Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż Graniczna: płot na granicy nie ochroni nas przed uchodźcami

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Nasi funkcjonariusze pomagają strzec granicy europejskiej Strefy Schengen w różnych krajach. Nz. od lewej mjr Jerzy Ostrowski, mjr Grzegorz Karwowski, chor. Marcin Pojnar, chor. Piotr Zakielarz.
Nasi funkcjonariusze pomagają strzec granicy europejskiej Strefy Schengen w różnych krajach. Nz. od lewej mjr Jerzy Ostrowski, mjr Grzegorz Karwowski, chor. Marcin Pojnar, chor. Piotr Zakielarz. Norbert Ziętal
Płot nie gwarantuje stuprocentowej ochrony granicy - mówią strażnicy Bieszczadzkiego Oddziału SG, po doświadczeniach z południa Europy.

- W przypadku sytuacji kryzysowej, gdyby u nas pojawiła się fala migrantów, myślę, że możemy liczyć na wzmożone wsparcie ekspertów, funkcjonariuszy FRONTEX-u z państw członkowskich Unii. Mogliby nam pomóc w sposób fizyczny, prezentując swoją wiedzę i doświadczenie, jak również ewentualnie sprzętowo. Na chwilę obecną to, co mamy na wyposażeniu Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, jest wystarczające. To nie jest tylko moje zdanie, ale także funkcjonariuszy - gości z innych państw, którzy do nas przyjeżdżają. Zwykle są „achy” i „ochy” na temat naszego wyposażenia - mówi mjr Jerzy Ostrowski kier. sekcji międzynarodowej Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Pomagają strzec granic innych państw unijnych

Ze względu na napiętą sytuację, głównie na południu Europy, funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej pomagają chronić zewnętrzne granice unijnej strefy Schengen, w różnych częściach naszego kontynentu.

Jadą tam ze sprzętem BiOSG i pełnią normalną służbę. Wszystko odbywa się w ramach FRONTEX, czyli Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej. Polscy strażnicy, wyspecjalizowani w konkretnych dziedzinach ochrony granicy, podczas takich wyjazdów traktowani są jako funkcjonariusze - goście. Mają takie same uprawnienia, jak lokalni strażnicy, działają zawsze w towarzystwie funkcjonariuszy z danego kraju. Pracują w najbardziej zapalnych obecnie punktach Europy.

Nasi strażnicy reprezentowali różne „profile”. Pracowali w charakterze ekspertów ds. wykrywania fałszywych dokumentów, na pierwszej i drugiej linii kontroli. Także przeprowadzali rozmowy z migrantami, aby dowiedzieć się o ich kraj pochodzenia i motywy migracji.

Płoty graniczne są regularnie niszczone

- Płot, czyli przeszkoda terenowa, to jeden z elementów ochrony granicy państwowej. Dlatego nie można powiedzieć, że tylko płot i jeżeli on zostanie postawiony na granicy to będzie lepiej, a jeżeli nie to będzie źle - twierdzi mjr Grzegorz Karwowski z Placówki SG w Korczowej. Trzy miesiące spędził w Bułgarii, pomagając strzec tamtejszych granic.

- Na system ochrony granicy w Bułgarii składa się wiele elementów. Mogą to być przeszkody terenowy (ogrodzenia-przyp. nz), systemy monitoringu i inne wspomagające naszą pracę, np. czujniki ruchu. Także współpraca z krajem, z którego mogą dostać się migranci - tłumaczy mjr Karwowski.

Pokazuje na fotografiach, jak są niszczone różne urządzenia służące ochronie granicy. - Takie uszkodzenia są tam na porządku dziennym - opowiada mjr Karwowski.

System pracy na granicy podobny w całej Europie

- Cieśninę Gibraltarską migranci próbują pokonać na pontonach, łódkach, skuterach wodnych. Takie próby podejmowane są codziennie - mówi chor. Piotr Zakielarz z Placówki SG w Medyce. W Hiszpanii pracował na pierwszej linii kontroli. Twierdzi, że procedury stosowane w Polsce, są takie same w Hiszpanii. - Inna jest jedynie nacja podróżnych - twierdzi.

Zbieraniem odcisków palców i identyfikacją nielegalnych imigrantów na greckiej wyspie Lesbos zajmował się chor. Marcin Pojnar.

- Na plaży widać pozostawione kamizelki ratunkowe oraz sprzęt, na jakim ci ludzie próbują się dostać na wyspę. Często są to gumowe łódki, które nawet trudno nazwać pontonem - tłumaczy chor. Pojnar.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24