Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szalom Ber Stambler: Polska to dla Żydów kraj szczególny

Rozmawiała Małgorzata Froń
Szalom Ber Stambler, urodził się w 1982 roku w Kfar Chabad w Izraelu Intelektualista żydowski, obecny przewodniczący Chabad-Lubavitch w Polsce, rabin domu modlitwy Chabad-Lubavitch w Warszawie. Pochodzi ze znanej i szanowanej rodziny, jego ojciec Zalman i brat Meir są również rabinami. Jego żoną jest Dina z domu Fleischman, z którą ma dwóch synów: Józefa Icchaka i Meira oraz córkę Ciwię. Mówi płynnie po hebrajsku, angielsku, rosyjsku i polsku.
Szalom Ber Stambler, urodził się w 1982 roku w Kfar Chabad w Izraelu Intelektualista żydowski, obecny przewodniczący Chabad-Lubavitch w Polsce, rabin domu modlitwy Chabad-Lubavitch w Warszawie. Pochodzi ze znanej i szanowanej rodziny, jego ojciec Zalman i brat Meir są również rabinami. Jego żoną jest Dina z domu Fleischman, z którą ma dwóch synów: Józefa Icchaka i Meira oraz córkę Ciwię. Mówi płynnie po hebrajsku, angielsku, rosyjsku i polsku. FOT. KRZYSZFOT KAPICA
Rozmowa z rabinem Szalom Ber Stamblerem, religijnym przywódcą polskich chasydów.

- Jest pan rabinem, religijnym przywódcą polskich chasydów. Proszę powiedzieć naszym Czytelnikom, na czym ta funkcja polega.

- Ja działam na rzecz polskich Żydów, pracuję nad wzmacnianiem żydowskiej tożsamości, propagowaniem kultury, edukacji. Bardzo dobrze współpracuje mi się z Polakami. Polacy są bardzo zainteresowani wsparciem i widzę tutaj zainteresowanie naszym życiem.

- Czy rabin uważa, że w Polsce jest antysemityzm?

- Dzisiaj jest taki radosny dzień, rocznica śmierci cadyka z Leżajska, przyjechało tutaj tylu Chasydów i nie Chasydów, tylu Żydów z całego świata, co wskazuje na to, że Polska zawsze była miejscem dla Żydów, tu zaczął się ruch chasydzki, właśnie dzięki cadykowi Elemelechowi, dlatego uważam, że nie wypada rozmawiać o negatywnych rzeczach, które są na całym świecie. Nie zajmuję się porównywaniem tego, co jest tutaj, do tego co dzieje się w innych krajach.

- Sądzi rabin, że takie spotkania, choćby tutaj w Leżajsku, pomiędzy przyjeżdżającymi tu z całego świata Żydami i miejscową ludnością, mogą zmienić postrzeganie Żydów przez Polaków, czy raczej nad tym tematem powinny się pochylić rządy?

- Z tego, co ja pamiętam, to z rządem polskim nigdy nie było problemu. Przedstawiciele polskiego rządu zawsze są obecni na naszych uroczystościach. Jeżeli są problemy, to wynikają one z niskiej świadomości niewielkiej liczby ludzi i o to trzeba zadbać, to trzeba zmieniać.

- Czyli uważa rabin, że problem antysemityzmu to margines?

- Tak, to niewielki problem. Te sprawy idą w dobrym kierunku. Polacy mają możliwość dowiedzieć się coraz więcej o Żydach. Bo funkcjonują jeszcze stereotypy na temat Żydów, a to, że istnieją wynika z niewiedzy. Bo jak się nie wie, to wtedy myśli się, co się chce. A jak wie się o człowieku, że on jest dobry, że ma swoją filozofię, jak się tego człowieka zna, to wtedy inaczej się o nim myśli. Duża rola jest tu dla mediów i widzę, że media bardzo się interesują naszą społecznością. Tu w Leżajsku jest bardzo wielu fotoreporterów, dziennikarzy, studentów. Ja przez parę miesięcy odwiedzałem szkoły i widziałem ogromne zainteresowanie naszym życiem, nasza filozofią. Każda dodatnia informacja na temat Żydów pozwala rozmawiać i ten dialog podtrzymać.

- Zdaniem rabina drogą do tego dialogu jest poznanie Waszej kultury, rozmowy i takie spotkania, jak te w Leżajsku?

- Tak. A pielgrzymki do grobu cadyka Elimelecha to wieloletnia tradycja. Do Leżajska przyjeżdżają chasydzi z całego świata, żeby na grobie cadyka Elimelecha, w rocznicę jego śmierci, prosić o opiekę. Uroczyste obchody rocznicy śmierci cadyka Elimelecha w Leżajsku, przypominają, że Polska jest krajem szczególnym dla Żydów, bo właśnie tutaj rozkwitał w 18. wieku ruch chasydzki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24