Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces marszałka podkarpackiego. Komitet Regionów przychylny strategii karpackiej

Dorota Wilk
Dorota Wilk
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego
Dzisiaj w Brukseli na posiedzeniu plenarnym Europejskiego Komitetu Regionów przyjęto projekt opinii strategii makroregionalnej dla regionu Karpat, która ma przyczynić się do współpracy między krajami tego obszaru. Celem strategii jest wzmocnienie atrakcyjności Karpat w oparciu o dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe.

Opinię przygotował marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który wcześniej prowadził negocjacje polityczne w tej sprawie.

Podczas środowego wystąpienia na posiedzeniu Komitety Regionów w Brukseli podkreślał:

- Strategia dotyczy obszaru, który ma duże możliwości rozwoju. Trzeba pomóc jego mieszkańcom w kultywowaniu tego co jest unikalne: rękodzieła, muzyki, różnorodności biosfery i sprawić, by ludzie nie wyjeżdżali z tego terenu.

- Powinniśmy połączyć Europę Północną z Południową i myślę, że właśnie Karpaty mogą być takim łącznikiem. W rozwój regionu Karpat musimy zaangażować lokalną społeczność, bowiem samodzielnie nie da się tego wykonać – powiedział tuż po głosowaniu.

Pozytywna opinia Europejskiego Komitetu Regionów to pierwszy formalny krok w procedowania strategii przez instytucje unijne, czyli Radę Europy i Komisję Europejską, a w konsekwencji przydzielenie konkretnych kwot na programy związane z rozwojem i promocją Karpat w dziedzinie ochrony środowiska, rozwoju turystyki, podniesieniu konkurencyjność sektora rolno-spożywczego.

Strategia ma swym zasięgiem obejmować województwa podkarpackie, śląskie i małopolskie oraz naszych południowych sąsiadów: Czechy, Słowację, Rumunię, Węgry. Jest też szansą na rozwój współpracy z krajami spoza Unii, jak na przykład z Ukrainą, Serbią i Mołdawią.

Europejski Komitet Regionów to organ doradczy, skupiający przedstawicieli lokalnych władz samorządowych krajów należących do Unii Europejskiej. Komisja Europejska, Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejskiej muszą zasięgać opinii Komitetów Regionów m.in. w sprawach edukacji, zdrowia, transportu, polityki społecznej. Dzięki Komitetowi władze lokalne krajów członkowskich mogą formalnie zabierać głos w procesie stanowienia prawa UE.


ZOBACZ TEŻ: Marszałek Władysław Ortyl w Krynicy: siłą Podkarpacia są innowacje i jakość życia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24