Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starowieyski od dziś w rzeszowskim BWA

Alina Bosak
Kobiety o rubensowskich kształtach, przemijanie i śmierć to główne motywy twórczości Franciszka Starowieyskiego.
Kobiety o rubensowskich kształtach, przemijanie i śmierć to główne motywy twórczości Franciszka Starowieyskiego. BWA
Franciszek Starowieyski wybrał dla siebie pseudonim Jan Byk i pochodził spod Krosna. Zyskał sławę jednego z najwybitniejszych polskich artystów malarzy. Na wystawę w rzeszowskim BWA trafiło 120 jego prac.

Po dwunastu latach

Wystawę Franciszka Sarowieyskiego można oglądać od dziś, od godz. 18 w rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Jana III Sobieskiego. Wydarzenie jest częścią "Europejskiego Stadionu Kultury - Wschód Kultury", który zawładnie stolicą Podkarpacia przez najbliższe dni.

- Ostatnia prezentacja "Teatru Rysowania" oraz plakatów autorskich F. Starowieyskiego odbyła się w rzeszowskim BWA w 2003 roku. Obecna wystawa jest zatytułowana "Franciszek Starowieyski (1930-2009). Przyjaźnie paryskie 1683-1693" - informuje Piotr Rędziniak z BWA.

Wystawa pochodzi ze zbiorów francuskiego kolekcjonera Alina Avili i została sprowadzona z Paryża do Polski przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie. Na terenie południowej Polski zostanie zaprezentowana po raz pierwszy. Obejmuje ona ponad 120 prac Franciszka Starowieyskiego - rysunki, obrazy olejne oraz 6 słynnych "Teatrów rysowania", które artysta wykonał w latach 1983 -1997, w okresie intensywnych artystycznych wyjazdów do Paryża.

Trafił tam po raz pierwszy na początku lat 80. na plan filmu "Danton" Andrzeja Wajdy, w którym zagrał jedną z ról. Wtedy też poznał Alina Avilę. Współpracował z nim wiele lat. Przyjeżdżał do Paryża, brylował w towarzystwie i występował z Teatrem Rysowania, podczas którego na oczach widzów tworzył ogromne kompozycje rysunkowe.

Geniusz z Podkarpacia

Franciszek Andrzej Bobola Starowieyski, pseudonim Jan Byk urodził się w 1930 roku w Bratkówce koło Krosna. Zajmował się malarstwem, plakatem, grafiką użytkową, scenografią teatralną i telewizyjną. Jego pasją obok sztuki było kolekcjonowanie sztuki i przedmiotów zabytkowych. Popularność zyskał w latach 60-tych XX wieku serią plakatów teatralnych i filmowych. Dziś uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich artystów.

Jego malarstwo cechowały fascynacja ciałem kobiecym o rubensowskich kształtach, zmysłowością oraz refleksja nad przemijaniem i śmiercią. Wielokrotnie wystawiał w galeriach i muzeach w Polsce i za granicą. Zmarł 23 lutego 2009 w wieku 79 lat.

Wystawa jego paryskich prac będzie czynna w BWA do 8 sierpnia. To wyjątkowa okazja, by przyjrzeć się malarstwu Byka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24