Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stawiamy na nowoczesność i efektywność kształcenia nauczycieli

Józef Lonczak
Stawiamy na nowoczesność i efektywność kształcenia nauczycieliPodpisWspółczesne szkolnictwo musi stawić czoła tym wyzwaniom edukacyjnym, które wynikają z dynamicznego postępu współczesnego świata - wyjaśnia Krystyna Wróblewska, dyrektor PCEN w Rzeszowie, i zaprasza nauczycieli do udziału w szkoleniach.
Stawiamy na nowoczesność i efektywność kształcenia nauczycieliPodpisWspółczesne szkolnictwo musi stawić czoła tym wyzwaniom edukacyjnym, które wynikają z dynamicznego postępu współczesnego świata - wyjaśnia Krystyna Wróblewska, dyrektor PCEN w Rzeszowie, i zaprasza nauczycieli do udziału w szkoleniach. Archiwum
Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie zgłosiło do konkursu NDP 2012 usługi edukacyjne pn. rozwój kompetencji kadry zarządzającej i pedagogicznej szkół i placówek oświatowych w województwie podkarpackim.

„Edukacja skuteczna, przyjazna, nowoczesna - rozwój kompetencji kadry zarządzającej i pedagogicznej szkół i placówek oświatowych w województwie podkarpackim” to cel działania Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli (PCEN) w Rzeszowie.

5 tys. pedagogów na kursy
- Realizujemy teraz kolejny projekt systemowy EduKom „Edukacja skuteczna, przyjazna, nowoczesna – rozwój kompetencji kadry zarządzającej i pedagogicznej szkół i placówek oświatowych w województwie podkarpackim”. To duże przedsięwzięcie, bo chcemy przeszkolić na kursach doskonalących aż 5 tysięcy pedagogów, zwłaszcza nauczycieli szkół wiejskich i placówek z niskimi wynikami z egzaminów zewnętrznych – wyjaśnia Krystyna Wróblewska, dyrektor PCEN w Rzeszowie.

- Dzięki dużej różnorodności proponowanych kursów nasi nauczyciele - beneficjenci będą potrafili na przykład opracowywać programy nauczania dostosowane do potrzeb konkretnej grupy uczniów, będą też posługiwali się językiem angielskim na coraz wyższym poziomie, a także wykorzystywali w nauczaniu e-learning, czyli uczenie się na odległość przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych - dodaje dyr. Wróblewska.

Kursy są bezpłatne
Warto zwrócić uwagę na fakt, że proponowane dla nauczycieli kursy i szkolenia są bezpłatne. - Chcę dobitnie powiedzieć, że uczestnictwo w kursach doskonalących i kwalifikacyjnych, realizowanych w ramach projektu, jest nieodpłatne – potwierdza dyr. PCEN.

Warto dodać, że poprzez te szkolenia podnoszą poziom edukacji informatycznej nauczycieli, co jest znakomitym uzupełnieniem posiadanych tradycyjnych kompetencji. - Uczestnicy naszych szkoleń wiedzą dobrze, że narzędzia informatyczne mają już charakter powszechny, a ich znajomość jest konieczna. Mają też świadomość, że praca nauczyciela z zastosowaniem technik IT w szkole i ich wykorzystanie, stanowić będzie niebawem jedną z miar dydaktycznej efektywności placówki. Dlatego zapraszam gorąco wszystkich nauczycieli i kadrę kierowniczą szkół do wzięcia udziału w naszych zajęciach – zachęca dyrektor Wróblewska.

Dobra baza dydaktyczna PCEN
PCEN ma do prowadzenia szkoleń odpowiednią bazę, czyli: sprzęt informatyczny, nowoczesne oprogramowanie oraz profesjonalnie zaaranżowaną przestrzeń dydaktyczną.
- Posiadamy także najnowocześniejsze tablice multimedialne, netbooki dla uczniów wraz z klasowym oprzyrządowaniem sieciowym, laptopy dla uczestników szkoleń, bogate materiały dydaktyczne, nowoczesne programy informatyczne i oczywiście – dostęp do szerokopasmowego Internetu. Posiadamy również unikalne specjalistyczne pracownie przedmiotowe: chemiczną, biologiczną, fizyczną oraz językową z systemem symultanicznego tłumaczenia – wylicza dyrektor PCEN.

Zalety chmury obliczeniowej
Ambitne cele PCEN na tym się nie kończą. - Nasza placówka sprawnie reaguje na te wyzwania, szczególnie gdy chodzi o nowe technologie usprawniające proces edukacji. Na przykład, jeszcze niedawno nikt nie mówił o zjawisku tzw. cloud computing czyli chmury obliczeniowej. Dziś stanowi ona wart wykorzystania sposób przechowywania danych i efektywnego ich przetwarzania, bardzo użyteczny w pracy dydaktycznej tłumaczy Wróblewska. – Dlatego mówimy o tym i pokazujemy możliwości „chmury” w realiach szkolnej praktyki. Dodam, że na użytek projektu EduKom, jego części e-learningowej, tworzymy całkiem nową platformę edukacyjną.

PCEN w Rzeszowie realizuje w latach 2011–2014 nowy projekt systemowy współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 9.4 POKL. Jak wynika z raportu Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie o stanie i strukturze zatrudnienia nauczycieli w Polsce, woj. podkarpackie jest na 13. miejscu pod względem doskonalenia się nauczycieli w formach dłuższych niż 100 godzin. Ten projekt zakłada przeszkolenie 5000 (ok. 40 proc. zatrudnionych) nauczycieli, głównie z terenów wiejskich. Celem jest  wyrównanie szans w jakości i poziomie edukacji między wsią a miastem.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24