Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa ekonomiczna Dworzysko urosła o 25 ha

Bartosz Gubernat
Na razie w strefie Dworzysko działa tylko centrum logistyczne holenderskiej firmy Raben.
Na razie w strefie Dworzysko działa tylko centrum logistyczne holenderskiej firmy Raben. Krzysztof Kapica
Fachowcy szacują, że strefa ekonomiczna Dworzysko w zachodniej części Rzeszowa da pracę 3000 osób. Tereny są już gotowe na budowę zakładów.

Strefa ekonomiczna Rzeszów-Dworzysko leży w zachodniej części miasta, między osiedlami Przybyszówka i Miłocin. Dzieli się na dwie części. Miasto przygotowuje tu inwestorom 25 ha gruntów, a na części z nich działa już pierwsza firma. To centrum logistyczne holenderskiej firmy Raben. Po sąsiedzku 60 ha terenów już wcześniej przygotował starosta. W piątek odda do użytku kolejnych 25 ha od strony Pogwizdowa Nowego.

Otwarcie w piątek

- To uzbrojone działki, w pełni gotowe na budowę zakładów. W tej części strefy wybudowaliśmy dodatkowo farmę ogniw fotowoltaicznych, które będą produkowały prąd dla działających tu firm - mówi Waldemar Pijar ze Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.

Podczas piątkowej uroczystości pierwszy inwestor odbierze zezwolenie na działalność w strefie. - To firma produkująca przy pomocy nowoczesnych technologii materiały biurowe i szkolne. Zainwestuje w swój zakład na powierzchni 1,5 ha, zatrudni ok. 60 osób - mówi Waldemar Pijar.

Drugi inwestor, przedstawiciel branży elektrotechnicznej działkę kupi 15 października. Kolejny we wtorek przekazał urzędnikom pełną dokumentację, pozwalającą ogłosić dla niego przetarg. Już teraz zatrudnia 40 osób, a dzięki inwestycji na Dworzysku chce dać pracę kolejnym 20. Waldemar Pijar zapewnia, że rozmowy z kolejnymi firmami już trwają. A dzięki dobiegającej końca budowie drogi od ul. Krakowskiej do strefy, negocjacje nabrały tempa.

Ponieważ strefa jest już oficjalnie częścią mieleckiego Euro-Parku, inwestujące tu zakłady będą mogły liczyć na olbrzymie bonusy finansowe. Przede wszystkim przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienia podatkowe, obliczane na podstawie kosztów zatrudnienia, albo z tytułu nakładów inwestycyjnych. Większość firm korzysta z tych drugich. Dzięki temu mogą odliczyć od podatku dochodowego między 50 a 70 proc. kosztów poniesionych na inwestycje. Wysokość odliczenia zależy od wielkości zakładu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24