NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Studniówka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie
  • Kod pocztowy Przemyśla, jaki napis jest w herbie Przemyśla? Sprawdź jak dobrze znasz Przemyśl
  • Tak rozmawiają policjanci. Znasz ich slang? [QUIZ]

  Strażak w sutannie

  Strażak w sutannie

  dyb

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Ks. Tadeusz Wawryszko, autor książki o służbie wojskowej kleryków

  Ks. Tadeusz Wawryszko, autor książki o służbie wojskowej kleryków ©MAREK DYBAŚ

  SKOŁYSZYN (pow. jasielski). Nakładem 500 sztuk ukazała się książka pt. "Klerycy w wojsku", autorstwa ks. Tadeusza Wawryszki, miejscowego proboszcza. Są to wspomnienia ze służby wojskowej w latach 1971 - 1973.
  Ks. Tadeusz Wawryszko, autor książki o służbie wojskowej kleryków

  Ks. Tadeusz Wawryszko, autor książki o służbie wojskowej kleryków ©MAREK DYBAŚ

  W 2002 roku mija trzydzieści lat od czasu pełnienia zasadniczej służby wojskowej przez ks. T. Wawryszkę. Czynił to jako alumn Wyższego Seminarium Duchownego w jednostce w Brzegu nad Odrą. - Przedziwna to była służba, wymyślona przez ludzi służących obłędnej ideologii, wrogiej człowiekowi i chrześcijaństwu. Dla nas seminarzystów prześladowanie było aż nadto odczuwalne. Po przeprowadzonym poborze trafiliśmy do specjalnych jednostek "kleryckich", gdzie poddawano nas specyficznym metodom szkolenia - pisze w swojej książce autor.
  Ks.
  Tadeusz Wawryszko urodził się 29. 05. 1952 r. w Sieniawie. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, a w 1978 roku otrzymał z rąk abp Ignacego Tokarczuka święcenia kapłańskie. Od 5. 12.1986 r. jest proboszczem parafii p. w. św. Józefa i św. Apostołów Piotra i Pawła w Skołyszynie. Aktywnie uczestniczy w życiu gminy. Nieprzerwanie uczestniczy w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę. Jest pomysłodawcą corocznych festynów parafialnych. Od 1987 r. działa w OSP w Skołyszynie jako kierowca rezerwowy. W 1993 r. został mianowany duszpasterzem strażaków powiatu jasielskiego, a w latach 1993-98 był członkiem ZW ZOSP w Krośnie. Posiada odznaczenie kościelne "Expositorio Canonicali", a także medale: brązowy, srebrny i złoty "Za zasługi dla pożarnictwa" oraz brązowy krzyż zasługi.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo