SPRAWDŹ
  POPULARNE

  Popularne w marcu

  Rozwiń
  SPRAWDŹ
  Zwiń

  Popularne w marcu

  • Psie piękności na wystawie w Jarosławiu [FOTO, WIDEO]
  • Wiosenne trendy "Styl, moda i uroda". Akcja w galerii w Przemyślu [FOTO]
  • 10 najpopularniejszych rzeszowskich osiedli. Tu przybywa mieszkańców

  Strefa płatnego parkowania w Rzeszowie już w tym roku...

  Strefa płatnego parkowania w Rzeszowie już w tym roku [CENNIK]

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Strefa płatnego parkowania w Rzeszowie już w tym roku [CENNIK]

  ©Archiwum

  Kierowcy zapłacą za postój w ścisłym centrum, ale dzięki temu łatwiej zaparkują.
  Strefa płatnego parkowania w Rzeszowie już w tym roku [CENNIK]

  ©Archiwum

  - Samochodów w mieście jest ponad 100 tysięcy, drugie tyle codziennie wjeżdża do Rzeszowa z okolicznych miejscowości. Efekt jest taki, że w godzinach szczytu znalezienie wolnego miejsca postojowego w centrum miasta jest bardzo trudne. Chcemy to zmienić, wprowadzając strefę płatnego parkowania - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

  Nad ostatecznymi zasadami funkcjonowania nowej strefy pracuje właśnie Miejska Administracja Targowisk i Parkingów. Przygotowuje je w oparciu o koncepcję, jaką już wcześniej wykonała dla miasta firma Ecorys z Warszawy. Specjaliści zdecydowali, że strefę trzeba podzielić na dwie podstrefy.

  - I my podtrzymujemy ich propozycję. Pierwsza strefa będzie działać najbliżej ścisłego centrum Rzeszowa, między dworcem kolejowym, ulicami Batorego, Targową, Szopena, przez okolice zamku Lubomirskich, po ul. Lisa Kuli i Cieplińskiego. Samochód będzie można zostawić tu maksymalnie na cztery godziny. Za pierwszą kierowca zapłaci 2,5 zł, za druga 3 zł, za trzecią 2,5 zł i za ostatnią 2 zł - mówi Maciej Chłodnicki.

  II strefa obejmie m.in. ulice w rejonie torów przy Wisłoku, a następnie okolice ul. Hetmańskiej, Staszica, Chodkiewicza i Zofii Chrzanowskiej. Obejmie także okolice ul. Langiewicza i Ks. Jałowego. Początkowo jej częścią miał być także parking na Podpromiu, ale ostatecznie z tego rozwiązania zrezygnowano.

  - Postój w II strefie będzie kosztował 2 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Podpromie zostanie bezpłatne, jako duży parking w centrum miasta, będący alternatywą dla strefy - mówi M. Chłodnicki.

  Datę uruchomienia strefy miasto zapowiada na przełom listopada i grudnia. Wcześniej stawki za parkowanie i regulamin będą musieli zatwierdzić radni. Podtrzymanie propozycji firmy Ecorys jest jednak niemal pewne. - Postój nie może być tańszy niż jazda autobusem, bo wówczas ludzie dalej będą zostawiać samochody w centrum na całe dnie i wprowadzenie strefy niewiele da. A naszym założeniem jest zwiększenie rotacji samochodów na miejscach postojowych - wyjaśnia Cezary Gołębiowski z firmy Ecorys.

  Stawkami na proponowanym poziomie urzędnicy chcą także przekonać kierowców do przesiadki do autobusów komunikacji miejskiej. - Takie jest założenie programu transportowego, który realizujemy. W strefie nie będzie taryfy ulgowej, za postój zapłacą wszyscy, także osoby pracujące w centrum, w tym urzędnicy - wyjaśnia Maciej Chłodnicki.

  Do obsługi strefy miasto kupi 130 automatów, w których będzie można kupić kartę postojową. Mają być zasilane m.in. energią słoneczną, przyjmą gotówkę i płatności kartą. Całość uzupełnią tablice elektroniczne, jakie staną przy drogach i będą informować o liczbie wolnych miejsc parkingowych przy poszczególnych ulicach.

  - Decyzja może się wydawać niepopularna, ale jesteśmy ostatnim dużym miastem, które nie ma strefy. Tylko w ten sposób będziemy w stanie uporządkować uch, o co także prosi coraz więcej osób - mówi rzecznik Chłodnicki.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (131)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (131) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie