Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studencie - przed podjęciem pracy zawsze podpisuj umowę

Dominika Czapkowska
www.sxc.hu
Coraz większa grupa studentów "dziennych" zmuszona jest godzić naukę z pracą. Nie jest to jednak sprawa prosta. Mówią o tym studenci rzeszowskich szkół wyższych.

Elastyczny student w pracy

Krzysztof Guła z Przemyśla, student drugiego roku politologii Uniwersytetu Rzeszowskiego:
- Zacząłem pracę podczas czwartego semestru studiów. Pracodawcę od razu poinformowałem, że jestem studentem "dziennym" i przedstawiłem mu grafik zajęć na uczelni. Dzięki temu mam ruchome godzinny pracy. Jeżeli zajęcia wypadają po południu, do pracy wybieram się na pierwszą zmianę i na odwrót.

Ekstrapieniądze zawsze się przydadzą

Codziennie po pracy sięgam do notatek i powtarzam przerobiony materiał. Nie pracuję kosztem nauki. Moja praca to raczej dodatek. Ekstrapieniądze zawsze się przydadzą. Jednak wiem, że jeżeli moje wyniki w nauce byłyby przez to gorsze, zrezygnowałbym z pracy - dodaje.

Paulina z Rzeszowa, studentka trzeciego roku dziennikarstwa Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania:
- Chcę zarobić na wymarzone wakacje w egzotycznym kraju. Mam bardzo dobre warunki pracy. Pracodawca dostosował mój plan pracy do grafika zajęć na uczelni. To bardzo upraszcza sprawę, ponieważ nie muszę obawiać się, że przez pracę będę miała zaległości na uczelni. Codziennie pracuję po pięć godzin. Jeżeli mam egzaminy lub zaliczenia, pracodawca pozwala mi wziąć parę dni wolnego.

Szukasz pracy - zgłoś się do OHP

Hostessa, kelner, pracownik kina, sprzedawca prasy - to tylko niektóre propozycje pracy dla studentów. Ci, którzy są zainteresowani podjęciem zatrudnienia, mogą zgłosić się do Ochotniczego Hufca Pracy w Rzeszowie przy al. Piłsudskiego 31, tel. 17 852 82 60. Oferty pracy można znaleźć również w biurze karier swojej uczelni, gazetach, internecie lub za pośrednictwem znajomych.

Warto odwiedzić też niektóre strony internetowe: www.mbp.ohp.pl, www.edulandia.pl, www.pracuj.pl, www.rzeszow.uw.gov.pl, www.psz.praca.gov.pl.
Pracodawcy często korzystają z różnych, niestałych form zatrudnienia takich jak: umowa - zlecenie, praca na godziny. To szansa dla młodych ludzi, by znaleźć zajęcie. Jednak student powinien zabezpieczyć się przed nieuczciwym szefem:
- przed podjęciem pracy podpisuj umowę,
- czytaj dokument bardzo uważnie, od początku do końca,
- dopiero, gdy dowiesz się o wszystkich warunkach umowy, wymaganiach pracodawcy, wysokości twojego wynagrodzenia, możesz podpisać dokumenty,
- dopilnuj także, by pracodawca przedstawił ci dokładne godzinny pracy, dzięki temu unikniesz nadgodzin, za które pracodawca nie będzie chciał zapłacić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24