Światła zwiększają nasze bezpieczeństwo

  Światła zwiększają nasze bezpieczeństwo

  ALINA BOSAK

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Waldemar Pieniowski

  Waldemar Pieniowski ©Archiwum

  Rozmowa z podkom. Waldemarem Pieniowskim z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji: - Dlaczego już w październiku musimy jeździć na światłach?
  Waldemar Pieniowski

  Waldemar Pieniowski ©Archiwum

  - Ze względów bezpieczeństwa. Taki wymóg wprowadzono do kodeksu drogowego w 1997 r. Wcześniej całodobowa jazda na światłach mijania lub światłach jazdy dziennej obowiązywała od listopada.

  - Czy październik króluje w statystykach wypadków drogowych?

  - Tak. To początek jesienno - zimowego sezonu, kiedy zmniejsza się bezpieczeństwo jazdy. Późny świt i wcześnie zapadający zmrok. Nawet w czasie dnia bywa szaro. Z tą szarzyzną stapiają się również samochody. Włączenie świateł sprawia, że są lepiej widoczne i ostrzegają innego kierowcę, który zimą może wolniej reagować na słabsze bodźce.

  - A co z pieszymi?

  - Jesienią i zimą powinni zachowywać szczególną ostrożność zwłaszcza w terenie niezabudowanym. Piesi i rowerzyści powinni ubierać odzież kontrastującą z otoczeniem, chodzić lewą stroną drogi i gęsiego. Przypominam, że rodzice mają obowiązek dopilnować, aby dziecko do 15 roku życia miało na kurtce lub plecaku światło odblaskowe.

  - Nakaz włączania świateł przez cały dzień obowiązuje do końca lutego?

  - Ale nie dla wszystkich. Przez cały rok na światłach bez względu na porę dnia muszą jeździć motocykliści i motorowerzyści. Również bez względu na porę dnia światła należy włączać w tunelach. Wyruszając w dalszą podróż, warto nawet w sierpniu zapalić światła. To zwiększa ich bezpieczeństwo na drodze.

  Miesiące, w których dochodzi w Polsce do największej liczby wypadków drogowych

  Rok Lipiec Sierpień Październik

  2000 5120 5438 5167
  2001 5068 5272 5525
  2002 4893 5034 5479

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo