Studenci pozowali w Przemyślu z flagą UPA [NOWE FAKTY]

  Studenci pozowali w Przemyślu z flagą UPA [NOWE FAKTY]

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Dzisiaj grupa mieszkańców chce złożyć w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby ze zdjęcia.

  Dzisiaj grupa mieszkańców chce złożyć w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby ze zdjęcia. ©Archiwum

  Dziewięciu młodych mężczyzn stoi z banderowską, czerwono-czarną flagą. Pięciu z nich ma ręce uniesione w faszystowskim geście. W tle dwa auta bmw. Dla podkreślenia efektu, z włączonymi światłami. Seria fotografii wykonana została w podziemnym parkingu przemyskiej Galerii Sanowa. Takie zdjęcia pojawiły się w internetowej sieci i wywołały burzę.
  Dzisiaj grupa mieszkańców chce złożyć w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby ze zdjęcia.

  Dzisiaj grupa mieszkańców chce złożyć w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby ze zdjęcia. ©Archiwum

  Sześciu z dziewięciu mężczyzn na fotografii to studenci Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Dzięki Karcie Polaka za darmo u nas studiują i mieszkają. Tymczasem flaga, którą trzymają w rękach, była używana przez Ukraińską Powstańcza Armię odpowiedzialną za zbrodnie na Polakach i ludobójstwo na Wołyniu podczas II wojny światowej. Dzisiaj taką samą flagą posługuje się Prawy Sektor, nacjonalistyczna organizacja ukraińska, wyrażająca swoją niechęć do Polski.

  Zaprotestowały polskie środowiska patriotyczne z Przemyśla, regionu, ale również z głębi kraju.
  Kompromitujące zdjęcia zostały wykonane w mniej uczęszczanej części podziemnego parkingu w Galerii Sanowa. To charakterystyczne miejsce w Przemyślu, znane wielu osobom. Ukraińscy studenci zdjęcia umieścili na swoje profilach w internetowych serwisach społecznościowych. Także te robione w różnych punktach miasta, już bez nacjonalistycznych symboli.

  - To charakterystyczne, że prowokacyjne zdjęcia robią w podziemiu. To jakiś symbol? A może bali się, że w publicznym miejscu od razu ktoś zareaguje, a tutaj są w ukryciu, ale jednak w znanym miejscu - twierdzi jedna z oburzonych osób.

  Środki bezpieczeństwa w akademiku

  - Ukraińscy studenci PWSW świętowali rocznicę powstania UPA. Z tej okazji robili liczne fotografie na tle czerwono - czarnej flagi. Wielu z nich na swoich kontach internetowych posiada liczne odwołania do faszyzmu i zdjęcia Adolfa Hitlera. Są to w większości członkowie Prawego Sektora z Gródka Jagiellońskiego - twierdzi dr Andrzej Zapałowski, były europoseł, historyk z Przemyśla.

  Gródek znajduje się na Ukrainie, blisko granicy z Polska. Kierownik domu studenckiego, w którym mieszkają ukraińscy studenci, wydał zakaz wstępu postronnym do akademika. Jego mieszkańcy nie mogą z niego wychodzić po godz. 22. Z nieoficjalnych informacji wynika, że to sami studenci poprosili o ochronę.

  - Prezydent Choma, potępiając promowanie symboliki ukraińskich nacjonalistów w naszym mieście, polecił zbadanie, czy czyn ten podlega sankcjom karnym - mówi Witold Wołczyk, rzecznik prezydenta Przemyśla.

  W jaki sposób otrzymali Karty Polaka?

  Na stronie PWSW umieszczone zostało oświadczenie sześciu studentów. Wynika z niego, że pięciu studiuje stosunki międzynarodowej, jeden architekturę wnętrz. Roczniki pierwszy, drugi i trzeci. Przepraszają za swoje zachowanie, deklarują, że mają polskie korzenie. Podpisują się swoimi nazwiskami. Oświadczenie po kilku godzinach znika.

  - Z ubolewaniem oświadczam, że w incydencie z fotografowaniem się z flaga UPA i umieszczenie tego zdjęcia w Internecie brali udział studenci PWSW. Sprawa została przekazana komisji dyscyplinarnej ds. studentów. Zostaną poinformowane odpowiednie konsulaty polskie na Ukrainie, o studentach posiadających Karty Polaka, którzy byli uczestnikami tego incydentu - w oficjalnym komunikacie twierdzi rektor PWSW.

  - Jakim cudem Ukraińcy, o tak nacjonalistycznych poglądach, otrzymują w polskich konsulatach Kartę Polaka? - dziwi się ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski.

  Karta Polaka to program pomocowy skierowany do naszych rodaków, którzy mieszkają za granicą.

  W czwartek o godz. 17 przed honorowym konsulatem Ukrainy w Przemyślu odbędzie się pikieta protestacyjna.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (301)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (301) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  "Przebój sezonu" - komedia omyłek w listopadzie w Rzeszowie