Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Subiektywny Przegląd Tygodnia [FELIETON, 13-15 STYCZNIA]

Arkadiusz Rogowski, Jaromir Kwiatkowski

Znany z aktywności w mediach społecznościowych ks. Sebastian Picur z archidiecezji przemyskiej w żartobliwy sposób postanowił odpowiedzieć na pytania internautów, co znajduje w kopertach, które otrzymuje przy okazji kolędy. Zamiast spodziewanych pieniędzy ksiądz wyciągnął karteczki z hasłami „Bóg cię kocha”, „Jesteś super” itd. „Pieniądze są ważne, ale nie są najważniejsze” – spuentował. Racja, choć obawiamy się, że niewielu mu uwierzy.

***
Po naszym wpisie na temat pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie „Subiektywny Przegląd Tygodnia” otrzymał list od Czytelnika (szkoda, że anonimowy). Pisze on m.in.: „Autor pomnika M. Konieczny postawił laur-symbol chwały dla ludzi ciężkiej pracy, pragnących i walczących o tzw. lepsze jutro. Nike chociaż jesteś zdenerwowana tymi współczesnymi specjalistami od formy i ekspresji – to trzymaj się mocno surowego betonowego laura” (pisownia oryginalna). Autorowi listu przypominamy, że „ciężka praca” walczących „o tzw. lepsze jutro” kosztowała na całym świecie ok. 100 mln istnień ludzkich. A Nike może jeszcze jakiś czas będzie trzymała się betonowego lauru, jeśli jej w tym nie przeszkodzą gołębie.

***
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził strzelnicę. Strzelał m.in. z polskiego karabinka „Grot” produkcji radomskiego „Łucznika” i szło mu to całkiem przyzwoicie (trafione miejsca pogrubiliśmy kolorem czerwonym). Generał Roman Polko zwrócił uwagę na zły sposób trzymania zarówno karabinka, jak i pistoletu. My natomiast pragniemy zauważyć, że na tarczy, do której strzelał premier, nie był narysowany ani Donald Tusk, ani Zbigniew Ziobro.

***
„Atak na Kapitol, zamieszki w Brazylii. Brak szacunku dla instytucji publicznych, nieuznawanie demokratycznych rozstrzygnięć, strach przed wyborczą porażką to wspólny mianownik dla prawych populistów. Oni nie zasługują, by rządzić jakimkolwiek krajem” – napisał na Twitterze wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Zapomniał dodać blokowanie mównicy sejmowej przez jego kolegów z opozycji.

***
Pomysłowość polskich przedsiębiorców nie zna granic. Jeden z gliwickich biznesmenów chciał pokryć zakup luksusowego samochodu Porsche Carrera z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON), twierdząc że… niskie zawieszenie pomaga pracownikom z dysfunkcją narządu ruchu. Podczas kontroli fiskusa okazało się, że wcale im to nie pomaga, a ponadto z samochodu korzystała osoba rodzinnie związana ze wspólnikiem firmy.

***
TVN pozwało wydawcę portalu Niezalezna.pl i jego redaktora naczelnego za zacytowanie słów Tomasza Sakiewicza w TVP Info: „Kłamią w żywe oczy. [...] TVN powiedział, że wykluczono eksplozje, zamach. [...] TVN podaje informacje, które chronią Putina ws. katastrofy smoleńskiej. Pomaga ukryć prawdę o Smoleńsku od samego początku”. Stacja domaga się 100 tys. zł na Fundację TVN oraz nakazanie – na okres jednego roku - zaniechania rozpowszechniania informacji, że TVN „kłamie”, „podaje informacje, które chronią Putina”, „ukrywa prawdę o katastrofie smoleńskiej” itd. Dziwi nas, że zakaz miałby trwać tylko rok. Idźcie na całość, zażądajcie zakazu dożywotniego! „Cała prawda (do ukrycia) całą dobę”!

***
Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew w kuriozalnym wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych nazwał szczyt prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy we Lwowie spotkaniem „trzech nieszczęśników z Warszawy, Wilna i Kijowa, cierpiących na imperialne ambicje i fantomowe bóle spowodowane poturbowaną historią”. Cóż, nam się wydaje, że największym nieszczęśnikiem jest ten, kto tępo wierzy, iż świat dzieli się na Rosję i nieszczęśników.

***
Z kolei niemiecki dziennikarz Jacques Schuster stwierdził, że w czasie II wojny światowej Polacy nie pomagali Żydom, więc Polsce nie należą się odszkodowania za niemieckie zbrodnie. W odpowiedzi wiceminister spraw zagranicznych zaprosił go do Polski na „wycieczkę edukacyjną”. To bardzo dobry pomysł, co udowodniła niedawna wizyta w Muzeum w Markowej Haralda Hinrichsa - burmistrza niemieckiego miasteczka Esens, w którym po wojnie szefem policji był morderca rodziny Ulmów Eilert Dieken. Hinrichs zrozumiał wtedy, co się naprawdę działo i przyznał, że rozumie kwestię reparacji. Pora na kolejnych…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24