Sypie się Nowoczesna w Podkarpackiem. W piątek rezygnację z członkostwa złożył wojewódzki zarząd i większość członków

Norbert Ziętal
Konwencja wyborcza Koalicji Obywatelskiej w Rzeszowie, przed październikowymi wyborami. Nz. w centrum Katarzyna Lubnauer, przew. Nowoczesnej. Obok Anna Skiba, przew. podkarpakich struktur Nowczesnej i Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej.
Konwencja wyborcza Koalicji Obywatelskiej w Rzeszowie, przed październikowymi wyborami. Nz. w centrum Katarzyna Lubnauer, przew. Nowoczesnej. Obok Anna Skiba, przew. podkarpakich struktur Nowczesnej i Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej. Krzysztof Kapica/Polska Press
Zarząd Regionu Podkarpackiego Nowoczesnej wraz z większością członków regionu złożył rezygnację z członkostwa w partii Nowoczesna. Powód? Niezadowolenie z działań władz partii, szczególnie przyzwolenie, aby Platforma Obywatelska zdominowała Koalicję Obywatelską, spychając Nowoczesną do roli dodatku o marginalnym znaczeniu.

"Od kwietnia 2018 r. Platforma Obywatelska RP i Nowoczesna działają w ramach porozumienia Koalicja Obywatelska. W zamyśle, porozumienie to miało być aliansem dwóch odrębnych partii, które w oparciu o wspólnie przygotowany program, miały podjąć partnerską współpracę po to, aby tworząc wspólne listy kandydatów, prowadząc wspólną kampanię wyborczą, osiągnąć sukces w wyborach samorządowych i kolejnych" - twierdzi w oświadczeniu Anna Skiba, przew. Regionu Podkarpackiego Nowoczesnej.

I dodaje:

Realizacja idei Koalicji Obywatelskiej w kampanii przed zakończonymi niedawno wyborami samorządowymi, nie miała jednak nic wspólnego z partnerstwem dwóch ugrupowań. Na Podkarpaciu Koalicję w pełni zdominowała Platforma Obywatelska, spychając Nowoczesną do roli dodatku o marginalnym znaczeniu dla całego projektu.

Jako najbardziej jaskrawe przykłady takiego podejścia Anna Skiba wymienia, że program Koalicji Obywatelskiej dla Podkarpacia przygotowała wyłącznie PO.

"Nowoczesna przedstawiła i przekazała wiele sensownych propozycji, które jednak zostały w całości pominięte" - pisze.

Ponadto, według oświadczenia Skiby, kandydaci z Nowoczesnej otrzymywali od PO propozycje zajęcia odległych miejsc na listach wyborczych, a nieliczne zmiany na korzyść Nowoczesnej, musiały być wywalczone dużym wysiłkiem i determinacją. Ponadto, zdaniem przewodniczącej podkarpackiej Nowoczesnej, "tuż przed rejestracją list wyborczych Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku Województwa Podkarpackiego, przedstawicielom Nowoczesnej odmówiono wglądu w treść tych list".

WIDEO: Policja śledziła Ryszarda Petru. Polityk wytoczył proces

Źródło:
TVN 24

Na Podkarpaciu pominięto Nowoczesną

W oświadczeniu wymienia również, że "planowanie i koordynacja kampanii wyborczej na Podkarpaciu zostały w pełni przejęte przez PO z pominięciem Nowoczesnej, mimo że Nowoczesna wyznaczyła stosownych ludzi i przedstawiła ich koalicjantowi. Na spotkaniach i konwencjach, prezentujących wspólnych kandydatów KO, członkom Nowoczesnej odmawiano prawa do przemawiania. Głos zabierali tylko kandydaci rekomendowani przez PO".

CZYTAJ TEŻ: Wybory samorządowe 2018 po podkarpacku. Rekordy, wzloty i upadki [ANALIZA]

- Istnieją uzasadnione powody aby sądzić, że podporządkowywanie i marginalizowanie Nowoczesnej w Koalicji Obywatelskiej będzie postępować za cichym przyzwoleniem zarządu naszej partii. Nie godząc się na to, aktywni członkowie Nowoczesnej Regionu Podkarpackiego masowo złożyli rezygnacje, co doprowadziło do likwidacji dotychczasowych struktur partii Nowoczesna na Podkarpaciu. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy od 2015 r. angażowali się w działalność podkarpackiej Nowoczesnej i którzy nam sprzyjali. Zapewniam, że pozostajemy grupą ludzi po stronie demokratycznej opozycji, ludzi gotowych do działania w formule, która zapewni przestrzeń organizacyjną, otwartą na sensowne wykorzystanie naszego potencjału - twierdzi w oświadczeniu Anna Skiba, przewodnicząca Regionu Podkarpackiego Nowoczesnej.

"Z ogromnym żalem opuszczamy szeregi Nowoczesnej"

Oświadczenie Zarządu Regionu Nowoczesnej przekazał do Nowin Paweł Zastrowski z Przemyśla, wiceprzewodniczący Nowoczesnej w Podkarpackim. W październikowych wyborach samorządowych został wybrany nowym radnym miejskim w Przemyślu, startował z listy Koalicji Obywatelskiej.

