Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stwardnienie rozsiane dotyka najczęściej młodych dorosłych. Ważna jest wczesna diagnostyka

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Fundacja „SM - walcz o siebie” prowadzi właśnie kampanię „SM czasach pandemii COVID-19”. - Celem kampanii jest edukacja społeczeństwa dotycząca istoty szybkiej diagnostyki oraz natychmiastowego włączenia do leczenia - co jest absolutnie kluczowe w procesie terapeutycznym chorego na stwardnienie rozsiane - mówi Malina Wieczorek, prezes „Fundacji SM – walcz o siebie”
Fundacja „SM - walcz o siebie” prowadzi właśnie kampanię „SM czasach pandemii COVID-19”. - Celem kampanii jest edukacja społeczeństwa dotycząca istoty szybkiej diagnostyki oraz natychmiastowego włączenia do leczenia - co jest absolutnie kluczowe w procesie terapeutycznym chorego na stwardnienie rozsiane - mówi Malina Wieczorek, prezes „Fundacji SM – walcz o siebie” Archiwum Maliny Wieczorek
Rozmowa z Maliną Wieczorek, prezesem „Fundacji SM – walcz o siebie”, która prowadzi właśnie kampanię „SM czasach pandemii COVID-19”.

Stwardnienie rozsiane jest chorobą, która atakuje układ nerwowy. Kiedy zazwyczaj pojawiają się pierwsze jej objawy i kogo ona zazwyczaj dotyka?

Stwardnienie rozsiane (SM) jest przewlekłą chorobą układu nerwowego, której dokładne przyczyny nie są znane, dlatego też nie potrafimy się przed nią uchronić. SM dotyka najczęściej młodych dorosłych. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle pomiędzy 20. a 40. rokiem życia i nie są zawsze identyczne – zależą od lokalizacji uszkodzeń tkanki w ośrodkowym układzie nerwowym.

Pierwsze objawy mogą być łagodne i mogą nie wzbudzić naszego niepokoju. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Wśród najczęściej występujących objawów stwardnienia rozsianego wymienia się: problemy ze wzrokiem (utrata wzroku w jednym oku, widzenie przez mgłę, podwójne widzenie), zawroty głowy, zaburzenia równowagi, uczucie mrowienia lub drętwienia rąk/nóg, niedowłady, zmęczenie, problemy poznawcze oraz problemy z układem moczowym. Ze względu na ich niespecyficzny charakter objawy SM można pomylić z innymi dolegliwościami - zwłaszcza, jeśli pojawiają się sporadycznie i mają stosunkowo łagodny przebieg. Wielu chorych upatruje wówczas przyczyn ich wystąpienia w przemęczeniu, zbyt szybkim tempie życia, stresie czy niewłaściwej diecie.

Fundacja „SM - walcz o siebie” prowadzi właśnie kampanię „SM czasach pandemii COVID-19”. Jaki jest jej cel?

Celem kampanii jest edukacja społeczeństwa dotycząca istoty szybkiej diagnostyki oraz natychmiastowego włączenia do leczenia - co jest absolutnie kluczowe w procesie terapeutycznym chorego na stwardnienie rozsiane. Pomimo trwającej pandemii należy dążyć do zapewnienia pacjentom jak najszybszego włączenia w terapię, ponieważ w przebiegu stwardnienia rozsianego znaczącą rolę odgrywa czas. Im szybciej od wystąpienia objawów choroby zostanie postawiona właściwa diagnoza i pacjent otrzyma leczenie, tym większa szansa na zachowanie sprawności i pełne funkcjonowanie społeczne.

W ramach kampanii zaplanowano szereg działań...

W grudniu przeprowadzono wśród pacjentów z SM badanie społeczne dot. dostępności do diagnostyki i leczenia w czasie pandemii. Aktualnie przygotowaliśmy animowany spot edukacyjny „Czas” (https://www.youtube.com/watch?v=O_dL8Qy_Q84), który wraz z wersją radiową i plakatami promowany będzie w telewizji, radiu, prasie, internecie, outdoorze oraz w placówkach medycznych.
Materiały będą uzupełnione o wywiady eksperckie zamieszczone na www.sm-walczosiebie.pl, facebook.com/smwalczosiebie oraz www.szkola-motywacji.pl.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24