Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strategiczne inwestycje w gminie Dębowiec. Powstaje ZGK za 3,7 mln zł

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Zakład Gospodarki Komunalnej w Dębowcu ma zostać oddany do użytku w lipcu br.
Zakład Gospodarki Komunalnej w Dębowcu ma zostać oddany do użytku w lipcu br. Bogdan Hućko
W Dębowcu trwa budowa nowego zakładu gospodarki komunalnej z pełnym zapleczem gospodarczo – sanitarnym, placem manewrowym i parkingiem oraz punktem selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Koszt inwestycji to ponad 3,7 mln złotych. Ma zostać oddany do użytku w lipcu br.

To strategiczna inwestycja dla dębowieckiej gminy, która dotąd nie posiadała punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Powstają trzy hale przeznaczone dla zakładu gospodarki komunalnej oraz trzy hale dla punktu selektywnej zbiórki odpadów, z wagą, parkingiem, pełnym monitoringiem. Gmina otrzymała na ten cel dofinansowanie 3 325 000 złotych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Drugą bardzo ważną inwestycją jest przebudowa i modernizacja ujęcia wody w Woli Cieklińskiej na rzece Bednarce. Prace rozpoczęły się w 2022 roku. Zostanie przebudowany budynek i zmodernizowane ujęcie. Zwiększony zostanie pobór wody z 50 do 200 metrów sześciennych na dobę. Zakończenie inwestycji, której wartość wynosi około 4 miliony złotych, planowane jest w połowie 2024 roku.

Gmina Dębowiec, jeżeli chodzi o inwestycje z zakresu gospodarki wodno – kanalizacyjnej, jest od 2019 roku wielkim placem budowy. Wszystkie kosztowały prawie 19 milionów złotych, z czego niecałe 13 mln zł pochodziło z dotacji programów krajowych i unijnych. To jeden z priorytetów dla obecnego wójta Marcina Bolka, który nadrabia zaległości z minionych lat.

- Łącznie wykonaliśmy prawie 25 kilometrów sieci kanalizacyjnej, z czego 4 kilometry to sieć tłoczna, a pozostała grawitacyjna. W ramach tych zadań wybudowaliśmy 5 przepompowni, oczyszczalnię biologiczną w Cieklinie, a także 26 pompowni przydomowych

– mówi gospodarz gminy.

Przebudowana lub rozbudowana została sieć kanalizacyjna w Woli Dębowieckiej, Łazach Dębowieckich i Majscowej, a także wodociągi w Cieklinie i Woli Cieklińskiej. Tylko w Łazach Dębowieckich i Majscowej kosztowało to ponad 8,2 mln złotych.

- Kończymy rozbudowę sieci kanalizacyjnej w przysiółku Dębowca – Kopaniny. Sieć jest już prawie gotowa, pozostała tylko kwestia wykonania przez mieszkańców przyłączy. Realizujemy kilka innych projektów – rozbudowę sieci wodociągowej w Dobryni i pewnie w tym roku to wykonamy. Dodatkowo w Cieklinie i Józefowie też będzie rozbudowa sieci wodociągowej

- dodaje wójt Marcin Bolek.

Gmina Dębowiec liczy 9 tysięcy mieszkańców. Z 13 miejscowości niemal w 100 procentach skanalizowany jest Dębowiec, Wola Dębowiecka, Zarzecze, Majscowa i Łazy Dębowieckie. Bez kanalizacji pozostaje Cieklin, Folusz, Dobrynia, Duląbka i Wola Cieklińska.

- Aktualnie przygotowujemy się do koncepcji budowy sieci kanalizacyjnej w pozostałych miejscowościach i mamy nadzieję, że w najbliższym czasie to zadanie uda się nam zrealizować. W tym roku chciałbym stworzyć koncepcję sieci dla tych miejscowości, by w następnych latach próbować pozyskiwać dotacje. To będzie wydatek rzędu kilkudziesięciu milionów złotych, więc stopniowo w poszczególnych latach będziemy chcieli realizować te zadania

– przybliża plany Marcin Bolek.

Dębowiecka gmina posiada w 55-60 procentach sieć kanalizacyjną oraz w 55 procentach wodociągi.

– Nie jest najgorzej, ale jeszcze dużo przed nami

– zaznacza wójt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Strategiczne inwestycje w gminie Dębowiec. Powstaje ZGK za 3,7 mln zł - Jasło Nasze Miasto

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto