Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa rekreacji z mini zoo ma powstać na Zalesiu w Rzeszowie

Bartosz Gubernat
PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA KR STUDIO
W mini zoo, które ma powstać na os. Zalesie w Rzeszowie, zamieszkają ptaki, małpy i jelenie. W ogrodzie botanicznym motyle.

Koncepcja budowy strefy zostanie zaprezentowana w piątek. Autorzy pracowali nad nią wykorzystując podpowiedzi mieszkańców Rzeszowa.

- Najwięcej, aż 93,5 procent ankietowanych wskazało potrzebę budowy placu zabaw dla niepełnosprawnych dzieci. Zgodnie z oczekiwaniami ma tu powstać także symulator lotów, duża ścianka wspinaczkowa na wolnym powietrzu, elementy związane z robotyką, budową maszyn a także kino polowe - wylicza Aleksandra Wąsowicz - Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Siedem stref


Wśród zaplanowanych stref są m.in. część edukacyjna, zbaw edukacyjno-eksperymentalnych, strefa ruchu i sportów zimowych, ogród botaniczny, ogród zoologiczny, a także strefa gier
i zabaw oraz wypoczynku biernego. Każdą z nich zaplanowano tak, aby nadawały się do korzystania zarówno latem, jak i zimą. W strefie sportowej planowane są m.in. tor saneczkowy, ścieżki biegowe i rowerowe oraz trasy narciarskie: dwie z wyciągami orczykowymi, o długości ok. 200 m oraz 100 m i jeden wyciąg taśmowy o długości ok. 95 m. Z kolei w ogrodzie doświadczeń będzie można samodzielne przeprowadzać eksperymenty związane z fizyką, techniką i obserwować ich efekty. Docelowo to miejsce ma służyć także do organizacji pikniku wiedzy w Rzeszowie.

Restauracja z tarasem

Ważną częścią strefy rekreacji ma być park nauki, który zostanie podzielony na kilka stref tematycznych - m.in. technikę ( lotnictwo) i energię odnawialną. Planuje się tu budowę budynku pasywnego, pozwalającego w pełni wykorzystać energię odnawialną. Zielony dach ma pozwolić wtopić się mu w otoczenie. Najwyższa część budynku została zaprojektowana jako całoroczna restauracja z tarasem widokowym na panoramę parku oraz miasto. Autorzy koncepcji chcą, aby ta część nowych terenów służyła młodzieży szkolnej do ciekawych lekcji tematycznych, praktycznych warsztatów z techniki, przyrody i chemii.

Małpy, ptaki i jelenie

Zapytani o część zoologiczną mieszkańcy wskazali, że chętnie widzieliby tu małpy, ptaki i jelenie. - W ciągu dwóch lat chcemy przygotować projekt, a budowę planujemy zakończyć do 2022 roku - mówi dyr. Wąsowicz-Duch.

Rada Miasta Rzeszowa zleciła już planistom opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla okolic alei Sikorskiego, gdzie strefa ma powstać. Dokument określający kierunki zagospodarowania działek obejmie ponad 40 hektarów. Aby plan urzędników można było zrealizować, potrzebne są jednak potężne pieniądze, bo koszt budowy całej strefy szacuje się na ok. 100 mln zł. Tymczasem w rozdaniu unijnych pieniędzy na lata 2014-2020 nie ma na razie programów, pod które strefę można by podpiąć.

Dlatego miasto chce realizować inwestycję w etapach. - Na początek chcielibyśmy zbudować ogród botaniczny, którego częścią byłaby motylarnia - mówi Katarzyna Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Pieniądze na ten cel mają pochodzić z puli przeznaczonej na inwestycje realizowane wspólnie z sąsiednimi gminami, w ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24