym kraju. Wprowadzenie takiego systemu w Polsce zmusi uczelnie do zdecydowanie większej zadbania o odpowiednio wysoki poziom procesu dydaktycznego, również w zakresie języków obcych. Jest to również pewnego rodzaju gwarancja jakości kształcenia.

- Europejski rynek usług edukacyjnych, jakość kształcenia - to duży krok w stronę integracji z Unią...

- Istotnie. Przypomnę, że już od początku lat 90. działa w rzeszowskim Stowarzyszeniu Promocji Przedsiębiorczości (założycielu uczelni) Biuro Projektów aplikujące o granty do UE i pomagające innym w tym zakresie, a także Euro-Info kojarzące firmy i informujące o rynku unijnym (udzieliło już ponad 10 tysięcy bezpłatnych usług doradczych). Z kolei od trzech lat funkcjonuje w uczelni Regionalne Centrum Informacji Europejskiej, które na szeroką skalę prowadzi akcję edukacyjną i informacyjną. Jako jedyne w Polsce zorganizowało powiatową siec punktów informacji europejskiej. Warto podkreślić, że obie te agendy uznawane są za jedne z trzech najlepszych w Polsce. Wreszcie nasz Instytut Gospodarki prowadzi już ponad dwa lata obszerne badania koniunkturalne dla woj. podkarpackiego, obecnie także wraz z partnerami z województwa lubelskiego i podlaskiego. Po to, by wnieść istotny wkład w wypracowanie skutecznej strategii gospodarczej regionu i nieść pomoc firmom i samorządom. Nasz pogląd na to jak wyrwać to województwo z letargu przedstawiliśmy na konferencji "Podkarpackie jutro", której byliśmy współorganizatorami.

- O jakich specjalnościach kształcenia można powiedzieć - mają perspektywę?

- Na pewno Gospodarka Europejska oraz Technologie informatyczne Sieci Globalnych - te specjalności dają najszersze możliwości. Kształcenie na nich odbywa się u nas w ramach wspólnego programu z Wyższą Szkołą Europejską im. ks. Tischnera w Krakowie - ten system studiów nazwaliśmy szkołą elit. Pięćdziesięciu najlepszych studentów będzie mogło studiować bezpłatnie jednocześnie w obu uczelniach - u nas, korzystając z nowoczesnych technologii, a w uczelni krakowskiej - z zajęć prowadzonych przez takie osobowości jak m.in. Władysław Bartoszewski, Ryszard Kapuściński, Tadeusz Mazowiecki, Czesław Miłosz, Jan Nowak - Jeziorański i Norman Davis.

- Przyjmijmy założenie - jesteśmy już w UE. Jaką rola przypadnie kierowanej przez pana uczelni?

- Po pierwsze, będziemy kształcić zgodnie ze standardami obowiązującymi w UE. Oferowane certyfikaty, system ECTS, suplement do dyplomu - dobrze przygotują naszych absolwentów do studiowania i pracy w UE. Po drugie - pomagać firmom i samorządom, w opracowywaniu takich projektów gospodarczych na które UE da środki finansowe, i które przyspieszą rozwój regionu. Po trzecie - nadal dynamicznie rozszerzać współpracę z instytucjami edukacyjnymi i naukowymi UE i USA.

- Uczelnia ma umowy z zagranicznymi partnerami?

- Owszem, jest ich sporo. Najintensywniej współpracujemy z Fachhochschule Bielefeld w Niemczech, Fontys University of Professional Education w Holandii, Uniwersytet Europejski w Kijowie, IUT Sait-Denis Universite Paris Nord we Francji oraz w USA Purdue University, Villa Maria College, University of Kansas , State University of New York, University of Idaho. W ramach współpracy z tymi uczelniami, również programu Unii Europejskiej Socrates, nasi studenci mają możliwość odbywania praktyk zagranicznych, realizowania staży i kontynuowania nauki. Staramy się być uczelnią z rozmachem - a ostatnie, ogólnopolskie rankingi szkół wyższych świadczą o tym, że jest to doceniane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24