Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy z PSP w Przeworsku dostali drona za ponad 100 tys. złotych. Do czego będzie służył? [ZDJĘCIA]

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku
Pod koniec grudnia 2020 roku, na wniosek podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP, wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, przyznała środki na zakup nowoczesnego bezzałogowego statku powietrznego, który trafił do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku.

Po ubiegłorocznych pożarach lasów na Podkarpaciu oraz po powodzi, która nawiedziła wiele powiatów, okazało się jak bardzo przydatne jest obrazowanie terenu działań "z góry". Drony wyposażone w kamery termowizyjne oraz w kamery z dużymi zoomami nadawały się do tych zadań idealnie. Jednak sporym problemem okazywał się ich czas pracy w powietrzu oraz stosunkowo niewielki zasięg działania. Kiedy na rynku pojawiło się nowe urządzenie, zapadła decyzja o jego zakupie.

Nowy bezzałogowy statek powietrzny, wyposażony w hybrydową kamerę zarówno światła widzialnego jak i termowizyjną, potrafi utrzymywać się w powietrzu około 50 minut, a jego zasięg lotu może wynosić około 15 km.

Podkarpacki komendant wojewódzki PSP doposażył przeworskich strażaków w specjalny zestaw do transmisji obrazu, dzięki któremu istnieje możliwość podglądu na żywo w jakości HD z dowolnego miejsca w kraju. Taki system można wykorzystywać podczas organizacji sztabów kryzysowych w sytuacji dużych zdarzeń lub katastrof.

- Nasza komenda posiada ośmiu przeszkolonych pilotów, oraz cztery wielowirnikowe bezzałogowe statki powietrzne. Pod tym względem zajmuje pierwsze miejsce w kraju. W połączeniu z systemem transmisji obrazu przeworscy strażacy jako pierwsi stworzyli zastęp mogący błyskawicznie udać się w każde wskazane miejsce i z powietrza transmitować rozwój akcji, zarówno w dzień jak i w nocy

- mówi st. kpt. Marcin Lachnik, komendant powiatowy PSP w Przeworsku.

- Specjalne oprogramowanie pozwala również na tworzenie map z powietrza (ortofotomapa - przyp. red.), na których można dokonywać pomiarów, obliczać powierzchnie, a także tworzyć kadry, gdzie widoczne są skutki katastrof. Obrazy te można tworzyć zarówno z kamer światła widzialnego jak i termowizyjnych - dodaje st. kpt. Lachnik.

Koszt zakupu drona to ponad 100 tys. zł, a systemu transmisji obrazu to kolejne 50 tys. zł.


Zobacz też: Ponad 100 strażaków z 30 jednostek PSP i OSP gasiło pożar lasu w okolicy miejscowości Obojna w powiecie stalowowolskim - wideo z drona

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24