Sytuacja finansowa Polaków. Najczęściej oceniają ją jako średnią. Ilu posiada oszczędności i jak duże?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Blisko połowa respondentów zamierza ograniczyć swoje wydatki.
Blisko połowa respondentów zamierza ograniczyć swoje wydatki. Fot. Damian Kujawa/ Polska Press
Udostępnij:
Swoją sytuację finansową na ogół oceniamy jako średnią. Najbardziej obawiamy się rosnącej inflacji. - Strategią, która przekłada się na większe poczucie finansowego bezpieczeństwa, jest oczywiście oszczędzanie- wyjaśnia w rozmowie ze Strefą Biznesu ekspertka. Jednak nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić.

Jak wynika z ankiety PAYBACK Opinion Poll, swoją sytuację finansową na ogół oceniamy jako średnią. Na dobry stan domowych finansów wskazuje niemal co trzeci ankietowany, a jednoznacznie jako zły ocenia go co dziesiąty respondent. Niemal co drugi ankietowany wskazuje, że jego sytuacja finansowa przez ostatnie pół roku pozostała bez zmian, a w przypadku 13 proc. ankietowanych poprawiła się. Z drugiej strony, 38 proc. respondentów, którzy oceniają ją jako gorszą.

- Ponad połowa respondentów stwierdziła, że na przestrzeni ostatniego pół roku ich sytuacja finansowa nie zmieniła się, a podobny odsetek badanych ocenia stan domowych finansów jako średni. Należy jednak przy tym podkreślić, że dla aż 38 proc. ankietowanych ostatnie sześć miesięcy przyniosło pogorszenie sytuacji finansowej- tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Katarzyna Grzywaczewska, Dyrektor Marketingu, PAYBACK Polska.

Jednocześnie wskazuje, że było to spowodowane przede wszystkim rosnącą inflacją, na którą wskazało 60 proc. respondentów z tej grupy. - Blisko połowa respondentów zamierza z tego powodu ograniczyć swoje wydatki, a 12 proc. zamierza nawet zmienić pracę na lepiej płatną, aby poradzić sobie z coraz wyższymi kosztami życia- wyjaśnia.

Wielka niewiadoma związana z Polskim Ładem

Niepewnością mogą napawać zmiany związane z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Co trzeci respondent nie wie jeszcze, jak nowe regulacje przełożą się na jego wynagrodzenie, co czwarty badany obawia się, że jego zarobki zmaleją, a tylko co dziesiąty spodziewa się ich wzrostu. Jednocześnie, zdaniem niemal 30 proc. ankietowanych Polski Ład nie wpłynie na wysokość ich pensji.

Ile jesteśmy w stanie odłożyć?

- Strategią, która przekłada się na większe poczucie finansowego bezpieczeństwa, jest oczywiście oszczędzanie- mówi Grzywaczewska i dodaje, że gromadzenie oszczędności znajduje się na trzecim miejscu najczęściej deklarowanych postanowień noworocznych przez respondentów, wskazało je 11 proc.

- Ilu jednak z nas posiada oszczędności? Według naszych danych, szala nieznacznie, ale jednak przesuwa się w stronę tej grupy Polaków (55 proc.), która deklaruje, że posiada tzw. poduszkę finansową. Z kolei 45 proc. przyznaje, że nie ma oszczędności- mówi.

Wśród powodów takiego stanu rzeczy ekspertka wskazuje na zbyt niskie zarobki w stosunku do wysokości wydatków (73 proc.). - Z kolei ci z nas, którzy oszczędzają, zazwyczaj robią to, gdy pojawią się finansowe nadwyżki – tak wskazało 57 proc. respondentów. Natomiast 43 proc. badanych stara się odkładać co miesiąc stałą kwotę. Zwykle, miesięcznie udaje się im odłożyć między 201 a 500 PLN (30 proc.), między 101 a 200 PLN (20 proc.) lub 501 – 1000 PLN (19 proc.)- wylicza.

Jak się okazuje, powody, dla których oszczędzamy są rozmaite. Najczęściej robimy to, aby zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych wydatków (17 proc.), zbierając na wakacyjny wyjazd (14 proc.), zakup nieruchomości (13 proc.) lub remont (10 proc.)

Co ciekawe, niemal 6 na 10 ankietowanych ocenia wysokość swoich oszczędności jako bardzo lub relatywnie satysfakcjonującą, w przeciwieństwie do 41 proc. badanych, którzy nie są zadowoleni z ilości środków, jakie do tej pory zebrali.

Jak w tym roku zamierzamy gromadzić pieniądze?

Podobny odsetek ankietowanych albo będzie odkładać gotówkę (36 proc.), albo skorzysta z tradycyjnego konta oszczędnościowego (31 proc.). Najmniej popularną formą oszczędzania będą lokaty terminowe, fundusze emerytalne, akcje, fundusze inwestycyjne i obligacje skarbowe, które zaznaczyło po kilka procent badanych. Jednocześnie 21 proc. respondentów nie zamierza w tym roku w ogóle oszczędzać.

Nowością będzie możliwość odbywania szkolenia w zakresie uprawnień do kierowania pojazdami w formie kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą.

Zmiany w kursach na prawo jazdy. Nowością szkolenia w formie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Materiał oryginalny: Sytuacja finansowa Polaków. Najczęściej oceniają ją jako średnią. Ilu posiada oszczędności i jak duże? - Strefa Biznesu

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Oszczędności? serio? to jest jakiś śmiech na sali. raczej długi!! sama niestety dołączyłam do tych osób, co muszą spłacać i gdyby nie to, że windykuje mnie kruk, który jest całkiem spoko, to byłabym w lesie ze spłacaniem.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie