Suchodół to największa dzielnica Krosna. Została przyłączona do miasta 60 lat temu. Podniebne Krosno odc.9 - Suchodół

Artykuł sponsorowany
Wideo
od 16 lat
Dziś kolejny odcinek „Podniebnego Krosna”. Prezentujemy dzielnicę Suchodół. Leży nad Lubatówką i potokiem Badoń. Obszarowo to największa dzielnica miasta.

Suchodół długo był odrębną wsią. Przyłączony do Krosna został w 1958 roku. Dzielnica zajmuje powierzchnię 728 ha. Mieszka tu niespełna 3 tysiące mieszkańców. To typowa dzielnica o podmiejskiej zabudowie. Nie ma tu bloków.

Pierwsza wzmianka o wsi Suchodół pochodzi z 1430 roku, ale prawdopodobnie wieś powstała wcześniej. Należała do uposażenia wójta krośnieńskiego. Jej początkowe dzieje podobne są do losów innych podkrośnieńskich wsi - Białobrzegów, czy Krościenka Niżnego. Jak pisze Zbigniew Perzanowski, autor „Przeglądu najstarszych dziejów osad wiejskich regionu krośnieńskiego”, mieszkańcy byli zobowiązani do robocizn na rzecz miasta. Poprawiali mury obronne, bruki, jazy, mosty i młyny, dostarczali wozy pod armaty i amunicję na wyprawy wojenne.

Według legendy szlakiem węgierskim prowadzącym nad Lubatówką do Bramy Węgierskiej przechodzili św. Wojciech, św. Jadwiga i św. Jan z Dukli. Królowa miała zasadzić na tej trasie dwa dęby jako symbol zgody narodów polskiego i węgierskiego. Jak mówią przekazy temu wydarzeniu zawdzięcza swoją nazwę, znajdująca się w Suchodole, ulica Dębowa.

Pod koniec grudnia 1914 roku nad Lubatówką w Suchodole toczyły się walki I wojny światowej. Były to walki bratobójcze - Polaków wcielonych do oddziałów rosyjskich i austriackich. Zginęło około tysiąca żołnierzy. Pochowano ich w kwaterach na pobliskim cmentarzu (w czasach PRL zostały zlikwidowane).

Mieszkańcy Suchodołu mają swój udział w walce o niepodległość. 20 mężczyzn zgłosiło się na apel Józefa Piłsudskiego i w latach 1919 - 1920 walczyli pod rozkazami komendanta legionów. 39 mieszkańców poległych w I i II wojnie światowej upamiętnia pomnik u zbiegu dzisiejszych ulic Suchodolskiej i Słonecznej.

W Suchodole została założona jedna z najstarszych szkół rolniczych w Galicji. Powstała w 1897 roku. Miała prawo nauczania w języku polskim. Jej pierwsza nazwa to Krajowa Niższa Szkoła Rolnicza. Placówka przez lata chlubiła się tradycjami i dużym dorobkiem w dziedzinie przygotowania kadr dla polskiego rolnictwa. Zakończyła działalność w tym miejscu 1996 roku. Budynki w pięknym parku, po remoncie stały się siedzibą Kampusu Politechnicznego PWSZ.

Najważniejsze obiekty pokazane w filmie:
- Kampus Politechniczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie
- Szkoła Podstawowa nr 5
- Dom Ludowy
- Plac Papieski
- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
- Ośrodek Edukacji Ekologicznej
- nowy most nad Lubatówką w ciągu ul. Słonecznej
- strefa handlowa

Suchodół to największa dzielnica Krosna. Została przyłączona do miasta 60 lat temu. Podniebne Krosno odc.9 - Suchodół

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24