Szachy: Kacper wygrał z kompletem punktów

Najlepsza trójka zwodów i trenerzy.
Najlepsza trójka zwodów i trenerzy. archiwum
Kacper Dobrowolski (SP nr 24) zajął 1 miejsce w I Międzyszkolnym Mikołajkowym Turnieju Szachowym dla dzieci ze szkół podstawowych z Rzeszowa i okolic.

W zawodach, które odbyły się w sali klubu szachowego "Zelmer" uczestniczyło 24 młodych adeptów królewskiej gry. Dla wielu z nich było to pierwsze w życiu zetknięcie z szachową rywalizacją na poziomie międzyszkolnym, Nie brakowało i bardziej doświadczonych zawodników, mających już na koncie udział w innych turniejach. Właśnie ci "wyjadacze" nadawali ton wydarzeniom na 64 polach.
Turniej rozgrywany był na dystansie 7 partii, w której każdy z rywali miał 15 minut do namysłu. Rozgrywki toczyły się pod dyktando jednego z faworytów - posiadacza IV kategorii szachowej - Kacpra Dobrowolskiego. Wygrał on wszystkie pojedynki, chociaż w ostatniej rundzie przeżył chwile grozy z niżej notowanym przeciwnikiem (ostatecznie pięknie go zamatował).
Drugie miejsce zajął Hubert Kwiatkowski z SP nr 19 z dorobkiem 6 zwycięstw, który poniósł porażkę jedynie ze zwycięzcą. W turnieju brały udział także dwie dziewczynki. Julia Flisiak ze Szkoły Podstawowej w Niebylcu "wdrapała się" na najniższy stopień podium w rywalizacji z chłopcami, wygrywając 5 z 7 partii! Serdeczne gratulacje, aczkolwiek Julka to doświadczona szachistka, biorąca udział w wielu turniejach, m. in. w niedawnych Mistrzostwach Rzeszowa do lat 10, czy w Mistrzostwach Makroregionu Małopolska-Podkarpacie do lat 10.
Druga z dziewcząt - Gabrysia Mierzejewska z SP nr 19 - zajęła 9 miejsce z 4 punktami, zdobywając IV kategorię kobiecą, co jak na debiutanckie osiągnięcie, należy uznać za spory sukces.
Inny uczestnik Mistrzostw Rzeszowa do lat 10 - Benedykt Kadłuczka z SP nr 15 zdobył również 5 punktów z 7 partii, przegrywając brąz z Julią Flisiak dopiero punktacją pomocniczą. Pech, jednak na podium nie ma, niestety, miejsca dla wszystkich…
Piąte miejsce z 4 punktami zajął Hubert Przytocki, który z kolei był najbliżej pokonania triumfatora imprezy. Na osłodę pozostało zdobycie V kategorii.

Pozostałe miejsca zajęli: 6. Jan Bolanowski 4 pkt., 7. Krzysztof Tarski 4, 8. Olaf Hajnus 4, 9. Gabriela Mierzejewska 4, 10. Michał Bury 4, 11. Miłosz Wierzbiński 4, 12. Marcin Mazur 4, 13. Adam Wątroba 3, 14. Patryk Miarecki 3, 15. Arkadiusz Kamiński 3, 16. Kacper Sabik 3, 17. Łukasz Czaicki 3, 18. Oliwier Kąkol 3, 19. Bartłomiej Gwizdała 3, 20. Karol Mazur 2,5, 21. Artur Olszówka 2, 22. Maciej Knutel 1,5, 23. Michał Polak 1,5, 24. Jakub Jankowiak 0,5.
Turniej zorganizowany został przez Akademię Umysłu "Wesoła Szachownica", która ufundowała puchar, medale i dyplomy. Każdy uczestnik otrzymał także mikołajkową paczkę łakoci.