Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Paniagi w tym roku w klimacie galicyjskim, ale znów online. Odbędzie się także wirtualny jarmark

Beata Terczyńska/ Estrada Rzeszowska
03.05.2017 rzeszow swieto ulicy panskiej dzisiaj 3 go maja tzw paniaga swieto paniagii fot krzysztof kapica
03.05.2017 rzeszow swieto ulicy panskiej dzisiaj 3 go maja tzw paniaga swieto paniagii fot krzysztof kapica K_kapica_afk
Tegoroczne święto ulicy 3 Maja, z powodu pandemii i związanych z nią obostrzeń, znów przeniesione będzie do internetu. - Motywem Paniagi 2021 będzie kultura galicyjska - mówi Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

Już przed rokiem koronawirus pokrzyżował plany organizatorom tradycyjnego Święta Paniagi odbywającego się w dniu 3 maja. Planowana była impreza z kulturą amerykańską i miastem partnerskim Rzeszowa - Buffalo w tle, ale wszystko musiało zostać przeniesione do sieci.

Także w tym roku świętować będziemy online.

- To, co możemy zrobić, to wirtualny jarmark z około 3 - 40 wystawcami - mówi Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej. - Ich produkty, m.in. żywność, produkty regionalne, rękodzieło artystyczne pokażemy na stronie internetowej, podobnie jak w zeszłym roku. Z tym, że teraz będzie ona rozbudowana i ciekawsza.

Dodaje, że wraz z Szymonem Jakubowskim z Podkarpackiej Historii szykują też wydanie książkowe "Galicyjska Paniaga". Publikację będzie można zdobyć np. biorąc udział w konkursach organizowanych przez Estradę podczas Święta Paniagi.

Ulica 3 Maja to najstarszy trakt miejski w Rzeszowie. Powstał tuż po nadaniu praw miejskich, czyli w 1354 r.. „Łączył siedzibę ówczesnych właścicieli miasta (tereny później wzniesionego Zamku Lubomirskich) z kościołem Farnym oraz klasztorem Ojców Bernardynów. Rozpoczyna się od placu Farnego i skrzyżowania z ulicą Kościuszki, a kończy przy rozgałęzieniu, od którego biorą początek Aleja Lubomirskich i ulica Zamkowa” – pisze erzeszow.pl – serwis informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa.

Ulica zmieniała nazwy. Najpierw była Zamkową, później Pijarską, wreszcie Pańską. W rzeszowskiej gwarze utarła się jednak nazwa Paniaga. Dopiero w roku 1891 z okazji obchodów setnej rocznicy Konstytucji 3 Maja ulicę Pańską przemianowano na 3 Maja właśnie.

Paniaga to miejsce szczególne w sercu rzeszowian – pierwotnie pełniła przede wszystkim funkcję łącznika kościoła farnego z zamkiem. Była też istotnym punktem na mapie handlowej Rzeszowa. Wreszcie była i jest miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu oraz jednym z ulubionych miejsc spacerów zakochanych. Odkąd ograniczono tu ruch kołowy jest po prostu pięknym deptakiem – od 2017 r. wyłożonym płytami z granitu i ozdobionym lipami w specjalnych donicach. W sezonie wiosenno-letnim nie brakuje tu donic z kwiatami i ogródków restauracyjnych, a zimą bożonarodzeniowych dekoracji, przy których rzeszowianie chętnie się fotografują.

Od 2003 r. Paniaga obchodzi swoje święto. Jego pomysłodawcą jest Jerzy Fąfara – rzeszowski poeta, prozaik i scenarzysta. Co roku, 3 maja dawna Paniaga staje się miejscem licznych wydarzeń kulturalnych – koncertów, performance’ów, pokazów, spektakli. Wydarzenie wiąże się też z barwnym i uroczystym pochodem i Jarmarkiem Rękodzieła i Produktów Regionalnych.

Od kilku lat każda edycja Święta Paniagi ma swój motyw przewodni, np. związany z jednym z miast partnerskich Rzeszowa – i szczegółowy program imprezy. Nie brakuje w nim atrakcji w plenerze, ale i wydarzeń w rzeszowskich muzeach, szkołach, bibliotekach czy domach kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24