"Partię zarejestrowano pod pełną nazwą Nowoczesna Ryszarda Petru w dniu 25 sierpnia 2015. Szybko okazało się jednak, że wśród wspaniałych osób do partii weszli też karierowicze, dla których idee to tylko puste słowa. Nie poddawaliśmy się jednak i zdołaliśmy, tu na Podkarpaciu, obronić się przed takimi ludźmi i pomimo wielu trudności budowaliśmy swój dobry wizerunek. Powiększyliśmy także znacznie swój stan osobowy. (...) Na przełomie roku 2017/2018 partia utraciła swoją dynamikę, nastąpiły zmiany we władzach krajowych. Jak się później okazało zmiany w kierownictwie, po okresie nadziei, przyniosły frustrację i falę rezygnacji z członkostwa. Samo Koło Rzeszowskie utraciło prawie 50 proc. swojego stanu osobowego. Szczególne podziękowania należą się Przewodniczącej Regionu Annie Skibie, bez której zbudowanie tak silnych struktur w naszym regionie byłoby niemożliwe."

I dodaje:

Liderzy naszej partii zajmowali się „wielką polityką”, nie widząc, że Nowoczesna sypie się od środka! Pewną szansę na zmiany wzbudziło powstanie Koalicji Obywatelskiej. Szybko się jednak okazało, że Platforma Obywatelska nie traktuje nas jak równorzędnego partnera. Narzuciła styl wielkopartyjnego hegemona. Listy wyborcze okazały się jedną wielką farsą.

Wiele wysiłku kosztowało utrzymanie jedynki na liście do Sejmiku Województwa Podkarpackiego dla Krzysztofa Fereta. Do rady Miasta Rzeszowa na listy tzw. Koalicji Obywatelskiej zaproponowano nam miejsca będące poniżej godności współkoalicjanta, traktując nas jak ubogiego krewnego. Na to nie było naszej zgody. Decyzja władz regionu mogła być tylko jedna - na listach nie będzie członków Nowoczesnej. Co w tym temacie zrobiły władze centralne naszej partii? Nic! Nie wiem czy nie były w stanie, czy nie chciały?(...) Nie możemy przejść obojętnie obok faktu zatracania przez Nowoczesną swojej tożsamości. Nie godzimy się na utratę ludzi, którzy są solą naszej formacji. Nasza obecność w takiej formule partii politycznej nie mieści się w systemie wartości, z którym do niej wstępowaliśmy. Z ogromnym żalem opuszczamy szeregi Nowoczesnej".

- W dalszym ciągu zamierzam współpracować w ramach Koalicji Obywatelskiej - twierdzi w rozmowie z Nowinami Paweł Zastrowski.

POPULARNE NA NOWINY24:

Zobacz najrzadsze imiona nadane chłopcom na Podkarpaciu!

Przed tymi chorobami chroniły nas szczepienia. Czy mogą powrócić?

Bieszczady. Z Ustrzyk Górnych na Wielką i Małą Rawkę [ZDJĘCIA]

Wideo

Komentarze 30

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 17.11.2018 o 16:29, Gość napisał:

Petru ogłosił,że powołuje nową partię o nazwie TERAZ,co doprowadzi w skali kraju do podziału w Nowoczesnej. Osoby,które odeszły z partii na Podkarpaciu,jutro czy pojutrze wstąpią do nowej kanapówki Ryszarda. Żadna z tych partyjek /Teraz, Nowoczesna/ nie ma szans na poważne potraktowanie przez wyborców.Skończą podobnie,jak ugrupowanie Twój Ruch Palikota. Ryszard Petru nie zrozumiał,że na szefa partii nie posiada charyzmy.

 

c
czopek Prezesa PiS
W dniu 20.11.2018 o 09:11, Gość napisał:

Współpracy z sąsiadami i dobrego wizerunku Polski za granicą chcą Polacy w swej większości. Skoro do nich nie należysz,lepiej zamilcz i nie popisuj się na forum głupota. Politykę zagraniczną prowadzi rząd a nie partie polityczne,nieuku. 

Co ty pleciesz !

 

Ty wiesz co Prezes PiS-u moze ?

Premierzy i Prezydenci obcych krajow gdy sa z wizyta w Polsce to prosza go o laskawe spojrzenie w ich strone.

Prezydent Obama nie odwazyl sie prosic PREZESA o audiencje !

Episkopat raczyl prosic nieomal na kleczkach w Boze Cialo o laskawe traktowanie !

Papiez ledwo uprosil o pozwolenie postawienia nogi na SDM 2016 na Polskiej ziemi.

Ty nie wiesz z kim masz do czynienia !   

G
Gość
W dniu 20.11.2018 o 08:22, Gość napisał:

Nowoczesna jest przystawka platformy, tak jak nowoczesna i platforma chca aby Polska była przystawką niemiec.

 

Współpracy z sąsiadami i dobrego wizerunku Polski za granicą chcą Polacy w swej większości. Skoro do nich nie należysz,lepiej zamilcz i nie popisuj się na forum głupota. Politykę zagraniczną prowadzi rząd a nie partie polityczne,nieuku.
 

