Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deszcz unijnych pieniędzy

Artur Potaczała [email protected]
Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego: - Różnice w statystykach wynikają z odmiennych sposobów patrzenia na środki, jakimi dysponowaliśmy w ramach ZPORR.
Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego: - Różnice w statystykach wynikają z odmiennych sposobów patrzenia na środki, jakimi dysponowaliśmy w ramach ZPORR. Archiwum
Gospodarze regionów obiecują, że nie zmarnują ani euro z brukselskiej pomocy.

Było dużo, będzie więcej

Było dużo, będzie więcej

133 miliony euro, które region świętokrzyski dostał w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na lata 2004-2006 były tylko wstępem do naprawdę dużych funduszy unijnych, które będziemy mieli do dyspozycji w latach 2007-2013.
Tylko w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w ciągu najbliższych siedmiu lat będziemy mogli zainwestować w rozwój regionu prawie 726 milionów euro. Mimo to już teraz wiadomo, że jest to mniej, niż chciałyby wydać świętokrzyskie samorządy.

110 euro. Dokładnie tyle unijnych dotacji przypadło na każdego mieszkańca regionu świętokrzyskiego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) na lata 2004-2006. To dużo, ale dostaniemy jeszcze więcej.

Z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że z przyznanego województwu świętokrzyskiemu unijnego dofinansowania wykorzystaliśmy już 48 procent możliwych do "przerobienia" pieniędzy. Dało nam to trzecie miejsce w kraju. W najlepszym w kraju woj. małopolskim było to 56 procent, w najgorszym dolnośląskim - 30 procent. Pomoc unijna z lat 2004-2006 można będzie wykorzystywać do końca 2008 roku.

Ale jest i drugi "ranking sprawności", w którym region świętokrzyski wypada niestety gorzej. Dotychczas w naszym województwie podpisano umowy o dofinansowanie z unijnych funduszy ZPORR na kwotę 496,5 milionów złotych (stan na koniec grudnia 2006 r.), co oznacza, że "zakontraktowano" 95,6 proc. dostępnych dla regionu pieniędzy. Jest to wynik poniżej średniej krajowej i plasuje on Świętokrzyskie dopiero na 14. miejscu w kraju.

SKĄD TE RÓŻNICE?

Zdaniem marszałka województwa świętokrzyskiego, Adama Jarubasa, nasz region dobrze gospodaruje unijnymi pieniędzmi. - Różnice w statystyce wynikają z odmiennych sposobów patrzenia na środki, jakimi dysponowaliśmy w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - mówi. - Raz porównywane jest wykorzystanie dotacji, raz liczba podpisanych umów. Mogę jednak zapewnić, że każde euro unijnej pomocy w ramach ZPORR zostanie wykorzystane. Na bieżąco sprawdzamy, czy po przetargach nie pojawiają się jakieś oszczędności. Jeśli tylko takie są - zatwierdzamy do realizacji kolejne projekty.

To może powodować, że mamy mniej podpisanych umów finansowych, ale maksymalnie wykorzystujemy posiadane fundusze. Nawet te kwoty, które udało się zaoszczędzić po przeprowadzonych przetargach.
DROGI, SZPITALE, UCZELNIE

Jak te wszystkie liczby i procenty przełożyły się na rzeczywiste dokonania? Oto kilka przykładów:
* zmodernizowano i wybudowano łącznie 110 kilometrów dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych,
* wybudowano 416 kilometrów wodociągów i 298 kilometrów sieci kanalizacyjnych, powstały trzy nowe oczyszczalnie ścieków, a dwie inne zostały zmodernizowane,
* kupiono 61 sztuk urządzeń medycznych, w tym między innymi angiokardiograf, mammograf, aparat USG, aparat RTG, endoskopy,
* zmodernizowano trzy sale operacyjne,
* W ramach ZPORR do końca 2007 roku realizowany jest też projekt Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach - dostosowanie WDK do pełnienia funkcji nowoczesnego centrum kultury.
* Ponad 25 mln zł zostało przekazanych na wsparcie projektów z dziedziny ochrony zdrowia. I tak na przykład Oddział Kardiologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym mógł kupić angiokardiograf, a szpital w Czerwonej Górze wyposażony został w nowoczesne laboratorium i endoskop.
* Ze środków unijnych skorzystały również trzy uczelnie wyższe: Akademia Świętokrzyska dostała pieniądze na budowę budynku Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego (część przyszłego Campusu Uczelnianego), Politechnika Świętokrzyska mogła sfinansować modernizację infrastruktury edukacyjnej, a Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji - wyposażenie obiektów dydaktycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie