Strajk nauczycieli w październiku 2019. Wybory, Dzień Nauczyciela, a potem strajk włoski

ak
Strajk nauczycieli od 15 października 2019. Tym razem będzie to bezterminowy strajk włoski.
Strajk nauczycieli od 15 października 2019. Tym razem będzie to bezterminowy strajk włoski. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Strajk nauczycieli 2019 został zawieszony w kwietniu. Mówiono o tym, że zostanie wznowiony we wrześniu, jednak wcześniej ZNP zdecydowało, że najpierw spyta nauczycieli o wolę kontynuowania strajku oraz jego formę. Teraz sprawa jest już jasna: strajk nauczycieli 15 października 2019 zostanie wznowiony. Tym razem jednak rodzice nie muszą obawiać się o to, co zrobią z dziećmi. Szkoły będą otwarte.

Włoski strajk nauczycieli od 15 października 2019

ZNP podjął decyzję - ogólnopolski strajk nauczycieli zostanie wznowiony. Inaczej jednak niż w kwietniu, nauczyciele będą pracować, a rodzice nie muszą się martwić o to, że lekcje nie będą się odbywać. 15 października 2019 rozpocznie się bezterminowy ogólnopolski strajk nauczycieli. Strajk będzie miał charakter włoski.

O takiej formie strajku nauczyciele zdecydowali w ankiecie, którą wypełniło 227 tysięcy osób. Protest włoski poparło 55,3 proc. głosujących. Jednak aż 18 proc. biorących udział w ankiecie nauczycieli opowiedziało się za strajkiem w tej samej formie, co w kwietniu.

Nauczyciele podejmą strajk włoski. Na czym polega?

Strajk włoski, na który zdecydowali się nauczyciele, polega na bardzo drobiazgowym wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych. Taka skrajna dokładność w pracy blokuje działanie zakładu pracy (osiągany jest więc efekt podobny jak w strajku pasywnym). W ubiegłych latach w Polsce strajk włoski podjęli m.in. policjanci, kasjerzy i celnicy.

- Strajk będzie polegał na tym, że nauczyciele będą wykonywali zadania opisane w przepisach prawa oświatowego. Nie będziemy wykonywali tego, co stało się niepisaną normą, np. pełnienie opieki podczas wycieczek szkolnych czy zielonych szkół, podczas których nauczyciel odpowiada przez 24 godziny za ucznia - mówił o strajku Sławomir Broniarz.

Ogłaszając strajk nauczycieli, szef ZNP mówił też o braku akceptacji pedagogów dla wykonywania zadań, za które nie otrzymują wynagrodzenia czy ponoszenia kosztów przygotowania do zajęć.

Strajk nauczycieli zacznie się 15 października 2019 i nie jest to przypadkowa data. By uniknąć negatywnych doświadczeń, które były udziałem kwietniowego strajku, strajk włoski nauczycieli rozpocznie się nie przed, a dopiero po wyborach.

O strajku nauczycieli piszemy od dawna. Poniżej przeczytasz archiwalną część artykułu.

Strajk nauczycieli we wrześniu? Rok szkolny 2019/2020 coraz bliżej

Rodzice i uczniowie obawiali się, że wraz z początkiem roku szkolnego zacznie się strajk nauczycieli. Takiej możliwości nie wykluczali sami nauczyciele, zawieszając strajk rozpoczęty w kwietniu. 2 września miało odbyć się referendum strajkowe, jednak plany uległy zmianie.

Od 1 do 15 września ZNP będzie prowadzić sondaż wśród nauczycieli, w którym mają oni wypowiedzieć się na temat tego, jaką formę powinny przyjąć dalsze protesty. O dalszych działaniach zadecyduje 16 września Związek Nauczycieli Polskich, bazując na wynikach sondażu. Warto jednak zwrócić uwagę - co zresztą zaznaczył sam Sławomir Broniarz, szef ZNP, że sondaż nie jest tym samym co referendum strajkowe.

