Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stolica Apostolska ustanowiła św. Antoniego patronem Przeworska

Anna Janik
Przeworski klasztor Ojców Bernardynów jest miejscem, gdzie równolegle rozwija się kult Matki Bożej oraz św. Antoniego
Przeworski klasztor Ojców Bernardynów jest miejscem, gdzie równolegle rozwija się kult Matki Bożej oraz św. Antoniego Krzysztof Kapica
Uroczyste odczytanie dekretu i zawierzenie Przeworska świętemu Antoniemu zaplanowano na 13 czerwca. Kościół wspomina wtedy świętego z Padwy.

Procedura oficjalnego ustanowienia św. Antoniego patronem Przeworska rozpoczęła się już na początku 2015 roku, kiedy miejscy radni podjęli odpowiednią uchwałę. Kiedy trafiła ona na ręce burmistrza, ten zwrócił się do ówczesnego metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika. Biskup wystosował list do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która z ramienia Stolicy Apostolskiej dba o życie liturgiczne w Kościele.

Uroczystość ogłoszenia św. Antoniego patronem miasta odbędzie się 13 czerwca podczas mszy św. o godz. 11 w kościele oo. Bernardynów. W jej trakcie w obecności biskupów nastąpi uroczyste odczytanie dekretu i zawierzenie miasta. Po południu w zajeździe „Pastewnik” zaplanowano festyn św. Antoniego, podczas którego wystąpi Eleni.

Zakonnicy już przygotowują się do uroczystości, a od końca maja w przeworskich parafiach będą głosić homilie poświęcone kultowi św. Antoniego.

- O tym, że ten kult do dziś jest żywy, świadczy fakt, że w chwilach trudnych wierni sami przychodzą do kościoła i proszą, by odśpiewać responsorium „Si quearis” - opowiada o. Kazimierz Kowalski, gwardian klasztoru. - Ono jest głównym elementem nabożeństw ku czci świętego, odprawianych w każdy wtorek - dodaje.

Kult św. Antoniego w Przeworsku sięga XVII wieku i koncentruje się wokół barokowego obrazu świętego z Padwy autorstwa o. Franciszka Lekszyckiego. Obraz powstał ok. 1645 r., a z pielgrzymką przed oblicze świętego udał się m.in. król Jan III Sobieski. Pierwszą łaskę za wstawiennictwem św. Antoniego odnotowano w 1718 r. Do dziś w klasztorze zachowała się księga cudów doznanych za wstawiennictwem świętego, zawierająca informacje o łaskach z lat 1852 - 1960.


Zobacz też: Woskowa figura papieża Franciszka podczas uroczystości wielkanocnych w Brazylii. Podobieństwo jest niezwykłe

źródło: Associated Press/ x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24