Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szansa dla firm samodzielnie rozliczających podatki – rusza program testowania usług księgowych

Katarzyna Siwek
Ponad 700 tysięcy polskich przedsiębiorców samodzielnie rozlicza podatki, tracąc na to czas i ryzykując popełnienie kosztownego błędu.

 Przed korzystaniem z profesjonalnych usług księgowych powstrzymują ich głownie koszty – wynika z analizy Tax Care. Szansą dla nich może być udział w rocznym programie testowania usług księgowych.

Z badania przeprowadzonego przez Tax Care na próbie 300 osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą wynika, że aż 27,7% z nich rozlicza się z podatków samodzielnie: w sposób tradycyjny lub korzystając z serwisów do księgowości online. Niemal identyczne wyniki badania sposobu rozliczania się mikrofirm uzyskała Fundacja Starter, według której 18,3% przedsiębiorców samodzielnie posługuje się programem księgowym, a kolejnych niemal 10% rozlicza się samodzielnie korzystając z systemu do księgowości online (4,4%) lub po prostu excela lub kalkulatora (5,1%). Z profesjonalnej obsługi księgowej korzysta 72,3% mikrofirm.
podatki
Ponad 730 tys. firm nie ma księgowego
Według danych z rejestru REGON, na koniec czerwca 2014 r., jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce prowadziło 2 964,3 tys. przedsiębiorców, z czego 2 612,2 tys. było aktywnych. Jeśli zastosujemy wobec nich proporcje uzyskane z przytoczonych badań, to okaże się, że samodzielnie podatki rozlicza w Polsce ponad 730 tysięcy przedsiębiorców.

– Prowadząc rozliczenia księgowe samodzielnie przedsiębiorca traci swój cenny czas, ale też nie będąc profesjonalistą w tej dziedzinie, ryzykuje popełnienie błędu, co może skutkować dotkliwymi karami ze strony fiskusa – ocenia Adam Głos, prezes firmy księgowej Tax Care.

Generalnie najwięcej problemów sprawia przedsiębiorcom ustawa o VAT. Jeśli jednak przyjrzymy się szczegółowo sprawom, z jakimi najczęściej dzwonią na specjalną infolinię Idea Banku i Tax Care, to okaże się, że trudności mogą przysparzać – zwłaszcza początkującym przedsiębiorcom – kwestie stosunkowo proste, jak wybór właściwej deklaracji podatkowej oraz stawki VAT.

- Niektóre pytania mogą wręcz wydawać się banalne, na przykład, czy Książkę Przychodów i Rozchodów można wypełniać ołówkiem, ale dla osoby, które robi to po raz pierwszy wszystko co ma związek z fiskusem budzi obawy. Oczywiście rozliczający się samodzielnie przedsiębiorcy zwracają się też do nas z bardziej skomplikowanymi sprawami, dotyczącymi zasad rozliczania wydatków związanych z prywatnym samochodem wykorzystywanym w działalności gospodarczej, stawek podatku VAT przy  nietypowych działalnościach, stawek amortyzacji czy stawki podatku od darowizny – wyjaśnia Adam Głos.
Kierującym własnymi firmami, i to już bez względu na staż, sporo problemów przysparzają też kwestie niezwiązane z samą księgowością, ale obsługą kadrową, zwłaszcza z naliczaniem zasiłków macierzyńskich i chorobowych.

Przeciążenie biurokracją
Samodzielne prowadzenie księgowości to jednocześnie duże obciążenie czasowe. Chodzi tu nie tylko o czas spędzony na dokonywaniu rozliczeń, ale przede wszystkim na zdobywaniu wiedzy z zakresu prawa podatkowego, które jest niespójne i ulega częstym zmianom. Według szacunków Banku Światowego, polski przedsiębiorca przeznacza średnio aż dwa miesiące w roku na czynności związane z podatkami i ZUS. Z kolei według badań przeprowadzonych przez Idea Bank, przedsiębiorca traci każdego dnia przeciętnie 1h i 16 minut na czynności administracyjne związane z prowadzeniem firmy, co oznacza, że tygodniowo przeznacza praktycznie jeden dzień na działania, które nie wiążą się bezpośrednio z zarabianiem pieniędzy.

Księgowość za symboliczną złotówkę
Z badań przeprowadzonych przez Tax Care wynika z kolei, że przed korzystaniem z profesjonalnych usług księgowych przedsiębiorców powstrzymują przede wszystkim związane z tym koszty. Wskazuje na to ponad 43% respondentów, którzy dostrzegają bariery w korzystaniu z tych usług. Przedsiębiorcy mają też problem z dostarczaniem dokumentów do biura rachunkowego, a przy tym mają zastrzeżenia do wiedzy merytorycznej księgowych. Z problemami tymi chce zmierzyć się Tax Care dając przedsiębiorcom możliwość testowania przez rok profesjonalnych usług rachunkowych za symboliczną złotówkę miesięcznie. Propozycja ta jest elementem większego programu „Idea Wolności” w ramach którego grupa Idea Banku promuje świadomy wybór produktów finansowych.
podatki2
– Mam nadzieję, że symboliczna złotówka miesięcznie będzie wielką zachętą dla właścicieli małych firm, aby przez rok testować profesjonalne usługi księgowe. Przez ten czas będą mogli ocenić czy jest to dla nich korzystne rozwiązanie, czy pozwala zaoszczędzić czas i zwiększyć bezpieczeństwo prowadzonej dzielności gospodarczej – przekonuje szef Tax Care. Co ważne, z „Idei Wolności” w usługach księgowych mogą skorzystać również firmy, które już dziś są klientami biur rachunkowych, ale nie są z tych usług zadowolone. Propozycja kierowana jest do przedsiębiorców, którzy rozliczają co miesiąc do 30 dokumentów księgowych.

 

 

Źródło: Tax Care

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24