Oznacza to, że nawet jeśli w sondażu nauczyciele zdecydują, że strajk powinien zostać wznowiony, będzie mógł się on zacząć najwcześniej w połowie października. Wszystko przez to, że, by strajk nauczycieli był przeprowadzany zgodnie z prawem, musi być poprzedzony przez referendum strajkowe. Jeśli więc w sondażu nauczyciele wyrażą wolę strajkowania, a ZNP przychyli się do tego pomysłu, koniecznie będzie zorganizowanie referendum strajkowego i dopiero na podstawie jego wyników możliwe będzie zorganizowanie strajku nauczycieli. Jak podaje Onet, referendum musiałoby potrwać około trzy tygodnie.

Miliard na podwyżki dla nauczycieli

Dariusz Piontkowski w środę spotkał się z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Po spotkaniu zapowiedział, że będą pieniądze na podwyżki dla nauczycieli - rząd znalazł dodatkowy miliard złotych na ten cel. Podwyżki dla nauczycieli mają być wprowadzone na stałe - nie jedynie od września do grudnia tego roku.

Strajk nauczycieli przyjmie mało kosztowną formę

Z kolei w poniedziałek 26 sierpnia odbędzie się zebranie, na którym prezydium ZNP będzie decydować o tym, jak będzie wyglądać strajk nauczycieli - kiedy się odbędzie i jaką przyjmie formę. Jest plan, by strajk nauczycieli generował mało kosztów, gdyż poprzedni doprowadził do utraty sporych pieniędzy. Protest nauczycieli będzie jednak zgodny z wolą samych zainteresowanych, którą wyrażą w referendum. Nauczyciele w najgorszej sytuacji materialnej mogą otrzymać wsparcie - jak mówił Broniarz, ZNP z własnych i społecznych funduszy chce wypłacić rekompensatę za strajk nauczycieli. Prezes ZNP w Polsat News przypomniał przy tym, że rekompensata miała być wypłacona przez samorządy, ale nie wszystkie dotrzymały słowa.

Strajk nauczycieli 2019 we wrześniu? Nauczyciele popierają radykalizację działań

"Rzeczpospolita" dotarła do raportu przygotowanego na prośbę Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego. Według niego tylko 19 proc. nauczycieli uważa strajk nauczycieli za niepotrzebny, zaś aż 41 proc. ogłoszenie nowego protestu uważa za potrzebne. Przybywa też nauczycieli popierających radykalizację działań - "Rzeczpospolita" cytuje jednego ze współautorów badania, który uważa, że nauczyciele poczuli się zlekceważeni przez rządzących.

Czy we wrześniu strajk nauczycieli zacznie się na nowo? ZNP na 2 września zaplanowało referendum strajkowe - w zależności od jego wyników, strajk nauczycieli może zacząć się w październiku, jeszcze przed wyborami.

O strajku nauczycieli we wrześniu mówi się od czerwca

Już w czerwcu Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego w rozmowie z Radiem ZET zapowiedział możliwość strajku nauczycieli we wrześniu.

2 września planujemy referendum, strajk w oświacie jest możliwy od 16 września – mówił Broniarz

Oznacza to, że strajk nauczycieli może się odbyć, ale czy tak będzie, okaże się dopiero we wrześniu. Wcześniej decyzja nie zostanie podjęta. O tym, czy strajk nauczycieli zostanie wznowiony, zadecyduje referendum, które zaplanowano na 2 września.

CZYTAJ TEŻ: Karta nauczyciela znowelizowana. Jakie będą podwyżki dla nauczycieli?

Strajk nauczycieli: ZNP chce poznać plany co do wzrostu wynagrodzeń

ZNP chciałby też porozmawiać z Dariuszem Piontkowskim. Minister edukacji dostał zaproszenie na posiedzenia zarządu ZNP. Związkowcy chcieliby poznać plany Piontkowskiego co do wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w 2020 roku. Interesuje ich także wzrost pensum i nowelizacja Karty Nauczyciela, mająca pojawić się w tym roku. Minister edukacji nie odpowiedział jeszcze na zaproszenie ZNP. Wcześniej jednak Dariusz Piontkowski zapowiadał, że dodatkowe środki na podwyżki dla nauczycieli muszą się znaleźć. Wspominał też, że nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadzi podwyżki już od września 2019 r., a zapewnić je mają odpowiednie przesunięcia w budżecie.

