Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świlcza. Gmina przyjazna i kreatywna [LIDER REGIONU 2020]

Adam Dziedzic, wójt gminy Świlcza
Gmina w 2020 roku otrzymała tytuł LIDER REGIONU w kategorii SAMORZĄDNOŚĆ jako kreator kapitału ludzkiego.

Kreatorzy kapitału społecznego to: ludzie – stowarzyszenia, organizacje, instytucje samorządowe, nieformalne grupy społeczne, które oddziałują bezpośrednio i pośrednio na otoczenie społeczne, promując je i rejestrując dla potomnych.

Nasz atut to wysoka jakość kapitału ludzkiego

W ciągu ostatnich lat udało się w gminie zrealizować wiele przedsięwzięć na rzecz lokalnej społeczności nie tylko w zakresie zrównoważonego rozwoju materialnego, ale i niematerialnego, zmodernizować infrastrukturę techniczną, drogową i sportową, a także oświatową i kulturową, podnosząc tym samym jakość życia mieszkańców i ich bezpieczeństwo.

Budżet w ciągu roku wielokrotnie ewoluował. Konieczność wprowadzenia zmian spowodowana była zmianami wysokości dotacji, subwencji i zmianami innych dochodów oraz wydatków wynikających z bieżącej analizy wykonania budżetu (wykonano go w 81,53%.) Osiągnięto nadwyżkę budżetową w kwocie ponad 7 mln zł.

Wiele środków przeznaczono na szeroko pojętą opiekę społeczną, oświatę, remonty i modernizację dróg oraz inne wydatki związane z drogami, funkcjonowanie OSP, kulturę fizyczną i sport oraz na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska, na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego.

Z dumą można stwierdzić, że wykonane zostały ważne i kosztowne inwestycje. Przeznaczyliśmy na nie blisko 9 mln zł. Inwestuje się także w doposażenie szkół w pomoce naukowe, zajęcia pozalekcyjne, prowadzimy przyszkolne świetlice i dożywianie dzieci w szkołach.

Podkreślić należy, że zadania inwestycyjne realizuje się przy udziale środków zewnętrznych krajowych i unijnych. Równocześnie sukcesywnie zmniejszamy zadłużenie gminy. Tak prowadzona polityka finansowa daje możliwości realizowania kolejnych zadań w następnych latach. W pierwszej kolejności będzie to: „Utworzenie Gminnego Klubu Seniora”.

Jesteśmy cząstką wszystkiego, co Polskę stanowi

Obecnie stawiamy na dalszy rozwój gminy na różnych płaszczyznach. Ciągle poszerzamy ofertę kulturalnooświatową, rekreacyjno-sportową i opiekuńczą, uwzględniając seniorów i najmłodszych mieszkańców gminy. Zapewnianie dzieciom i młodzieży od najmłodszych lat dobrych warunków do rozwoju i nauki jest jednym z najważniejszych celów w działalności gminy. Realizowane projekty mają walory edukacyjne i wychowawcze. Jednym z nich był projekt „LOWE” - było to centrum organizowania i animowania edukacji dla osób dorosłych.

Chcąc przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i cyfrowemu, realizowaliśmy projekty dot. rozwoju kompetencji cyfrowych. Natomiast projekt „Aktywizacja mieszkańców Gminy Świlcza” miał na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych jej mieszkańców oraz znalezienie pracy.

Szerokie spektrum działań GOPS stawia gminę na bardzo wysokim poziomie. Doskonałym tego przykładem jest otrzymane wyróżnienie dla Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej w Świlczy oraz bardzo dobra ocena funkcjonującego Środowiskowego Domu Samopomocy w Woliczce. Na terenie gminy działa GCKSiR z/s w Trzcianie, będące głównym animatorem działalności społeczno-kulturalnej oraz sportowo-rekreacyjnej. Dla ludzi kultury to cel nadrzędny: twórczej pracy artystycznej z wszystkimi, którzy cenią wartości kultury. Taką samą funkcję pełni m.in. GBP z/s w Trzcianie, szerząc czytelnictwo.
Wydawane są przy aprobacie wójta gminy wydawnictwa samorządowe, książki, albumy, kroniki, monografie, broszury i czasopisma społeczno – kulturalne. Uczestnicy grup tanecznych, muzycznych, plastycznych, teatralnych i innnych nie tylko konsumują kulturę, ale ją aktywnie współtworzą, są animatorami, twórcami i promotorami życia kulturalnego.

Kapitał ludzki podstawą rozwoju samorządów terytorialnych

Wszystkie zadania przygotowujemy i realizujemy z myślą o przyszłości. Rozsądne planowanie, konsultowanie z mieszkańcami, daje poczucie stabilności i pewność. To również wiarogodność, która jest podstawą funkcjonowania samorządu. Dzisiaj najważniejsza jest umiejętność słuchania mieszkańców, a potem posiadanie łatwości przetwarzania tych informacji. Po wielekroć piszemy o ludziach i powtarzamy to, wszak nasi mieszkańcy – kapitał ludzki – to ludzie, których serca wypełnione są Polską i polskością.

Świlcza. Gmina przyjazna i kreatywna [LIDER REGIONU 2020]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24