Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 2300 złotych, co miesiąc od ZUS. Od lipca wzrosła kwota tego świadczenia. Komu przysługuje i jak je odebrać?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Świadczenie rehabilitacyjne jest wypłacane przez 12 miesięcy.
Świadczenie rehabilitacyjne jest wypłacane przez 12 miesięcy. pixabay.com/1662222
Świadczenie rehabilitacyjne to forma wsparcia przyznawana pracownikom, którym kończy się zasiłek chorobowy, a ich stan zdrowia wciąż nie pozwala na powrót do pracy. W niektórych sytuacjach ZUS może nam jednak odmówić wypłaty pieniędzy. Poniżej wyjaśniamy, jak długo wypłacane jest świadczenie rehabilitacyjne, komu się należy oraz ile wynosi.

Spis treści

Osoby ubezpieczone w ZUS mogą wnioskować o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, jeśli wykorzystały już dostępny zasiłek chorobowy. Dotyczy to pracowników, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą wrócić do pracy, ale rehabilitacja lub leczenie dają szansę na powrót do zdrowia.

Co istotne, świadczenie rehabilitacyjne pobierane jest przez okres niezbędny do wyzdrowienia, lecz nie dłuższy niż 12 miesięcy. Ocenę stanu zdrowia przeprowadzi lekarz orzecznik ZUS.

Świadczenie rehabilitacyjne 2023 - komu przysługuje?

Omawiane świadczenie dotyczy osób objętych ubezpieczeniem chorobowym. Mogą to być zarówno pracownicy, jak i zleceniobiorcy, prowadzący działalność gospodarczą. Kluczowe warunki to kończący się okres zasiłku chorobowego (182 dni lub 270 dni w przypadku ciąży/gruźlicy), niezdolność do pracy oraz szansa na to, że kontynuacja leczenia lub rehabilitacji umożliwi powrót do pracy.

Oprócz tego ZUS wymaga od osoby wnioskującej spełnienia JEDNEGO z poniższych warunków:

  • zatrudnienie na podstawie umowy o pracę,
  • praca na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej czy innej umowy o świadczenie usług,
  • prowadzenie działalności pozarolniczej lub współpraca z taką osobą,
  • członkostwo w spółdzielni kółek rolniczych lub rolniczej spółdzielni produkcyjnej,
  • odbywanie służby zastępczej,
  • praca odpłatna na podstawie skierowania do pracy podczas odbywania kary tymczasowego aresztu/pozbawienia wolności,
  • status osoby duchownej.

Istnieje też kilka sytuacji, w których ZUS odmówi przyznania świadczenia rehabilitacyjnego. Tej formy wsparcia nie otrzymamy, jeśli:

  • mamy przyznaną emeryturę,
  • przebywamy na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym,
  • pobieramy rentę ze względu na niezdolność do pracy,
  • mamy przyznane rodzicielskie świadczenie uzupełniające lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • odbywamy karę aresztu lub pozbawienia wolności i nie otrzymaliśmy skierowania do pracy.

Warto pamiętać, że o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego może wnioskować osoba, która wcześniej ubiegała się o rentę, lecz lekarz orzecznik uznał, że jej stan zdrowia wkrótce się poprawi, co umożliwi powrót do pracy.

Przeczytaj również:Zasiłek macierzyński z KRUS a chorobowe: czy kobieta może otrzymać oba jednocześnie?

Podwyżka świadczenia rehabilitacyjnego

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego jest zmienna i zależy od okresu pobierania. Osoba, której ZUS przyzna tę pomoc, otrzyma:

  • 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - przez pierwsze trzy miesiące pobierania (90 dni),
  • 75 proc. wymiaru zasiłku chorobowego - pozostały okres,
  • 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - przy niezdolności spowodowanej chorobą zawodową lub wypadkiem przy pracy,
  • 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - przy pobieraniu świadczenia w trakcie ciąży.

Od 1 lipca kwota zasiłku chorobowego została podwyższona i wynosi obecnie 3106,44 zł. Jak podaje, ZUS oznacza to, że wzrosło również świadczenie rehabilitacyjne, które wynosi średnio 2381 złotych miesięcznie.

Pierwsza wypłata dodatku dotrze w ciągu 60 dni od złożenia wniosku (w przypadku wypłacania środków przez ZUS) lub w terminie zapłaty wynagrodzenia (jeśli świadczenie wypłaca płatnik). Środki przekazywane są regularnie, co oznacza, że co miesiąc trafiają one na konto bankowe lub adres wskazany we wniosku.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje pracownikom za każdy dzień nieobecności, bez pomijania dni wolnych ustawowo od pracy. Za wypłatę wsparcia odpowiada ZUS lub pracodawca, zależnie od tego, jaką decyzję podejmie zakład ubezpieczeń.

Świadczenie rehabilitacyjne - jakie dokumenty trzeba dostarczyć?

Osoby, które chcą pobierać świadczenie, powinny minimum sześć tygodni przed końcem zasiłku chorobowego złożyć do ZUS formularz ZNp-7, czyli dokument niezbędny do przyznania pomocy. Do wniosku trzeba również dołączyć:

  • zaświadczenie o stanie zdrowia - druk OL-9 wypełnia lekarz prowadzący nasze leczenie (może to przesłać elektronicznie przez PUE ZUS, zatem nie zawsze dostaniemy ten dokument),
  • wywiad zawodowy z miejsca pracy - druk OL-10 wypełnia płatnik składek,
  • decyzja ws. choroby zawodowej (w razie niezdolności, której przyczyną jest choroba zawodowa),
  • kartę wypadku podczas pracy oraz protokół okoliczności i przyczyn wypadku (przy niezdolności spowodowanej wypadkiem w zakładzie pracy).

Do tego należy też dołączyć zaświadczenie płatnika składek, jeśli wiadomo, że świadczenie będzie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest ono wystawiane na drukach: Z-3 (pracownicy), Z-3b (ubezpieczeni prowadzący działalność pozarolniczą, ubezpieczeń, którzy z nimi współpracują, a także duchowni) oraz Z-3a (w przypadku pozostałych ubezpieczonych).

- Płatnik składek może złożyć dokumenty Z-3, Z-3a oraz Z-3b przez PUE ZUS. Zaświadczenie płatnika składek nie jest potrzebne, jeśli ZUS wypłacał ci zasiłek chorobowy i nie nastąpiły żadne zmiany, od których zależy prawo do świadczenia lub jego wysokość - czytamy na stronie gov.pl.

Jak złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne można złożyć poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wystarczy zalogować się na PUE ZUS, wybrać usługę „Złożenie dokumentu ZNp. -7” i usługę „Złożenie dokumentu Z-10” (jeśli dana osoba nie ma już ubezpieczenia chorobowego).

Następny krok to wypełnienie i wysłanie wniosku ze złożonym podpisem. Na koniec należy zebrać pozostałe dokumenty i dostarczyć je do jednostki ZUS pocztą, osobiście lub poprzez pełnomocnika.

Osoby, które nie zgodzą się z decyzją ZUS, mogą złożyć odwołanie w oddziale zakładu, który wcześniej wydał decyzję. Można to zrobić maksymalnie miesiąc po odebraniu decyzji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Ponad 2300 złotych, co miesiąc od ZUS. Od lipca wzrosła kwota tego świadczenia. Komu przysługuje i jak je odebrać? - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24