Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starosta łańcucki pyta ministra zdrowia o amantadynę: Mieszkańcy mają nadzieję, że lek może ograniczyć liczbę chorych na COVID-19

Iwona Adamek
Iwona Adamek
Adam Krzysztoń, starosta łańcucki: Obserwując wiele ludzkich tragedii i dramatów związanych z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, zatroskani mieszkańcy zwracają uwagę i mają nadzieję, że być może amantadyna ograniczyłby ilość ciężko chorych pacjentów w naszych szpitalach.
Adam Krzysztoń, starosta łańcucki: Obserwując wiele ludzkich tragedii i dramatów związanych z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, zatroskani mieszkańcy zwracają uwagę i mają nadzieję, że być może amantadyna ograniczyłby ilość ciężko chorych pacjentów w naszych szpitalach. Krzysztof Kapica
Adam Krzysztoń, starosta łańcucki, kilka dni temu zwrócił się do Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia, z pytaniem, czy zostały podjęte badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu chorych na COVID-19. Włodzimierz Bodnar, lekarz z Przemyśla, od miesięcy leczy pacjentów chorych na COVID-19 ogólnodostępnym lekiem, stosowanym m.in. w chorobie Parkinsona.

W Przemyślu śmiertelność na COVID-19 jest o około 33 procent niższa niż na Podkarpaciu, mimo że społeczeństwo jest starsze, bardziej schorowane i przed pandemią umierało w nim o 16 procent więcej osób niż na Podkarpaciu. Tak twierdzi Włodzimierz Bodnar, lekarz z Przemyśla, który od kilku miesięcy pacjentów z koronawirusem leczy amantadyną.

Starosta łańcucki: Czy amantadyna może pomóc chorym na COVID-19?

Adam Krzysztoń, starosta łańcucki, zainspirowany wieloma pytaniami od mieszkańców w sprawie skuteczności amantadyny, postanowił zwrócić się do ministra zdrowia.

- Powiatowy Szpital Świętego Michała Archanioła w Łańcucie od początku trwania pandemii zajmuje się leczeniem chorych na COVID-19 w pierwszej fazie, jako szpital jednoimienny, a obecnie jako szpital koordynujący. Od kilku tygodni zwracają się do nas, samorządowców, mieszkańcy z pytaniem dotyczącym leczenia, zwłaszcza pierwszej fazy koronawirusa, lekiem zawierającym AMANTADYNĘ. Obserwując wiele ludzkich tragedii i dramatów związanych z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, zatroskani mieszkańcy zwracają uwagę i mają nadzieję, że być może ten lek ograniczyłby ilość ciężko chorych pacjentów w naszych szpitalach

- czytamy w piśmie do Adama Niedzielskiego.

Adam Krzysztoń zapytał ministra Niedzielskiego, czy podjęto badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu chorych na COVID-19. I zawnioskował, aby Agencja Oceny Technologii Medycznej oraz Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wydały stosowną ocenę i wyjaśniły wątpliwości w zakresie stosowania amantadyny przy leczeniu COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia: Leczenie COVID-19 amantadyną obarczone jest wysoką niepewnością

Odpowiedź starostwa łańcuckiego przyszła już na drugi dzień. Z pisma, które otrzymał Adam Krzysztoń wynika, że Minister Zdrowia wystąpił do Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (dalej jako Agencja) z wnioskiem o przekazanie materiałów analitycznych oraz rekomendacji Prezesa Agencji dotyczącej zastosowania leków zawierających chlorowodorek amantadyny w leczeniu zakażeń spowodowanych SARS-CoV-2.

Opracowanie zostało przygotowane w oparciu o wyniki 3 badań: 1 obserwacyjnego retrospektywnego – Mancilla-Galindo 2020 oraz 2 opisy serii przypadków – Aranda-Abreu 2020 oraz Rejdak 2020 (badanie prowadzone w Polsce). W podsumowaniu opracowania wskazano, że z uwagi na ograniczoną liczbę dowodów naukowych oraz ich niską wiarygodność, wnioskowanie o skuteczności i profilu bezpieczeństwa amantadyny w leczeniu COVID-19 obarczone jest wysoką niepewnością wobec czego brak jest zasadności zastosowania leków zawierających chlorowodorek amantadyny w leczeniu zakażeń spowodowanych SARS-CoV-2.

- pisze Joanna Żebrowska z Ministerstwa Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że Agencja na bieżąco monitoruje pojawiające się doniesienia naukowe dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa technologii medycznych stosowanych w COVID-19 i aktualizuje zalecenia.

- W przypadku pojawienia się nowych dowodów pochodzących z wiarygodnych prób klinicznych przedstawione w niniejszym piśmie zalecenie może ulec zmianie. Nie sposób jednak nie odnieść się do negatywnych skutków, jakie zostały wywołane nagłośnieniem w mediach tej metody leczenia, publikacje przyczyniły się do zwiększonych zakupów leku a należy zauważyć, że przede wszystkim jest to produkt stosowany w chorobie Parkinsona. Z powodu niekontrolowanego wykupu leków duża część pacjentów przyjmujących produkt przewlekle ma ogromny problem z zaopatrzeniem w produkt niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.

- czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla w swoim stanowisku, że produkt leczniczy Viregyt K posiada pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terytorium Polski, a zgodnie ze wskazaniami rejestracyjnymi stosowany jest:

  • w leczeniu choroby Parkinsona przez poprawę kontroli mięśni i zmniejszenie sztywności, drżenia i powłóczenia
  • w leczeniu pewnego rodzaju grypy (grypa A).

ZOBACZ TAKŻE: Testy chińskiej szczepionki na koronawirusa w Turcji. Rząd podpisał kontrakt na zakup 50 mln dawek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24