STUDNIÓWKI 2019
  the best of

  Studniówki 2019. Tak się bawiło Podkarpacie

  Rozwiń
  STUDNIÓWKI 2019
  Zwiń

  Studniówki 2019. Tak się bawiło Podkarpacie

  Dobiega końca sezon studniówkowy. Nasi fotoreporterzy odwiedzili wiele imprez, a zdjęcia z tych trzech cieszyły się zdecydowanie największym zainteresowaniem internautów.

  Studenci pozowali w Przemyślu z flagą UPA [NOWE FAKTY]

  Studenci pozowali w Przemyślu z flagą UPA [NOWE FAKTY]

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Dzisiaj grupa mieszkańców chce złożyć w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby ze zdjęcia.

  Dzisiaj grupa mieszkańców chce złożyć w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby ze zdjęcia. ©Archiwum

  Dziewięciu młodych mężczyzn stoi z banderowską, czerwono-czarną flagą. Pięciu z nich ma ręce uniesione w faszystowskim geście. W tle dwa auta bmw. Dla podkreślenia efektu, z włączonymi światłami. Seria fotografii wykonana została w podziemnym parkingu przemyskiej Galerii Sanowa. Takie zdjęcia pojawiły się w internetowej sieci i wywołały burzę.
  Dzisiaj grupa mieszkańców chce złożyć w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby ze zdjęcia.

  Dzisiaj grupa mieszkańców chce złożyć w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby ze zdjęcia. ©Archiwum

  Sześciu z dziewięciu mężczyzn na fotografii to studenci Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Dzięki Karcie Polaka za darmo u nas studiują i mieszkają. Tymczasem flaga, którą trzymają w rękach, była używana przez Ukraińską Powstańcza Armię odpowiedzialną za zbrodnie na Polakach i ludobójstwo na Wołyniu podczas II wojny światowej. Dzisiaj taką samą flagą posługuje się Prawy Sektor, nacjonalistyczna organizacja ukraińska, wyrażająca swoją niechęć do Polski.

  Zaprotestowały polskie środowiska patriotyczne z Przemyśla, regionu, ale również z głębi kraju.
  Kompromitujące zdjęcia zostały wykonane w mniej uczęszczanej części podziemnego parkingu w Galerii Sanowa. To charakterystyczne miejsce w Przemyślu, znane wielu osobom. Ukraińscy studenci zdjęcia umieścili na swoje profilach w internetowych serwisach społecznościowych. Także te robione w różnych punktach miasta, już bez nacjonalistycznych symboli.

  - To charakterystyczne, że prowokacyjne zdjęcia robią w podziemiu. To jakiś symbol? A może bali się, że w publicznym miejscu od razu ktoś zareaguje, a tutaj są w ukryciu, ale jednak w znanym miejscu - twierdzi jedna z oburzonych osób.

  Środki bezpieczeństwa w akademiku

  - Ukraińscy studenci PWSW świętowali rocznicę powstania UPA. Z tej okazji robili liczne fotografie na tle czerwono - czarnej flagi. Wielu z nich na swoich kontach internetowych posiada liczne odwołania do faszyzmu i zdjęcia Adolfa Hitlera. Są to w większości członkowie Prawego Sektora z Gródka Jagiellońskiego - twierdzi dr Andrzej Zapałowski, były europoseł, historyk z Przemyśla.

  Gródek znajduje się na Ukrainie, blisko granicy z Polska. Kierownik domu studenckiego, w którym mieszkają ukraińscy studenci, wydał zakaz wstępu postronnym do akademika. Jego mieszkańcy nie mogą z niego wychodzić po godz. 22. Z nieoficjalnych informacji wynika, że to sami studenci poprosili o ochronę.

  - Prezydent Choma, potępiając promowanie symboliki ukraińskich nacjonalistów w naszym mieście, polecił zbadanie, czy czyn ten podlega sankcjom karnym - mówi Witold Wołczyk, rzecznik prezydenta Przemyśla.

  W jaki sposób otrzymali Karty Polaka?

  Na stronie PWSW umieszczone zostało oświadczenie sześciu studentów. Wynika z niego, że pięciu studiuje stosunki międzynarodowej, jeden architekturę wnętrz. Roczniki pierwszy, drugi i trzeci. Przepraszają za swoje zachowanie, deklarują, że mają polskie korzenie. Podpisują się swoimi nazwiskami. Oświadczenie po kilku godzinach znika.

  - Z ubolewaniem oświadczam, że w incydencie z fotografowaniem się z flaga UPA i umieszczenie tego zdjęcia w Internecie brali udział studenci PWSW. Sprawa została przekazana komisji dyscyplinarnej ds. studentów. Zostaną poinformowane odpowiednie konsulaty polskie na Ukrainie, o studentach posiadających Karty Polaka, którzy byli uczestnikami tego incydentu - w oficjalnym komunikacie twierdzi rektor PWSW.

  - Jakim cudem Ukraińcy, o tak nacjonalistycznych poglądach, otrzymują w polskich konsulatach Kartę Polaka? - dziwi się ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski.

  Karta Polaka to program pomocowy skierowany do naszych rodaków, którzy mieszkają za granicą.

  W czwartek o godz. 17 przed honorowym konsulatem Ukrainy w Przemyślu odbędzie się pikieta protestacyjna.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (301)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (301) forum.nowiny24.pl

  O hejcie w internecie i mowie nienawiści

  Śledź nas na Facebooku

  NAJPOPULARNIEJSZE

  GALERIE ZDJĘĆ

  WIDEO