Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szachy pomagają w nauce

Anna Janik
Dariusz Danek- Szachy uczą myśleć - zgodnie twierdzą Miłosz Szpar (od lewej), Justyna Wąsik i Radomił Baran, najbardziej utytułowani rzeszowscy zawodnicy.
Dariusz Danek- Szachy uczą myśleć - zgodnie twierdzą Miłosz Szpar (od lewej), Justyna Wąsik i Radomił Baran, najbardziej utytułowani rzeszowscy zawodnicy. Fot. Dariusz Danek
Rozwijają wyobraźnię, poprawiają zdolność koncentracji, uczą logicznego myślenia. Szachy to świetna zabawa, która może skutecznie poprawić wyniki naszego dziecka w szkole.

90 -procent moich podopiecznych po rozpoczęciu regularnych treningów zaczyna zdobywać coraz lepsze oceny, ci najzdolniejsi nawet celujące - przyznaje Roman Wąsik, instruktor rzeszowskich szachistów, pasjonat i sędzia szachowy klasy państwowej.

Szachy najbardziej pomagają w matematyce, ale korzyści widać także podczas przyswajania materiału z innych przedmiotów. Królewska gra uczy kojarzyć, powiązywać fakty i układać je w logiczny ciąg, dzięki czemu dziecko nie ma problemu ze zrozumieniem czytanego tekstu i wyłuskania z niego najważniejszych informacji. Poprawia się także wyobraźnia, co przydaje się podczas trudnych lekcji geometrii, zwłaszcza tej przestrzennej.

Kształtują charakter i osobowość

Szachy są pomocne również w kształtowaniu charakteru i osobowości. Umiejętność podejmowania złożonych, przemyślanych decyzji i odpowiadania za nie to cenna lekcja na przyszłość. Charakter gry, w której obowiązują jasne zasady i sportowa rywalizacja pomaga również zdyscyplinować tych, z którymi problemy miewają zarówno nauczyciele, jak i rodzice.

- To gra, która nie wywołuje agresji, bo nie ma bezpośredniego kontaktu z rywalem, jak przy grach zespołowych. Dzięki temu szachy są rodzajem terapii dla tych, którzy mają problemy z opanowaniem energii - tłumaczy Wąsik, prowadzący zajęcia w osiedlowych domach kultury w Rzeszowie.

Instruktor ma pod swoją indywidualną opieką również dzieci z ADHD lub autyzmem. Szachy potrafią je wyciszyć, uspokoić i zmobilizować do rozwoju.

Gra dla każdego

Rozpocząć może każdy, niezależnie od wieku i umiejętności. Na zajęcia do pana Romana rodzice przyprowadzają nawet 5-latki. Nie trzeba mieć szczególnych zdolności matematycznych, bo w szachach dobrze radzą sobie również humaniści. Pierwsze treningi polegają na objaśnianiu zasad i ćwiczeniu zagrań typu "mat w 1 ruchu". Przypomina to rozwiązywanie rebusów, z którymi z łatwością radzą sobie nawet najmłodsi.

- Z radością obserwuję, jak niesamowicie wciągają moich podopiecznych. Najpierw wpadają rozbawieni na salę, a kiedy rozkładamy plansze, nagle następuje cisza.

Żeby zajęcia były jeszcze bardziej ciekawe, trener przeplata je historią, legendami i ciekawostkami, związanymi z szachami. Nieco starsi zawodnicy analizują rozegrane partie i poprawiają nieudane zagrania. Najlepsi jadą na turnieje i mistrzostwa.

Nasi szachiści z medalami

Wychowankowie Rzeszowskiego Domu Kultury przywieźli z nich sporo medali. 10-letni Radomił Baran jest mistrzem województwa przedszkolaków z 2007 r., mistrzem Rzeszowa w kategorii do lat 10 z 2008 roku, mistrzem makroregionu (czyli dwóch województw: podkarpackiego i małopolskiego) z 2009 roku. Sporo medali mają na swoim koncie również 8-letni Miłosz Szpar, Justyna Wąsik oraz Krzysztof Łuka, kilkakrotni finaliści mistrzostw Polski juniorów. Wszyscy mogą reprezentować Rzeszów w rozgrywkach ogólnopolskich jako drużyna.

- Niestety ze względów finansowych ani razu nie pojechaliśmy. Start drużyny, z przejazdem i noclegiem kosztuje ok. 5 tys. zł. Rodziców na to nie stać, a o sponsorów bardzo trudno - przyznaje Wąsik.

W zupełnie innej sytuacji są amatorzy. Takim graczom potrzebna jest tylko szachownica sportowa, wydatek rzędu 40-50 zł. Na zajęcia szachowe można udać się niemal do każdego domu kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24