Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sypie się zabytkowy cmentarz z okresu I wojny światowej w Przemyślu. Miasto nie ma pieniędzy na jego remont [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Cmentarz wojenny żołnierzy niemieckich poległych w czasie I wojny światowej w Twierdzy Przemyśla wymaga pilnego remontu.
Cmentarz wojenny żołnierzy niemieckich poległych w czasie I wojny światowej w Twierdzy Przemyśla wymaga pilnego remontu. Norbert Ziętal
Sypie się murowane ogrodzenie cmentarza wojennego z okresu I wojny światowej, wchodzącego w skład zabytkowego Zespołu Cmentarzy Wojennych Twierdzy Przemyśl. Radna miejsca interweniuje w sprawie remontu obiektu, prezydent miasta odpowiada, że nie ma na to pieniędzy.

Chodzi o Mauzoleum Żołnierzy Niemieckich, poległych w walkach o Twierdzę Przemyśl. Znajduje się ono przy ul. Przemysława, wchodzi w skład zabytkowego Zespołu Cmentarzy Wojennych Twierdzy Przemyśl. Jeszcze niedawno był to najlepiej utrzymany i najokazalej wyglądający cmentarz na terenie przemyskiej twierdzy. Obecnie popada w ruinę. Odpadło sporo tynku z jednej kolumny bramy wejściowej. Widać, że na jej pozostałej części oraz drugiej kolumnie tynk ledwo się trzyma. Podobnie jest z murem otaczającym nekropolię. Cały jest spękany. Osuwająca się ziemia powoduje, że również murki alejek cmentarnych są przechylone i w złym stanie.

- Zwracam się z prośbą o podjęcie starań w zakresie przeprowadzenia prac w zakresie przeprowadzenia prac konserwatorskich w 2022 roku, przy pseudopylonie bramnym. Chodzi o izolację kolumn, naprawę tynków na murze oraz odświeżenie napisu "Deutschlands Heldensöhne w nadprożu nad bramą - z interpelacją w ten sprawie do prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna zwróciła się radna miejska Grażyna Stojak (Platforma Obywatelska).

- Szkody są bardzo widoczne z ulicy Przemysława i pociągną za sobą dalszą destrukcję elementów bramy, a ponadto wzbudzają komentarze odwiedzających to miejsce turystów - twierdzi radna Stojak.

W Przemyślu istnieje jeden z większych w Polsce kompleksów cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej. Oprócz polskich są nekropolie węgierskie, austriackie, rosyjskie i niemieckie. Miasto wielokrotnie było chwalone za opiekę nad tymi cmentarzami. Nekropolie wojenne często są odwiedzane przez turystów z różnych państw, a wśród nich również bliższe lub dalsze rodziny poległych.

Odpowiadając na interpelację, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun stwierdził, że jeszcze w 2018 roku wydział gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Miejskiego przygotował dokumentację kosztorysową na wykonanie robót remontowych i konserwatorskich mauzoleum.

- Od 2019 r. staramy się o pieniądze na wykonanie tych prac konserwatorskich. W 2019 r. został złożony wniosek na 17,9 tys. złotych, w roku 2020 na prawie 21 tys. złotych, a w latach 2021 i 2022 r. na kwotę 22,6 tys. złotych. Wnioski z lat 2019 - 2021 dotyczące remontu kolumn zostały rozpatrzone negatywnie - informuje prezydent Przemyśla.

Decyzja odnośnie do wniosku z 2022 r. będzie rozpatrzona w pierwszym lub drugim kwartale obecnego roku.

- Z uwagi na brak wolnych środków finansowych w budżecie gminy, nie składano wniosków o dofinansowanie do innych instytucji, które nie udzielają wsparcie w wysokości 100 proc. - dodaje Bakun.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24