Strzelce Opolskie. Ksiądz Piotr K. zataił prawdę o molestowaniu ministrantów. W sądzie zapadł wyrok

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Sąd: Ksiądz Piotr K. zataił prawdę o molestowaniu ministrantów
Sąd: Ksiądz Piotr K. zataił prawdę o molestowaniu ministrantów Radosław Dimitrow
Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich skazał duchownego za składanie fałszywych zeznań, niezawiadomienie organów ścigania i nakłanianie świadka do kłamania. Wszystko to ma związek z zatajaniem przez Piotra K. prawdy o przypadkach molestowania ministrantów.

Gdy doszło do przestępstwa, ksiądz Piotr K. pełnił funkcję oficjała Sądu Diecezji Opolskiej. Był jedną z osób, która z ramienia kurii pracowała przy wyjaśnianiu kwestii molestowania ministrantów.

Sprawa Piotr K. wyszła na jaw podczas procesu innego duchownego - byłego już księdza Mariusza K., który z kolei pełnił posługę w parafii w Jemielnicy. Ksiądz Mariusz odpowiadał tam m.in. za przygotowywanie ministrantów do służby, a także organizował dla nich wycieczki.

Podczas jednego z wyjazdów w 2012 r., w którym uczestniczył 13-latek z Jemielnicy, kapłan zjechał z drogi w ustronne miejsce i zaczął obmacywać chłopaka po miejscach intymnych. Sam się przy tym masturbował.

Mariusz K. został po tym odsunięty przez biskupa Andrzeja Czaję od posługi w Jemielnicy, a w 2017 r. Kongregacja Nauki i Wiary w Watykanie, która pełni funkcję sądu dla duchownych, wydaliła go ze stanu kapłaństwa.

Ważną rolę w wyjaśnieniu obu spraw miała Irena Kołodziej, matka poszkodowanego 13-latka, która razem ze swoją przyjaciółką powiadomiła o zdarzeniu kurię. To jej, podczas jednej z rozmów, ksiądz Piotr K. wyznał, że poza jej synem poszkodowanych może być 4 lub 5 innych ministrantów. W trakcie rozmowy miały paść konkretne nazwiska.

Później Piotr K. namawiał kobietę, żeby w sądzie zeznawała, że wie tylko o sprawie swojego syna. Jednak kobieta go nie posłuchała i wyznała prawdę.

Dlatego po skazaniu Mariusza K. na karę 2,5 roku więzienia na ławie oskarżonych zasiadł właśnie Piotr K. Usłyszał łącznie trzy zarzuty.

Prokuratura w Strzelcach Opolskich zarzuciła mu, że jesienią jesienią 2017 r. na komisariacie policji w Zawadzkiem złożył fałszywe zeznania o tym, że nie posiada wiedzy ws. molestowania innych ministrantów. Duchowny mówił, że wie tylko o 13-latku, tymczasem sąd ustalił, że miał szerszą wiedzę, co wynikało chociażby z dokumentów znajdujących się w Sądzie Diecezji Opolskiej i faktu, że jako oficjał zajmował się tą sprawą.

Ponadto w tym samym roku Ksiądz K. nie zawiadomił organów ścigania o sprawie molestowania innego ministranta (pomimo prawnego obowiązku). Ponadto później nakłaniał Irenę Kołodziej, do składania fałszywych zeznań.

Sąd uznał księdza Piotra winnego popełnienia tych trzech przestępstw. Wymierzył mu karę grzywny w wysokości 4 tys. złotych oraz zobowiązał do pokrycia części kosztów sądowych.

Jak ksiądz wyjaśniał swoje postępowanie przed sądem? Tego nie wiadomo, bo ze względu na charakter sprawy (dotykającej życia prywatnego i intymnego) sąd zdecydował o wyłączeniu jawności procesu. Jawny był tylko wyrok.

Piotr K. był w piątek (26 marca) obecny podczas ogłoszenia wyroku. Po opuszczeniu sali, ani duchowny, ani jego mecenas nie chcieli odnieść się do sprawy.

- Wyrok jest nieprawomocny - powiedział pełnomocnik oskarżonego.

Piotr K. we wrześniu 2018 r. został odwołany funkcji oficjała Sądu Diecezji Opolskiej. Od tego czasu pełni funkcję wikariusza w jednej z parafii w powiecie nyskim.

Jan Błachowicz, konferencja mistrza UFC

Wideo

Materiał oryginalny: Strzelce Opolskie. Ksiądz Piotr K. zataił prawdę o molestowaniu ministrantów. W sądzie zapadł wyrok - Nowa Trybuna Opolska

Dodaj ogłoszenie