Strefa płatnego parkowania rozpala osiedle 1000-lecia w Rzeszowie. Mieszkańcy protestują, a administracja odpiera zarzuty

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Strefa płatnego parkowania w Rzeszowie niedługo będzie większa.
Strefa płatnego parkowania w Rzeszowie niedługo będzie większa. Archiwum
Udostępnij:
Emocji w związku z poszerzeniem strefy płatnego parkowania w Rzeszowie ciąg dalszy. Przeciwnicy opłat pytają, kto zdecydował o tak wysokich stawkach na osiedlu 1000-lecia i jakie badania ruchu poprzedziły decyzję o ich wprowadzeniu? Administracja osiedla odpiera wszelkie zarzuty.

O konflikcie dotyczącym parkowania na osiedlu 1000-lecia w Rzeszowie pisaliśmy w środę. Jak poinformował nas mieszkaniec ulicy Piotra Skargi, w rejonie jego bloku jest sporo osób, które z pomysłem objęcia parkowania opłatami się nie zgadzają. I mają żal do rady osiedla i jego administracji, że konsultacje w tej sprawie przeprowadzono zbyt zachowawczo.

Po naszym artykule do redakcji zadzwonił Bogusław Sak, kierownik administracji osiedla 1000-lecia i miejski radny, który jest jednym ze zwolenników wprowadzenia opłat za parkowanie.

- W najbliższych latach od strony ulicy Kochanowskiego powstanie parking dla autobusów, który będzie częścią rzeszowskiego centrum komunikacyjnego. Samochodów będzie przybywać także od strony ulicy Marszałkowskiej, gdzie budynek po szkole specjalnej przejął Uniwersytet Rzeszowski. Stąd między innymi pomysł mieszkańców, aby wprowadzić opłaty parkingowe. Mają wymusić rotację samochodów, co pozwoli mieszkańcom bez problemu znaleźć wolne miejsca postojowe

– mówi Bogusław Sak.

Bogusław Sak: do nas protesty nie docierają

Zdaniem zwolenników wprowadzenia opłat, taki ruch pozwoli także pozbyć się z ich okolicy samochodów, które są tu parkowane na całe dnie przez osoby pracujące po drugiej stronie torów kolejowych. W ten sposób kierowcy unikają opłat postojowych w centrum Rzeszowa. A teraz, kiedy na 1000-lecia za postój także trzeba będzie zapłacić, ten proceder się skończy.

- Rada osiedla, zwolennicy wprowadzenia strefy i administracja są zdziwione treścią artykułu. Do nas protesty nie docierają, a sprawa była starannie konsultowana. We wszystkich blokach informowaliśmy mieszkańców o takich zamierzeniach. Być może protestuje ktoś pojedynczy

– mówi Bogusław Sak.

Ale po naszym artykule otrzymaliśmy kolejne krytyczne głosy dotyczące strefy płatnego parkowania na osiedlu 1000-lecia.

- W nawiązaniu do publikowanych przez państwa artykułów, w imieniu mieszkańców „ostrefowanych osiedli' bardzo proszę o dotarcie do (o ile takowe istnieją) i opublikowanie przeprowadzonych badań i analiz, które spowodowały podjęcie takiej decyzji przez radnych. Z analiz mieszkańców wynika, że miejsc parkingowych brakuje wieczorami a nie w ciągu dnia! Można zatem wyciągnąć wniosek, że jest to dodatkowa opłata za mieszkanie na niektórych osiedlach. Dlaczego nie na wszystkich? Czy są takie analizy? Czy też radni zajęli się wnioskiem jakiegoś pojedynczego mieszkańca, który nie mógł znaleźć miejsca do zaparkowania?! Jesteśmy oburzeni tą sytuacją skierowaną nie za mieszkańcami, a przeciw nim – pisze w mailu internauta.

Mieszkańcy 1000-lecia: dlaczego u nas nie zastosowano niższej stawki?

W podobnym tonie wypowiadają się mieszkańcy, których o strefę zapytaliśmy wczoraj na osiedlu 1000-lecia.