G
Gość

Nowoczesna jest przystawka platformy, tak jak nowoczesna i platforma chca aby Polska była przystawką niemiec.

O
Ola
W dniu 17.11.2018 o 19:02, stary napisał:

Urzekła mnie twoja historia....


Hmmm...jak widzę logicznych argumentów panie starszy nie masz żadnych... Bywa.
J
Jan

Ja chciałbym się zapisać do partii TERAZ. Jak to zrobić, pomóżcie proszę!

G
Gaz321

Tzw. Szefowa N na Podkarpaciu stała obok Rysia, radni wybrani z KO też wystąpiło zN. Krótkowzroczność i brak nosa politycznego w szefostwie podkarpackiej PO zatrważające. Po nas choćby potop

B
Brzeszczot
W dniu 18.11.2018 o 07:00, Polak napisał:

Oj sypie się sypie. Ale najważniejsze że Rysiu Petru założył nowa partie szefowa i inni tam właśnie przeszli. I karawana jedzie dalej...

To resortowe dziecko czeka taka sama przyszłość, jak tego, który dorobił się na produkcji gorzały, na majątku przejętym od swojego byłego teścia. Pochodził podobno z Biłgoraja. Miejsce dla takich, jak ci dwaj, jest na śmietniku historii wśród czerwonych odpadów.

P
Polak

Oj sypie się sypie. Ale najważniejsze że Rysiu Petru założył nowa partie szefowa i inni tam właśnie przeszli. I karawana jedzie dalej...

n
noob
W dniu 17.11.2018 o 19:02, stary napisał:

Urzekła mnie twoja historia....

 

Petru zlożył na dzieci wniosek o 500 plus i to świadczenie dostają. Mówił o tym publicznie. A jednoczesnie był dumny ze sprzeciwu nowoczesnej, gdy w parlamencie debatowano na temat programu i głosował przeciw. Tak nowczesne są te wasze argumenty i logika lol I jeszcze jesteście z tego dumni lol To właśnie "inteligencji" i "nowoczesności" Petru zawdzięcza popularność internetowych memów.

s
stary
W dniu 17.11.2018 o 17:43, Ola napisał:

Czyli jak dzieci dobrze wychowane, to mają z 500 + nie korzystać?! Oj, panie starszy chyba Pan dzieci nie masz. Można być w ogóle z tego dumnym albo nie, że 500 + się bierze? Wszak nie o dumę tu chodzi. Jak się należy i idzie to stricte na potrzeby dzieci, to czemu nie korzystać? Niech pan nie mierzy wszystkich jedną miarą,państwo daje to ludzie biorą. Opiekę medyczną darmową też daje, pan nie korzysta jak rozumiem, i z darmowych przejazdów MPK też Pan zrezygnuje. Coś żałosne te pańskie wpisy... Aha, moi synowie jeszcze rodzin nie mają, więc 500 + ich nie dotyczy.

Urzekła mnie twoja historia....

O
Ola
W dniu 17.11.2018 o 16:54, stary napisał:

Identyczne poglądy ma koleżanka żony. Jej córki korzystają z 500 plus, a ona jest z tego taka dumna, zadowolona. Znam jej córki, zdziwi się niedługo kobieta co sobie wychowała.


Czyli jak dzieci dobrze wychowane, to mają z 500 + nie korzystać?! Oj, panie starszy chyba Pan dzieci nie masz. Można być w ogóle z tego dumnym albo nie, że 500 + się bierze? Wszak nie o dumę tu chodzi. Jak się należy i idzie to stricte na potrzeby dzieci, to czemu nie korzystać? Niech pan nie mierzy wszystkich jedną miarą,państwo daje to ludzie biorą. Opiekę medyczną darmową też daje, pan nie korzysta jak rozumiem, i z darmowych przejazdów MPK też Pan zrezygnuje. Coś żałosne te pańskie wpisy... Aha, moi synowie jeszcze rodzin nie mają, więc 500 + ich nie dotyczy.
G
Gość
W dniu 17.11.2018 o 16:37, Ola napisał:

Widać, że tę przypadłość odziedziczyłeś, szkoda.

Przez próby kąsania innych,nie staniesz się mądrzejsza. Przecież nie ja jestem przyczyną twojej postawy.

H
Hahaha

Nic wielkiego, co najwyżej gruby Chińczyk POwróci do ojczystych komunistycznych Chin.

s
stary
W dniu 17.11.2018 o 16:33, Gość napisał:

No i panie stary nie trafiłeś. Wychowałam swoje dzieci bez 500 + Ciebie może boli, że nie miałeś tej pomocy, a mnie nie. Mam satysfakcję, że daliśmy sobie radę dzięki pracy własnych rąk,bez niczyjej łaski i pomocy.

Identyczne poglądy ma koleżanka żony. Jej córki korzystają z 500 plus, a ona jest z tego taka dumna, zadowolona. Znam jej córki, zdziwi się niedługo kobieta co sobie wychowała.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3