Stowarzysznie chciało zmiany przewodniczącego Rady Miasta Krosna. Radni powiedzieli: nie

Ewa Gorczyca
Zbigniew Kubit, przewodniczący Rady Miasta Krosna
Zbigniew Kubit, przewodniczący Rady Miasta Krosna Tomasz Jefimow
Udostępnij:
Stowarzyszenie Idea Carpathia złożyło petycję w której zaapelowało do miejskich radnych o odwołanie przewodniczącego rady, Zbigniewa Kubita. Sprawa znalazła się w programie obrad piątkowej sesji - jako ostatni punkt. Radni byli jednomyślni: petycja jest bezzasadna.

- Dalsze pełnienie funkcji przez obecnego przewodniczącego nie buduje zaufania do administracji publicznej i nie daje gwarancji respektowania praw obywateli - argumentowali autorzy petycji. Jednak, co przyznawali sami jeszcze przed obradami, nie robili sobie nadziei na to, że radni podzielą ich argumentację.

- Naszą petycją, w pierwszej kolejności chcemy zwrócić uwagę opinii publicznej na to, w jaki sposób są załatwiane sprawy obywateli przez miejskie organy - tłumaczył Rafał Woźniak, prezes stowarzyszenia. - Nawet jeżeli rada miasta nie przychyli się do naszych postulatów - co najprawdopodobniej się stanie - to będzie to bardzo ważny sygnał dany mieszkańcom.

- Chodziło nam o podkreślenie pewnego problemu, który zauważyliśmy w ostatnim roku - mówi Piotr Dymiński z zarządu krośnieńskiego stowarzyszenia. - Jedne sprawy są załatwiane szybko, inne wolno.

Jak tłumaczy, doświadczyło tego stowarzyszenie, występując z rożnymi wnioskami do rady miasta.

- Możemy przypuszczać, że takie nierówne traktowanie dotyczy nie tylko nas - mówi Dymiński. - Jest też kwestia niedotrzymywania terminów przez przewodniczącego. W piśmie do wojewody stwierdził wprost, że nie można ponaglać rady miasta. Tymczasem w naszym przekonaniu instytucja ponaglenia, wprowadzona w kodeksie postępowania administracyjnego w ubiegłym roku, obowiązuje również radę miasta. To narzędzie, które obywatel może wykorzystać, gdy jego sprawy są załatwiane opieszale i biurokratycznie.

Dymiński podaje przykład: dwie skargi składane w ubiegłym roku na działalność prezydenta.

- Złożyliśmy je przed sesją w czerwcu, przewodniczący bez podania przyczyny odpowiedział, że rozpatrzone będą na sesji w sierpniu - opowiada. - Inny przykład: zmiana nazwy jednej z ulic. Wniosek Idei Carpathia przechodził długotrwałą procedurę. Wniosek rady dzielnicy został załatwiony w ciągu 72 godzin.

Rozpatrzenie petycji radni zostawili na koniec obrad piątkowej sesji. Wcześniej sprawa została skierowana do komisji rewizyjnej. Ta stwierdziła, że w drodze petycji nie można odwołać przewodniczącego. Zgodnie z ustawą - o zmianę składu prezydium musi wnioskować co najmniej 6 radnych.
Radni nie dyskutowali na temat zastrzeżeń wobec przewodniczącego. Uznali, że skoro tylko oni mogą uruchomić procedurę odwołania, petycja jest bezprzedmiotowa.

- Pan przewodniczący prowadzi obrady z dużą klasą, potrafi łagodzić obyczaje w trudnych sytuacjach. Oczywiście, nikt nie jest nieomylny. Ale czy to jest powód do odwołania? - mówił radny Adam Przybysz.

Głosowanie było jednoznaczne: wszyscy radni opowiedzieli się za odrzuceniem petycji. Sam przewodniczący wstrzymał się od głosu. - Byłbym zdziwiony, gdyby moi radni zachowali się inaczej - skomentował Zbigniew Kubit. Dodał, że zarzuty stowarzyszenia go zabolały, bo jako przewodniczący rady jedynie podpisuje się pod jej decyzjami i nie można go obwiniać za to, co postanowią radni.

- Szkoda, że nie rozpatrzono argumentów - podsumował Piotr Dymiński.


zobacz też: Złota Setka Gmin Podkarpacia. Piotr Przytocki Prezydent Krosna

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie