Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stopy procentowe maleją. Dlaczego banki nie spieszą się z obniżką rat?

(d-ka)
Jak to jest, stopy procentowe w dół, a moje raty ciągle takie same? - dziwi się m.in. mieszkanka Kujawsko-Pomorskiego
Jak to jest, stopy procentowe w dół, a moje raty ciągle takie same? - dziwi się m.in. mieszkanka Kujawsko-Pomorskiego SXC
Choć RPP obniżyła je rekordowo, w ślad za tym nie pójdą od razu obniżki kredytów. Banki nie mają w tym interesu.

Poczekają  więc do ostatniej chwili, czyli około trzech miesięcy. Zdecydowanie szybciej reagują na podwżki stóp. - Dbają głównie o swoje kieszenie, więc na pewno wkrótce obniżą oprocentowanie lokat, żeby do nich nie dopłacać - twierdzi Paweł Majtkowski z firmy doradczej Expander.

Stopy w dół, a raty takie same?

- Jak to jest, stopy procentowe w dół, a moje raty ciągle takie same? - pyta m.in. pani Janina z Kujawsko-Pomorskiego. - Mam kredyt w złotówkach, stopy procentowe spadają już od dłuższego czasu, a moje raty wciąż są takie same, ale jeśli trochę pójdą w dół, to nie od razu po decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Mąż ma debet i podobna sytuacja. Banki, jakby miały gdzieś obniżki RPP.

- One dbają głównie o swoje interesy, więc by nie dopłacać, na pewno w pierwszej kolejności automatycznie obniżą oprocentowanie lokat - uważa Paweł Majtkowski. - Nie czarujmy się, banki szybciej reagują, gdy są podwyżki stóp procentowych. A gdy jest obniżka, czekają do samego końca, zwykle trzy miesiące, wtedy jest ustalana stopa WIBOR (oprocentowanie na rynku międzybankowym - red.).

Klienci mogą domagać się wcześniejszego naliczania rat po obniżonych stopach? - Niestety, to tylko dobra wola banków, co jest napisane w regulaminie, pod którym oni sie podpisują. Mowa tam między innymi, że po pierwsze raty zmienią się w zależności, jak będą rosły stopy, ale po drugie, że ostateczną decyzję podejmuje bank. Po ostatniej decyzjiraty na przykład kredytów hipotecznych będą spadać, ale lepiej uzbroić się w cierpliwość - radzi Majtkowski.

- Wysokości rat to teoretyczne wyliczenia, bo w każdym banku skala obniżek i czas ich wejścia w życie będą inne - uważają też w Open Finance. - Instytucje mają bowiem własne wzory na wyliczanie oprocentowania, czasem jego aktualizacja ma miejsce co miesiąc, a czasem co trzy miesiące.

Niższe raty dla zaciągających kredyty

Przedwczoraj Rada Polityki Pieniężnej, po raz piąty z kolei, obniżyła stopy procentowe i to rekordowo o 50 punktów bazowych! To jest na pewno dobra wiadomość dla zaciągających kredyty. Oferowana na początku niższa rata zwiększa dostępność do bankowych pieniędzy, a z drugiej rośnie dzięki temu zdolność kredytowa. To pocieszenie dla osób chcących zaciągnąć kredyty, bo ich sytuacja na rynku nie jest teraz dla nich sprzyjająca, a banki zdecydowanie częściej podnoszą marże niż je obniżają i żądają wkładu własnego (do 20 proc.).

Po obniżce stóp przez RPP na chwilę obniżyła się wartość złotówki, ale, jak mówią finansiści, nie ma to większego znaczenia dla jej dalszego kursu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stopy procentowe maleją. Dlaczego banki nie spieszą się z obniżką rat? - Gazeta Pomorska

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24