NOWINY24
  POLECAMY

  To się czyta i ogląda

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To się czyta i ogląda

  • Miauuuuu... koty naszych Czytelnikówi
  • Antyki, zabawki i letnie opony. Na giełdzie samochodowej kupisz wszystko
  • Studniówka 2019 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

  Suchodół to największa dzielnica Krosna. Została przyłączona...

  Suchodół to największa dzielnica Krosna. Została przyłączona do miasta 60 lat temu. Podniebne Krosno odc.9 - Suchodół

  Artykuł sponsorowany

  Nowiny

  Dziś kolejny odcinek „Podniebnego Krosna”. Prezentujemy dzielnicę Suchodół. Leży nad Lubatówką i potokiem Badoń. Obszarowo to największa dzielnica miasta.
  Suchodół długo był odrębną wsią. Przyłączony do Krosna został w 1958 roku. Dzielnica zajmuje powierzchnię 728 ha. Mieszka tu niespełna 3 tysiące mieszkańców. To typowa dzielnica o podmiejskiej zabudowie. Nie ma tu bloków.

  Pierwsza wzmianka o wsi Suchodół pochodzi z 1430 roku, ale prawdopodobnie wieś powstała wcześniej. Należała do uposażenia wójta krośnieńskiego. Jej początkowe dzieje podobne są do losów innych podkrośnieńskich wsi - Białobrzegów, czy Krościenka Niżnego. Jak pisze Zbigniew Perzanowski, autor „Przeglądu najstarszych dziejów osad wiejskich regionu krośnieńskiego”, mieszkańcy byli zobowiązani do robocizn na rzecz miasta. Poprawiali mury obronne, bruki, jazy, mosty i młyny, dostarczali wozy pod armaty i amunicję na wyprawy wojenne.

  Według legendy szlakiem węgierskim prowadzącym nad Lubatówką do Bramy Węgierskiej przechodzili św. Wojciech, św. Jadwiga i św. Jan z Dukli. Królowa miała zasadzić na tej trasie dwa dęby jako symbol zgody narodów polskiego i węgierskiego. Jak mówią przekazy temu wydarzeniu zawdzięcza swoją nazwę, znajdująca się w Suchodole, ulica Dębowa.

  Pod koniec grudnia 1914 roku nad Lubatówką w Suchodole toczyły się walki I wojny światowej. Były to walki bratobójcze - Polaków wcielonych do oddziałów rosyjskich i austriackich. Zginęło około tysiąca żołnierzy. Pochowano ich w kwaterach na pobliskim cmentarzu (w czasach PRL zostały zlikwidowane).

  Mieszkańcy Suchodołu mają swój udział w walce o niepodległość. 20 mężczyzn zgłosiło się na apel Józefa Piłsudskiego i w latach 1919 - 1920 walczyli pod rozkazami komendanta legionów. 39 mieszkańców poległych w I i II wojnie światowej upamiętnia pomnik u zbiegu dzisiejszych ulic Suchodolskiej i Słonecznej.

  W Suchodole została założona jedna z najstarszych szkół rolniczych w Galicji. Powstała w 1897 roku. Miała prawo nauczania w języku polskim. Jej pierwsza nazwa to Krajowa Niższa Szkoła Rolnicza. Placówka przez lata chlubiła się tradycjami i dużym dorobkiem w dziedzinie przygotowania kadr dla polskiego rolnictwa. Zakończyła działalność w tym miejscu 1996 roku. Budynki w pięknym parku, po remoncie stały się siedzibą Kampusu Politechnicznego PWSZ.


  Najważniejsze obiekty pokazane w filmie:
  - Kampus Politechniczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie
  - Szkoła Podstawowa nr 5
  - Dom Ludowy
  - Plac Papieski
  - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
  - Ośrodek Edukacji Ekologicznej
  - nowy most nad Lubatówką w ciągu ul. Słonecznej
  - strefa handlowa

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie