Superliga kobiet. Eurobud JKS Jarosław pokonał Start w Elblągu. Magda Balsam show

kostek
Magda Balsam rzuciła dla Eurobud JKS Jarosław aż 14 bramek
Magda Balsam rzuciła dla Eurobud JKS Jarosław aż 14 bramek Grzegorz Kostka
Eurobud JKS na północ Polski pojechał z chęcią zdobycia choćby jednego punktu, zdawał sobie jednak sprawę, że aby to uczynić, musi zatrzymać dobrze znaną w Jarosławiu Alonę Shupik, która w dotychczasowych 10 meczach zdobyła 61 goli i jest najskuteczniejszą zawodniczką Startu. Alona Shupik swoje rzuciła, ale pioronująca końcówka Eurobudu JKS, dała komplet oczek naszej drużynie.

Mecz zgodnie z przewidywaniami, rozpoczął się od uważnej gry w obronie z obu stron. Żadna z ekip nie potrafiła odskoczyć na więcej niż jedną bramkę. I tak w pierwszym kwadransie na tablicy wyników, rezultat remisowy notowano aż sześciokrotnie. Kolejne minuty niczym nie różniły się od pierwszego kwadransa.

Mimo że gospodynie czterokrotnie, a JKS dwukrotnie musiał radzić sobie, grając w osłabieniu, żadnej ze stron nie udało się wypracować sobie przewagi. Wynik po pierwszej połowie ustaliła w 30 minucie Magda Balsam, dając jedno bramkową przewagę naszej drużynie. W tejże odsłonie obie ekipy ani raz nie pomyliły się z siódmego metra, na pięć prób wszystkie okazały się udane.

Druga połowa rozpoczęła się od skutecznie wykonanego rzutu karnego przez Magdę Balsam, dzięki czemu po raz pierwszy w tym meczu czarno-niebieskie prowadziły dwoma bramkami. Trzy minuty później niestety znów na tablicy wyników widniał wynik remisowy, tym razem po 17.

W 38 minucie po golach Alony Shupik i Alicji Pękali, gospodynie wyszyły na prowadzenie 20:19. Chwilę później dwuminutową karę otrzymała Natialia Turkalo, a gospodynie skrzętnie wykorzystały grę w przewadze, zdobywając dwa gole z rzędu, wychodząc na prowadzenie 22:20.

Kolejne minuty to skuteczna gra w ataku Startu co przełożyło się na cztery gole przewagi miejscowych (27:23). Nie podłamało to nadsańskiego zespołu, który wzmocnił defensywę, poprawił skuteczność w ataku i w 54 minucie po bramce Olesiii Donets doprowadził do remisu po 27.

Końcowe pięć minut, podobnie jak w pierwszym meczu w Jarosławiu zapowiadało się bardzo emocjonująco. Wpierw w 57 minucie okres nerwowej gry z obu stron przerwała Katarzyna Kozimur, wyprowadzając JKS na prowadzenie 29:28. W kolejnej akcji rzut Alicji Pękali, został obroniony przez bramkarkę JKS-u. Kolejne dwie bramki zdobyła Magda Balsam i JKS prowadził już trzema trafieniami.

Dwuminutowa kara dla Aleksandry Szymborskiej nic gospodyniom nie pomogła, bo Magda Balsam trafiła po raz kolejny, zaś wynik meczu z rzutu karnego ustaliła Natalia Turkalo.

Start Elbląg - Eurobud JKS Jarosław 28:33 (14:15)

Start: Orowicz, Pająk – Waga 2, Pękala 5, Cygan 1, Kaczmarek, Trbovic 2, Szulc, Shupik 12, Dronzikowska 3, Stapurewicz, Yashchuk, Rancic 3. Trener Andrzej Niewrzawa.

Eurobud JKS: Szczurek, Musakova, Backiel – Bancilon 1, Balsam 14, Donets 1, Luberecka, Turkalo 2, Pietras 3, Strózik 3, Żukowska 4, Bieńkowska, Amanda Szymborska, Aleksandra Szymborska 2, Kozimur 3. Trener Vit Telecky.

Sędziowali: Kamrowski i Wojdyr (Gdańsk)

Kary: 8 i 12 min. Widzów 440.