Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

System Lifenet działa już w szpitalu w Krośnie

Ewa Gorczyca
planet pr
Krośnieński szpital to czwarta placówka na Podkarpaciu, która wykorzystuje system umożliwiający szybszą pomoc zawałowcom.

Stacja odbiorcza nowoczesnego systemu telemedycznego Lifenet została uruchomiona na Oddziale Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii, prowadzonym przez NZOZ Intercard.

- Dla osób z zawałem serca, każda zaoszczędzona minuta to szansa na skuteczną pomoc i całkowity powrót do zdrowia - mówi dr Janusz Szczupak, kierownik oddziału Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii NZOZ w Krośnie. - Priorytetem staje się jak najszybsze przekazanie pacjenta do Pracowni Hemodynamiki, najlepiej przed upływem tzw. złotej godziny.

Dzięki systemowi kardiolodzy ośrodka mogą pomóc zespołom pogotowia ratunkowego w ocenie stanu klinicznego pacjentów z bólami w klatce piersiowej i zdecydować o bezpośrednim transporcie chorego do Pracowni Hemodynamiki. - To znacznie zwiększy szanse przeżycia pacjenta - podkreśla dr Szczupak.
System teletransmisji ratunkowej Lifenet od paru lat wdrażany jest w polskich szpitalach. Pierwsze Medyczne Stacje Odbiorcze uruchomiono już w 2007 roku w Polsko-Amerykańskiej Klinice Serca w Mielcu i w Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie. W 2008 roku w tzw. "Sieć Życia" włączył się Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli, a teraz dołączył Oddział Kardiologii Inwazyjnej w Krośnie.

- Podstawową i najważniejszą zaletą systemu jest możliwość rozpoznania zawału serca już w karetce lub w domu pacjenta - mówi mówi Dominik Orchel, ekspert ds. telemedycyny z Physio-Control, działu firmy Medtronic Poland. - Jak wykazały badania, przedszpitalne zdiagnozowanie zawału przy pomocy teletransmisji potrafi oszczędzić nawet do 40-50 minut.

Najważniejsze elementy systemu to defibrylator-monitor z 12-odprowadzeniowym EKG, podłączonym do telefonu komórkowego i Medyczna Stacja Odbiorcza. Zespół pogotowia ratunkowego wykonuje EKG chorej osoby, a następnie za pomocą telefonu komórkowego przesyła jego zapis do szpitala, właśnie do Medycznej Stacji Odbiorczej. Tam dyżurujący w pracowni hemodynamicznej kardiolog ocenia kondycję pacjenta i podejmuje decyzję o tym, gdzie powinien trafić. Pozwala to na zaoszczędzenie cennych minut, które mogą okazać się decydujące dla życia pacjenta.

W ub. roku w całej Polsce przeprowadzono 18 tys. takich transmisji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24