Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sycylia: 80 procent mieszkańców tego regionu Włoch nie chce szczepionki AstraZeneca

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Mieszkańcy Sycylii są zdecydowanie przeciwni szczepieniom ich specyfikiem AstraZeneca. Jako powód podają możliwe skutki uboczne szczepionki.

Aż 80 procent mieszkańców Sycylii zapowiada, że nie zaszczepi się szczepionką firmy AstraZeneca przeciwko koronawirusowi. Powód? Ludzie obawiają się skutków ubocznych tego specyfiku.

Zaufanie do tej szczepionki zostało nadszarpnięte doniesieniami łączącymi ją z rzadkimi, ale potencjalnie śmiertelnymi zakrzepami krwi oraz sprzecznymi zaleceniami dotyczącymi jej stosowania.

Na Sycylii jest 80-procentowy wskaźnik odmowy szczepionki AstraZeneca. - Na sto osób, 80 mówi „nie” - powiedział prezydent Sycylii Nello Musumeci. - To naturalne, że ludzie są zaniepokojeni, ale mamy obowiązek wierzyć naukowcom, gdy mówią, że nieszczepienie jest bardziej niebezpieczne niż szczepienie się - dodał.

Bojkot szczepionki AstraZeneca na dużą skalę postawiłby włoski plan szczepień - który już boryka się z niedoborami dostaw - pod presją. Niedawno Europejska Agencja Leków (EMA) stwierdziła, że zakrzepy krwi powinny być wymienione jako „bardzo rzadki” efekt uboczny szczepionki AstraZeneca, ale dodała, że korzyści jej stosowania przeważają nad ryzykiem szczepienia się tym specyfikiem.

Informacja pojawiła się po zbadaniu przez EMA 86 przypadków zakrzepów krwi, z których 18 było śmiertelnych, spośród 25 milionów osób w Europie, które dostały szczepionkę AstraZeneca. Większość przypadków dotyczyła kobiet w wieku poniżej 60 lat.

Włochy początkowo zalecały szczepionkę AstraZeneca dla osób w wieku 18-55 lat, teraz ograniczyły jej stosowanie do osób w wieku 60 lat i starszych. Podobne działania podjęto w innych krajach europejskich. Jednak główny doradca naukowy rządu włoskiego ds. Kryzysu związanego z koronawirusem, Franco Locatelli, mówi, że obawy dotyczące szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu są „zrozumiałe, ale nieuzasadnione”.

Włochy są jednym z najbardziej dotkniętych pandemią krajów, ze 114 tys. ofiar śmiertelnych, a program szczepień jest krytykowany za to, że nie koncentruje się na grupie najbardziej zagrożonej - na osobach starszych. Osoby w wieku 70 lat należą do najbardziej zaniedbanych - tylko 2,7 proc. dostało obie dawki w porównaniu do 4,1 proc. zaszczepionych w pełni dwudziestolatków.

Włochy podały 13 milionów dawek i całkowicie zaszczepiły 3,9 miliona osób - to 6,5 proc. populacji, która liczy ok. 60 milionów.

Ze szczepieniami, tak jak z koronawirusem. Niektórzy nie odczuwają żadnej różnicy czy to po zakażeniu, czy po zaszczepieniu się. U innych jednak pojawiają się pewne powikłania, tzw. niepożądane odczyny poszczepienne. W związku z tym powracają pytania o Fundusz Kompensacyjny, a dokładnie o odszkodowania dla osób, które w jakikolwiek sposób ucierpiały po przyjęciu szczepionki na COVID-19.  Ile zatem mogą wynosić odszkodowania? Kiedy ruszy program? Sprawdźcie szczegóły na następnych slajdach!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Odszkodowania za szczepienia na Covid-19. Ile wyniosą? Tyle ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sycylia: 80 procent mieszkańców tego regionu Włoch nie chce szczepionki AstraZeneca - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24