- Owszem, w rejonie ulicy Kochanowskiego płatny postój ma sens, bo tu aut jest sporo i wiele osób rzeczywiście będzie tu parkować, idąc do pracy po drugiej stronie torów. Ale w głębi osiedla, w rejonie ulicy Piotra Skargi, czy Rycerskiej to bez sensu. Może i pomysł był słuszny, ale chyba ktoś zagalopował się z zasięgiem tej strefy – mówi jeden z kierowców, którego spotkaliśmy przy ul. Kochanowskiego.

- 10 zł za miesięczny abonament dla mieszkańca – niby niedużo, ale w skali roku to już 120 zł. A co, jeśli przyjedzie o mnie znajomy i będzie chciał zaparkować przy ulicy? Zapłaci tyle samo, co kierowcy parkujący w ścisłym centrum, blisko ratusza. Dlaczego na naszym osiedlu nie zastosowano niższej stawki, jak na przykład w rejonie ul. Księdza Jałowego, czy na osiedlu Generała Grota Roweckiego, gdzie strefa ruszy także od 1 października? – pyta inny kierowca.

Bogusław Sak przekonuje, że o takie stawki wnioskowali sami mieszkańcy, którzy opowiedzieli się za wprowadzeniem strefy i to na ich wniosek Rada Miasta Rzeszowa uchwaliła cennik w takiej formie.

- Ciekaw jestem, ilu z tych mieszkańców to czynni kierowcy, a ilu to osoby, które autem albo nie jeżdżą wcale, albo okazjonalnie. Mam nadzieję, że radni i urzędnicy odpowiedzialni za strefę jeszcze raz pochyla się nad jej kształtem w naszym rejonie. Taki wniosek złożyliśmy już do Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów. Po rozmowie z urzędnikami jestem dobrej myśli

– mówi pan Wojciech.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Odkąd pojawiła się strefa płatnego parkowania przy ul. Szwoleżerów, pojawiają się również dodatkowe miejsca parkingowe dla inwalidów. Czy jest ktoś w stanie wyjaśnić, dlaczego akurat teraz?

Ponadto zauważyć, że 4 miejsca parkingowe dla inwalidów są obok siebie. ( zajmując tym samym 7/8 miejsc parkingowych, gdzie mieszkańcy muszą mieć prawo parkować)

Szkoda, ze strażnicy nie potrafią egzekwować czy na miejscu dla osób niepełnosprawnych parkują inwalidzi czy "inwalidzi".

G
Gość

Niestety z tego co wiem takich badań i analiz nie było, bo nikt o nich nie mówi tylko zasłaniają się, że 200 lub 300 osób było za. Zamiast narzekać to może coś zróbmy np. wizyta na zebraniu rady osiedla, które ma być ponoć w ten poniedziałek o 16.30 w osiedlowym domu kultury. Może podejdziemy tam i zadamy parę pytań tym co ponoć skonsultowali wszystko z mieszkańcami. Ja się wstępnie wybieram. Może ktoś potwierdzi czy faktycznie to jest w poniedziałek.

G
Gość

Dlaczego nie opublikowano badań i analiz w tym zakresie? Czy one istnieją?

G
Gość

Od dziś opłaty w strefie. Zacznie się jak trzeba będzie płacić mandaty za jej brak. Może nie zapłacą ci co wnioskowali ?

G
Gość

Własnie sprawdziłem te opłaty za abonament w strefie parkowania roczne co nam nasi " dobroczyńcy " ustanowili na jedyne 120 zł rocznie w Rzeszowie za boczne osiedla i mówią, że to korzystna cena. Tak więc do wiadomości mieszkańców osiedla 1000 - lecia i tych co nas wrobili w strefę. Warszawa i Płock po 30 zł rocznie, Olsztyn 50 zł, Białystok 60 zł i tylko tak drogi jest Kraków ze swoimi zabytkami czyli 120 zł. Komuś tu chyba się coś w głowach porobiło, że takie stawki mamy 4 razy drożej od stolicy. Może czas się temu dobrze przyjrzeć.

