Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy ćwiczyli na Żwirowni w Rzeszowie [FOTO, WIDEO]

Krzysztof Kapica
Strażacy ćwiczyli na Żwirowni w Rzeszowie.
Strażacy ćwiczyli na Żwirowni w Rzeszowie. Krzysztof Kapica
Ok. 30 rzeszowskich strażaków ćwiczyło ratownictwo lodowe na Żwirowni. M.in. akcje z użyciem drabiny, koła ratunkowego, węża strażackiego.

Jak powinien zachować się człowiek, pod którym załamie się lód?

- Pewnie trudno będzie się do tego zastosować, ale przede wszystkim musi się uspokoić, nie panikować i wołać o pomoc - mówi mł. bryg. Marcin Betleja, rzecznik KW PSP w Rzeszowie. - Jeśli ma taką możliwość, niech ściągnie z siebie ciężką kurtkę i buty, które ciągną go w dół, a później spróbuje całą powierzchnią ciała wspiąć się na lód. Trochę na zasadzie ruchów foki wyczołgać się, turlać do brzegu.

Jak się zachować w sytuacji, kiedy widzimy osobę tonącą i chcemy ruszyć jej na pomoc?

- W pierwszej kolejności zaalarmujmy służby ratunkowe, dzwoniąc na 998 lub 112 - radzi rzecznik. - Pamiętajmy, że najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod nami. Dlatego spróbujmy z odległości podać jej jakiś przedmiot, np. gałąź, sznurek, zwiniętą kurtkę, długi szalik, smycz. Podając dłoń, moglibyśmy sami zostać wciągnięci.

Uratowanego trzeba okryć czymś ciepłym, jeśli mamy ubrania - przebrać i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia.

- Można podać ciepły, ale nie gorący napój. Absolutnie nie wolno podawać alkoholu.

Ile minut jesteśmy w stanie wytrzymać w lodowatej wodzie? Prawdziwa jest reguła, że ile jest stopni na dworze, tyle minut wytrzymamy?

- Takiej zależności nie ma - mówi Michał Kotula, koordynator zespołów ratownictwa medycznego WSPR Rzeszów. - Przyjmujemy, że w temperaturze wody ok. 0, minus 1 st. C, człowiek jest w stanie wytrzymać do 15 minut. To zależy od organizmu.

Strażacy mówią, że dla nich chodzenie po lodzie to nie tylko brak wyobraźni, ale wręcz głupota. W tym roku byli wzywani do tonących. 1 osoba zginęła, 2 trafiły do szpitali.

Rady strażaków, warte zapamiętania:

  1. Bez opieki dorosłych nie wchodź na zamarznięte stawy, jeziora, a tym bardziej rzeki!
  2. Wychodząc z domu zostaw informację o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu.
  3. Sprawdź prognozę pogody. Dodatnia temperatura powietrza oznacza, że lód na akwenie może być na tyle cienki, że chodzenie po nim może zagrażać Twojemu życiu.
  4. Sprawdź grubość lodu. Bezpieczna pokrywa lodowa to około 10 cm. Lód na ciekach wodnych jest zawsze cieńszy, z powodu jej ruchu, woda słabiej zamarza. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach.
  5. Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.
  6. Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby, w pewnej odległości od siebie, jednak zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to również wędkarzy).
  7. Dobrze, jak dorośli i dzieci maja przy sobie gwizdek. Używając go, łatwiej wezwać pomoc.
  8. Warto mieć przy sobie kolce (czekany) pomocne przy wczołganiu się na lód, ponieważ wydostanie się na powierzchnię z przerębla jest bardzo utrudnione.
  9. Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24