Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starosta krośnieński zaplanował inwestycje drogowe

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Zarząd powiatu krośnieńskiego przedstawił radnym raport o stanie dróg oraz informację o planowanych i realizowanych inwestycjach.

Sprawozdanie przygotował Aleksander Mercik, który w tej kadencji odpowiada za drogi powiatowe. Wcześniej członkowie zarządu i komisji transportu rady powiatu zrobili objazd po terenie. Jego efekt to harmonogram planowanych inwestycji, wraz z zakresem planowanych remontów i modernizacji dróg.

Krośnieńskie drogi powiatowe mają długość 364 km, w tym ponad 18 km znajduje się w granicach administracyjnych miast i ponad 345 km poza granicami. 338 km dróg ma nawierzchnię bitumiczną, ponad 5 km to drogi o nawierzchni tuczniowej. W zarządzie powiatu znajduje się 68 mostów o łącznej długości 1365 metrów (w tym 12 mostów z pokładem drewnianym) i blisko 50 km chodników.

W poprzedniej kadencji (czyli w latach 2010 - 2014) powiat na infrastrukturę drogowo-mostową wydał prawie 45 mln zł, z czego ponad 25 mln otrzymał jako wsparcie finansowe z różnych źródeł. Wyremontowano 78 km jezdni, 9,5 km chodników, przebudowano pięć mostów.

Zdaniem Mercika - stanowi dróg powiatowych można wystawił ocenę "dobry". Ale oczekiwania mieszkańców w stosunku do władz powiatu są w tej kwestii nadal duże.

- Przez kilka miesięcy tej kadencji wpłynęła ogromna ilość pism, zarówno do Starostwa jak i Powiatowego Zarządu Dróg, z prośbą o przeprowadzenie remontów, modernizacji, przebudowy dróg powiatowych czy budowy chodników - mówi Mercik.

Trzy inwestycje już rozpoczęte

Powiat krośnieński już rozpoczął trzy inwestycje. Jedna to przebudowa drogi Jaszczew - Ustrobna - Bratkówka ma dotację z tzw. powodziówki. Dwie kolejne, na których prowadzone są intensywne prace, dofinansowane są w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (tzw. schetynówki). To trasy Jedlicze - Dobieszyn - Krosno oraz Krosno - Rogi - Iwonicz. - Oszczędności, które powstały po przetargach, przeznaczymy na dokończenie zadań rozpoczętych w roku ubiegłym oraz latach poprzednich - informuje dyrektor Mercik.

W tym roku zaplanowano inwestycje na terenie sześciu gmin. W gminie Dukla - dokończenie ulicy Mickiewicza i drogi Iwla - Teodorówka - Dukla (nieco ponad kilometrowy odcinek). W gminie Rymanów - remont ulicy Mitkowskiego (prawie 300 metrów) w ciągu drogi Milcza - Rymanów oraz przebudowę 250-metrowego odcinka na trasie Rudawka Rymanowska - Wisłoczek.

W gminie Korczyna - przebudowa drogi Korczyna - Kombornia - Budy Komborskie ( 760 metrów). W gminie Wojaszówka zaplanowano dokończenie liczącego 1,2 km odcinka w ciągu drogi Kobyle - Bratkówka - Odrzykoń.

W gminie Miejsce Piastowe - przebudowę drogi Krosno - Rogi - Iwonicz wraz z budową chodnika w Głowience oraz przebudowę drogi Krosno - Targowiska - Wróblik Szlachecki wraz z budową chodnika w Widaczu. W gminie Chorkówka ma być budowany chodnik przy drodze Chlebna - Kopytowa - Faliszówka.

- 21 maja ogłoszony został przetarg nieograniczony na realizację zadań ujętych w harmonogramie na ten rok - informuje Ewa Bukowiecka, rzeczniczka starosty.

Już od marca trwają prace związane z prowadzeniem remontów cząstkowych na drogach powiatowych, wykonano renowację rowów. Rozpoczęto także wykaszanie poboczy, w pierwszej kolejności przy drogach głównych.

- W przypadku zadań mniejszych, ale ważnych dla mieszkańców gmin, chcemy przekazywać je samorządom gminnym - mówi Aleksander Mercik. - Do tej pory zamiar przejęcia dróg powiatowych zadeklarowały dwie gminy. Musi to być jeszcze poparte stosownymi uchwałami przyjętymi przez Radę Powiatu i zainteresowanej gminy.

Kolejne plany powiatu

Powiat przymierza się już do inwestycji przyszłorocznych. Ich realizacja będzie uzależniona od dostępnych programów pomocowych. Są to trzy inwestycje: remont drogi łączącej trzy gminy Miejsce Piastowe, Iwonicz-Zdrój i Duklę, w ciągu dróg Rogi - Lubatowa i Równe - Lubatówka; przebudowa drogi Korczyna - Kombornia - Jabłonica Polska w gminie Korczyna.

Na 2016 rok odłożono przebudowę trzech mostów w Draganowej w gm. Dukla.

- Do końca lipca ma być przygotowana dokumentacja techniczna. Do 16 lutego przyszłego roku trzeba złożyć wniosek o uzyskanie dofinansowania z rezerwy celowej budżetu państwa - informuje Ewa Bukowiecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24