Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staromieście, dawne włości rodowe [PODNIEBNY RZESZÓW, odc. 10]

Dorota Wilk
Wideo
od 16 lat
Ludzie osiedlali się tutaj już w neolicie. W dawnych czasach ten teren nazywano Starym Rzeszowem lub Starym Miastem, rolniczy charakter tej części Rzeszowa widoczny jest w architekturze.

Osiedle obejmuje główną część dawnej wsi Staromieście, która do 1952 roku była samodzielną gminą. Jest jedną z najstarszych podmiejskich osad. Na tym terenie stwierdzono ślady osadnictwa sięgające od neolitu po wczesne średniowiecze. W okresie VII - XII wieku istniała tu osada, a być może nawet gród. W XV wieku nazywana była Starym Rzeszowem, potem Starym Miastem, a dopiero od końca XVII wieku Staromieściem.

Istniał tutaj folwark, a dzięki przepływającym przez wieś Przyrwie i rzece Wisłok możliwe było spławianie towarów. Na początkach XX wieku istniały tu dwa młyny, które mieliły pszenicę. W latach 30. XX wieku na tym terenie powstała fabryka cukierków „Alima”.

Jak podają źródła historyczne na terenie Staromieścia istniało przedlokacyjne miasto Rzeszów, stąd właśnie nazwa tego rejonu Stary Rzeszów. Kazimierz Wielki wraz z nadaniem praw miejskich w 1354 roku darował Rzeszów Janowi Pakosławicowi, który przeniósł miasto w miejsce dzisiejszego Rynku.

Staromieście miała rolniczy charakter. Do dzisiaj zresztą na osiedlu zachowany jest wiejski charakter zabudowy i układ przestrzenny. Wieś cechowały odmienne od rzeszowskich zwyczaje i stroje ludowe. Stworzono również specjale formuł, które wygłaszano w trakcie ludowych rytuałów i obrzędów, jak na przykład w trakcie osłębów (zalotów, swatania).

Staromieście do początków wieku XVIII stanowiło część włości rzeszowskich, należących do Lubomirskich. W roku 1726, po śmierci H. A. Lubomirskiego jego majątek rozparcelowano między trzech synów. Staromieście przypadło wtedy Jerzemu Ignacemu. Po jego śmierci wieś dziedziczy jego syn Teodor, ale nad Rzeszowem faktyczną pieczę sprawuje jego macocha Joanna de domo Stein. Teodor nie miał potomków, dlateg po jego śmierci majątek trafia w ręce Jonanny i jej syna. Niestety tak kiepsko zarządzali majątkiem, że doszło do jego sprzedaży.

Wtedy Rzeszów przestaje być miastem prywatnym, a Staromieście na skutek licytacji z 1791 roku stało się własnością Ignacego Skrzyńskiego. Kolejne zmiany właściciela skończyły się tym, że w połowie XIX wieku znaczną cześć Staromieścia rozparcelowano i sprzedano.

Źródła: wikipedia.pl, Echo Rzeszowa

W następnym odcinku osiedle Tysiąclecia.

Najważniejsze obiekty na osiedlu Staromieście:

  • Kościół św. Józefa
  • WORD
  • Agrohurt
  • Pałac Jędrzejowiczów wybudowany w latach 1879 - 1883
  • Kapliczka cmentarna (XVII w.)
  • „Czarny Krzyż” (1888 rok)
  • Kapliczka przy ul. Staromiejskiej (1898 rok)
  • Kaplica Matki Bożej Różańcowej (1907 rok)
  • Kapliczka Matki Boskiej Królowej Polski

Konkurs

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie zobacz dziesiątą część z serii „Podniebny Rzeszów” i wejdź na fanpage Nowiny24 na Facebooku.

W komentarzu posta dotyczącego dziesiątego odcinka „Podniebny Rzeszów” odpowiedz na pytanie konkursowe: Które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego? Podaj również informację, którą z nagród wybierasz oraz swoje miejsce zamieszkania (miejscowość). Spośród komentarzy nagrodzone zostaną najciekawsze zdaniem jury.

Partnerzy naszego konkursu ufundowali nagrody:

  • Leroy Merlin - Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150 zł

Życzymy powodzenia!

Staromieście, dawne włości rodowe [PODNIEBNY RZESZÓW, odc. 10]

Regulamin konkursu "Podniebny Rzeszów, odc. 10

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24