Strajk nauczycieli w 2019 roku zaczął się 8 kwietnia i trwał trzy tygodnie. Został zawieszony na 7 dni przed maturami, ale już wtedy szef ZNP zapowiedział, że to nie koniec walki o podwyżki dla nauczycieli, a rząd ma czas do września, by rozwiązać problem wynagrodzeń nauczycieli.

Ile zarabia nauczyciel w Polsce? W których miastach warto pr...

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A moje dzieci już 31 X pazdziernika mają wolne a ja nie.......trzeba szukać opieki lub wziąć urlop.

Z
Zyta

Lewica, która stoi na czele ZNP świadomie rozpoczęcie strajku przełożyla w terminie po wyborach, gdyż czuli pismo nosem, że jego rozpoczęcie przed wyborami zakończyło by się dla nich fatalnie i nie dostali by się do Sejmu.

G
Gość

My w przedszkolach już dawno pracujemy po 25 godzin z dziećmi. A potem realizujemy pozostałe

K
Ka
1 września, 11:34, Piotr:

Jak nie pasuje niech idą do kopania rowów, tam lepiej płaca.

Lub na budową do noszenia worków, lepiej zarobią.

A zapomniałem tam trzeba przepracować min. 8 godzin a nie cztery i do domu, i nie będzie ferii i wakacji tylko trzeba zasuwać.

3000 za 4 godziny pracy to jest 6000 za pełen etat. jak na ich umiejętności to mają niezłe zarobki. Chcą strajkować to niech pracują po 8 godzin i tylko 26 dni wolnego w roku, a nie 2 tygodnie ferii, 2 miesiące wakacji i tydzień wolnego co każde święta.

Widać że kopiesz rowy bo miałeś pod górkę do szkoły

Z
Zw
26 sierpnia, 16:48, Jola:

Komu nie pasuje niech sie zwolni. Ciekawe gdzie pojda do pracy jak nic nie potrafia. Nauczyciele to w wiekszosci swoi ludzie z namaszczenia pociotkow i innych wujkow. Normalny czlowiek z ulicy z odpowiednimi papierami nie ma szans na prace w szkolnictwie bez poparcia odpowiedniego wujka. A wuj namaszcza i kaze przyjac nawet bez papierow. Uzupelnia on line.

Kobieto jak czytam twoje wypociny to widzę że w szkole było ciężko

W
Wz
1 września, 11:34, Piotr:

Jak nie pasuje niech idą do kopania rowów, tam lepiej płaca.

Lub na budową do noszenia worków, lepiej zarobią.

A zapomniałem tam trzeba przepracować min. 8 godzin a nie cztery i do domu, i nie będzie ferii i wakacji tylko trzeba zasuwać.

3000 za 4 godziny pracy to jest 6000 za pełen etat. jak na ich umiejętności to mają niezłe zarobki. Chcą strajkować to niech pracują po 8 godzin i tylko 26 dni wolnego w roku, a nie 2 tygodnie ferii, 2 miesiące wakacji i tydzień wolnego co każde święta.

Ale ty człowieku jesteś tępy masakra

P
Piotr

Jak nie pasuje niech idą do kopania rowów, tam lepiej płaca.

Lub na budową do noszenia worków, lepiej zarobią.

A zapomniałem tam trzeba przepracować min. 8 godzin a nie cztery i do domu, i nie będzie ferii i wakacji tylko trzeba zasuwać.

3000 za 4 godziny pracy to jest 6000 za pełen etat. jak na ich umiejętności to mają niezłe zarobki. Chcą strajkować to niech pracują po 8 godzin i tylko 26 dni wolnego w roku, a nie 2 tygodnie ferii, 2 miesiące wakacji i tydzień wolnego co każde święta.

M
Mary

Gosc. Ty nie obrazaj ludzi. W naszym powiecie tak jest. Przyjeci do pracy mowia o tym glosno i nawet sa dumni ze potrafili sobie zalatwic prace w oswiacie. Smieja sie z tych ktorzy nie maja wejsc. To jest najprawdziwsza prawda. Ludzie maja swiadomosc ze pracy w oswiacie nie znajda nigdy bo zawsze bedzie jakis swoj ktorego trzeba bedzie przyjac.

