MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sytuacja na polsko-ukraińskiej granicy stabilizuje się. W Korczowej w kolejce czekają kierowcy ciężarówek

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Na granicy w Korczowej sytuacja się stabilizuje. Na odprawę dłużej czekają tylko kierowcy ciężarówek.
Na granicy w Korczowej sytuacja się stabilizuje. Na odprawę dłużej czekają tylko kierowcy ciężarówek. BiOSG
Stabilizuje się sytuacja przed polsko-ukraińskim przejściem granicznym w Korczowej. W kolejce stoją tylko samochody ciężarowe, wczesnym popołudniem orientacyjny czas oczekiwania na odprawę wynosił 22 godziny. Samochody osobowe i autobusy były odprawiane na bieżąco.

W niedzielę do późnego wieczora było tragicznie. Przed drogowym, polsko-ukraińskim przejściem granicznym w Korczowej stała kilkukilometrowa kolejna różnych samochodów. Czas oczekiwania na odprawę ciężarówek wynosił 43 godziny, samochodów osobowych 20 godzin, a autobusów 17 godzin.

W nocy z 14 na 15 marca Polska zamknęła granicę z Ukrainą w Medyce, Krościenku i Budomierzu. Cały ruch graniczny skierowano do Korczowej. Przed granicą w Korczowej, na autostradzie A4 ustawiła kilkukilometrowa kolejka.Zobacz też: - Koronawirus na Podkarpaciu. Zamknięte polsko-ukraińskie przejście graniczne w Medyce [ZDJĘCIA]- Koronawirus Przemyśl. Zamknięte sklepy w Galerii Sanowa w Przemyślu [ZDJĘCIA]- Przemyśl. Ze sklepowych półek znikają środki czystości i żywność [ZDJĘCIA]

Koronawirus na granicy. Setki samochodów i tysiące ludzi cze...

Kolejka to w dużej mierze efekt rządowych decyzji o znacznym ograniczeniu ruchu na zewnętrznych granicach Polski, w tym na granicy z Ukrainą. Od niedzieli, od godz. 0.00 na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej jedynym otwartym przejściem jest Korczowa-Krakowiec. Pozostałe są zamknięte dla jakiegokolwiek ruchu.

- W nocy z soboty na niedzielę z Przemyśla i Medyki do Korczowej jechało sporo taksówek. Jeszcze nigdy nie widziałem takiej sytuacji. Praktycznie tylko my zapewnialiśmy transport Ukraińcom, którzy z Przemyśla i sąsiednich miejscowości chcieli wrócić do siebie — mówi nam przemyski taksówkarz.

Inne osoby opowiadały nam, że zdarzało się, że w autobusach było więcej osób niż miejsc. Powszechne jest dosiadanie się samochodów, w tym także ciężarowych.

- Osoby, które korzystały z pociągów, albo przejścia pieszego, teraz nie mają jak wrócić do domu. Pieszo przez Korczową nie przejdą — mówi nam Ukrainiec.

Jednak sytuacja powoli się stabilizowała. Straż graniczna zastosowała uproszczone procedury odpraw. Efekt? W nocy rozładowano kolejki. W poniedziałek rano czekali już tylko kierowcy tirów.

- Samochody osobowe i autobusy odprawiane są na bieżąco. Czekają tylko kierowcy samochodów ciężarowych. Obecnie w kolejce jest ok. 300 tirów — popołudniem informowała nas mjr SG Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

O godz. 13.30 czas oczekiwania ciężarówek do odprawy w Korczowej wynosił 22 godziny. Kolejka może się zmniejszyć, ale sytuacja ta nie ulegnie radykalnej poprawie. Dlaczego? Pomimo embarga na ruch osobowy, ruch towarowy przez granicę odbywa się normalnie. Z tym że w naszym regionie do normalnego ruchu towarowego odprawianego w Korczowej, doszły również samochody, które jechały przez Medykę. Obecnie to przejście jest zamknięte.

Sytuacja z ruchem osobowym nie będzie się pogarszać. Dlaczego? Zarówno Polska, jak i Ukraina, w obawie przed koronawirusem zamknęły swoje granice przed obywatelami innych państwa. Poza nielicznymi wyjątkami np. osób z prawem stałego pobytu w danym kraju. Zarówno do Polski, jak i na Ukrainę, bez przeszkód mogą wrócić obywatele tych państw.

- Na Ukrainie sytuacja z kornawirusem jest lepsza niż w Polsce. Jest o wiele mniej chorych. Dzwoniłem do rodziny i jest spokojnie, tylko niektórzy wykupują ze sklepów to, co u was. Papier toaletowy, żele antybakteryjne. Teraz jest internet i od razu wiadomo, co się dzieje w innych krajach — mówi mieszkaniec Lwowa, który pracuje w Przemyślu. Nie planuje, przynajmniej na razie, wracać do siebie. - W domu została żona i trójka dzieci, ale są bezpieczni — dodaje.

Spokojnie jest na południowej, wewnętrznej granicy ze Słowacją. W naszym regionie granicę można przekraczać tylko w Barwinku. Tuż za przejściem działa punkt kontroli sanitarnej. Nie ma jednak większego ruchu. Podobnie jest w Chyżnem, w województwie małopolskim, przez które również można przekroczyć granicę ze Słowacją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24