G
Gość

Z tego co pytałem, ale do sprawdzenia, w WARSZAWIE mieszkaniec strefy dostaje od gminy BEZPŁATNIE kartę do włożenia za szybę. My mieszkańcy będziemy płacić bo ktoś nas chce uszczęśliwić wieczornym miejscem na parkingu.

G
Gość

to jest totalne dojenie mieszkańców nic więcej ciekaw jestem kto wpadł na taki pomysł żeby płacili mieszkańcy abonament kto ma na tym zarobić!!!!

G
Gość

Uchwała Nr XXVII/578/2020Rady Miasta Rzeszowa"

Uzasadnienie z w/w uchwały!

"Poszerzenie strefy płatnego parkowania o „III” „zieloną” i „IV” „czerwoną” podstrefę stanowi reakcję na prośby mieszkańców i rad osiedli mieszkaniowych sygnalizujących deficyt miejsc postojowych na danym obszarze.Podwyżki obowiązujących stawek opłat za postój, stawek opłat za abonamenty jak również stawek opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłaty za postój pojazdu spowodują większą rotację pojazdów.Podwyższenie dotychczasowych opłat konieczne jest również z uwagi na inflację i zmianę obowiązujących cen realnych."

Kto z mieszkańców prosił aby mieszkańcy płacili abonament ?!

Wszytko odbyło się bez szerokich konsultacji. Potrzebne referendum lub ankietowanie przed taką decyzją. Czy ktoś informował o opłatach dla mieszkańców? Cicho przeszło!

G
Gość

Tyle kontrowersji w tym temacie, że może trzeba zdecydować o odroczeniu daty wprowadzenia strefy i po dokonaniu stosownych badań i ich wnikliwej analizie podjecie najlepszej decyzji.

G
Gość

Witam,

To ja wraz z mieszkańcami bloku ze Skargi daliśmy ten sygnał do prasy. Patrząc na tą całą strefę widać jaki to duży absurd. Poza parkingami płatnymi, które na kilku ulicach przyczyniły się do zmniejszenia miejsc parkingowych są na osiedlu " enklawy " bezpłatne tak jak pod naszym blokiem. Teraz wszyscy co będą unikać opłat zjadą się do nas i na część np. Husarskiej i między domki. Ta strefa to wypiera mieszkańców, a nie przyjezdnych. Administracja oraz przewodniczący Rady Osiedla od początku naszych uwag wmawiają nam, że były konsultacje z mieszkańcami i większość z prawie 7 tysięcy była za strefą i nic już nie zrobimy, a poza tym Ci co nie chodzą na zebrania nie mają głosu. Ja i moi sąsiedzi oraz znajomi z okolicznych bloków tak nie uważamy i jak widzę, że jest jeszcze trochę ludzi z osiedla co mają te same uwagi i zastrzeżenia do organizacji i opłat i może jakoś się zbierzemy póki jest czas i uderzymy gdzie się da w sprawie opłat oraz ochrony miejsc parkowania pod naszymi blokami. My np. teraz teoretycznie płacić nie musimy, ale nawet jakbyśmy ten " hojny " abonament zapłacili to i tak nie mamy gwarancji, że będziemy mogli parkować pod naszym blokiem, bo jest to drogą publiczna i każdy ma takie same prawa. Jestem zdania, że nie możemy pozwolić na taką arogancję, bo za chwilę nałożą na nas nowe opłaty. Przecież płacimy czynsze i inne opłaty to jako mieszkańcom coś się należy. Mam propozycję, aby jakoś się wspólnie zorganizować i uderzać gdzie się tylko da póki jeszcze mamy jakieś szanse na to, aby ktoś nam pomógł. Nie może być tak, że jakaś grupa ludzi ze znajomymi nakładała podatki na 7 tysięcy bez przeprowadzenia rzetelnych badań i analiz oraz wprowadzenia projektu strefy w gęste zabudowania z wąskimi uliczkami, gdzie od początku było wiadomo, że będą kłopoty organizacyjne. Dlatego proszę skomunikujmy się ze sobą i może ustalmy jakieś spotkanie gdzie wspólnie wypracujemy jakiś plan napraw tego bałaganu jaki nam zafundowano. Nie wierzę, że mieszkańcy - kierowcy z naszego osiedla byli za taką strefą jaka została zrobiona oraz za najwyższymi opłatami w niej, aby nasze rodziny czy znajomi jak przyjadą w odwiedziny bulili. Z nadzieją czeka na propozycje i niech ludzie czytają i też się wypowiadają. Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia.