M
Marita

Chetnie zostane nauczycielem. Pracy szukam od dawna. Znam takich ktorzy szukaja jeszcze dluzej. W moim powiecie praca w oswiacie tylki po znajomosci. Przyjeci do pracy nawet tego nie kryja.

B
Brzeszczot

Strajk nauczycieli to typowa antynarodowa hucpa rozpętywana przez komunistycznego przywódcę peerelowskiego niesławnego związku nauczycielstwa polskiego. Sławomir B. zarabia miesięcznie około 12 tys. zł ze składek nauczycieli - członków tej postkomunistycznej organizacji. Natomiast nauczyciel Prawdziwy Polak Patriota Katolik "oleje" ten cały strajk i w najbliższych wyborach zagłosuje na partię Pana Jarosława, która powinna zdobyć ponad 50% miejsc w parlamencie. Już czas najwyższy zmienić konstytucję napisaną przez tow. Aleksandra K. i raz na zawsze skończyć z postkomuną w sądach, administracji, czy w oświacie.

M
Mija

Nauczyciele powinni wtedy, w kwietniu strajkować do skutku. Wznowienie strajku teraz byłoby farsą. Mieli szansę, ugieli się. Rząd jak zawsze zrobił co chciał, nocą zmienił prawo oświatowe (co tam prawo oświatowe, skoro z grzebaniem w konstytucji i sądownictwie też nie miał problemu), prezydent (sic!) rano zmiany podpisał i po zawodach. Moe coś by z tego było, gdyby tak zwany związek zawodowy Solidarność nie dał ciała. Zresztą, u nas i tak nie ma związków zawodowych z prawdziwego zdarzenia.

G
Gość
26 sierpnia, 16:48, Jola:

Komu nie pasuje niech sie zwolni. Ciekawe gdzie pojda do pracy jak nic nie potrafia. Nauczyciele to w wiekszosci swoi ludzie z namaszczenia pociotkow i innych wujkow. Normalny czlowiek z ulicy z odpowiednimi papierami nie ma szans na prace w szkolnictwie bez poparcia odpowiedniego wujka. A wuj namaszcza i kaze przyjac nawet bez papierow. Uzupelnia on line.

26 sierpnia, 22:48, Jan:

Dziewczyno ty masz takie pojecie ze az mi ciebie zal.

Ja nie miałam żadnych znajomości a jakoś w szkole pracuje.

Niektórym to żal dupe ściska

G
Gość
26 sierpnia, 12:48, Taka prawda:

Tak wam źle ?? !!

Do roboty nieroby, a jak nie pasuje to wypowiedzenie stosunku pracy i do innej.

Zapomniałem, przecież wy się do niczego innego nie nadajecie.

Brak słów do takich imbecyli az mi Ciebie szkoda czlowieczku😂

J
Jan
26 sierpnia, 16:48, Jola:

Komu nie pasuje niech sie zwolni. Ciekawe gdzie pojda do pracy jak nic nie potrafia. Nauczyciele to w wiekszosci swoi ludzie z namaszczenia pociotkow i innych wujkow. Normalny czlowiek z ulicy z odpowiednimi papierami nie ma szans na prace w szkolnictwie bez poparcia odpowiedniego wujka. A wuj namaszcza i kaze przyjac nawet bez papierow. Uzupelnia on line.

Dziewczyno ty masz takie pojecie ze az mi ciebie zal.

J
Jola

Komu nie pasuje niech sie zwolni. Ciekawe gdzie pojda do pracy jak nic nie potrafia. Nauczyciele to w wiekszosci swoi ludzie z namaszczenia pociotkow i innych wujkow. Normalny czlowiek z ulicy z odpowiednimi papierami nie ma szans na prace w szkolnictwie bez poparcia odpowiedniego wujka. A wuj namaszcza i kaze przyjac nawet bez papierow. Uzupelnia on line.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3