G
Gość
25 września, 11:07, Miszczyn:

Przecież to oczywiste że chodzi tylko o kolejny haracz a władza udaje głupiego i wmawia że ludzie sami chcą płacić kolejne podatki.

Wywieszona informacja z MATIP mówi o JEDNYM samochodzie. A co z rodzinami gdzie jest jeden właściciel a kilku użytkowników ( żona - córka- syn)?

Ma płacić za drugi cała opłatę ? Super. Tyko się cieszyć . Brawo!

G
Gość

Zwolnić z opłaty mieszkańców. To są osiedla.

M
Mieszkaniec
25 września, 21:53, Gość:

to jest totalna porażka mieszkam na tym osiedlu i fakt ze masa ludzi parkuje z poza Rzeszowa i idą do pracy ale jako mieszkaniec płacący czynsz i podatki z jakiej racji mam kupować jeszcze abonament żeby zaparkować w pobliżu bloku bo pod blokiem zawalone jest przyjezdnymi i jeśli mi się nie uda stanąć pod blokiem muszę zaparkować z drugiej strony i już muszę płacić szkoda ze miasto nie płaci odszkodowania mieszkańcom za smród z res-drubiu ale o tym smrodzie już tv i nie jeden artykuł był i nic się nie zmienia jestem przekonany bo nawet słyszałem wypowiedzi starszych osób które nawet nie posiadają samochodu że to bardzo dobry pomysł opłaty wiec chyba sami tego typu mieszkańcy się wypowiedzieli na temat płatnego parkowania myślę że jak by parkingi dla mieszkańców były zamykane ( rampa) mieszkańcy nie mieli by kłopotów z parkowaniem pod swoim blokiem

Całkowicie się zgadzam z tą opinią. Dlaczego mieszkańcy maja płacić dodatkowe opłaty za to, że tu od lat mieszkają. To strefa przyszła do nich a nie oni świadomie zamieszkali w strefie. TO SĄ OSIEDLA a nie centrum. Tzeba wypychać ruch samochodowy z centrum ( to też nie zawsze jest jednoznaczne) a nie z osiedli ! Wprowadzić opłaty dla obcych a mieszkańców ZWOLNIĆ z takiej opłaty !

A
Anna

Nie wiem gdzie i z kim były przeprowadzone konsultacje ale nie z mieszkańcami. Przez jeden dzień wisiała informacja że spotkanie się odbyło a miejce daty było puste. Co wydało nam się bardzo podejrzane i wlasnie widać dlaczego.

G
Gość

to jest totalna porażka mieszkam na tym osiedlu i fakt ze masa ludzi parkuje z poza Rzeszowa i idą do pracy ale jako mieszkaniec płacący czynsz i podatki z jakiej racji mam kupować jeszcze abonament żeby zaparkować w pobliżu bloku bo pod blokiem zawalone jest przyjezdnymi i jeśli mi się nie uda stanąć pod blokiem muszę zaparkować z drugiej strony i już muszę płacić szkoda ze miasto nie płaci odszkodowania mieszkańcom za smród z res-drubiu ale o tym smrodzie już tv i nie jeden artykuł był i nic się nie zmienia jestem przekonany bo nawet słyszałem wypowiedzi starszych osób które nawet nie posiadają samochodu że to bardzo dobry pomysł opłaty wiec chyba sami tego typu mieszkańcy się wypowiedzieli na temat płatnego parkowania myślę że jak by parkingi dla mieszkańców były zamykane ( rampa) mieszkańcy nie mieli by kłopotów z parkowaniem pod swoim blokiem

Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie