MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia HPV od września mają odbywać się w szkołach. Obejmą dzieci w wieku 9-14 lat [WIDEO]

Urszula Sobol
Wideo
od 12 lat
Szczepienia przeciw HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom, które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego. Eksperci zachęcają do szczepień.

Na Podkarpaciu trwa program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV. Szczepienia zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować wirus HPV.

- HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który jest bardzo powszechny i dzieli się na wiele typów - obecnie znamy około 200 z nich. Może on atakować organizm na różne sposoby, wywołując między innymi stany przedrakowe, które są szczególnie niebezpieczne. HPV może również powodować zmiany skórne i inne objawy, które nie zawsze są ze sobą powiązane - wyjaśnia lek. Justyna Morawska, specjalista w medycynie rodzinnej z Centrum Medycznego Medyk.

Lek. Justyna Morawska, specjalista w medycynie rodzinnej z Centrum Medycznego Medyk
Lek. Justyna Morawska, specjalista w medycynie rodzinnej z Centrum Medycznego Medyk

Dodaje, że praktycznie każdy jest w grupie ryzyka, ponieważ wirus jest bardzo powszechny.

- Mówi się, że ponad 70 proc. społeczeństwa miało lub ma kontakt z którymś z typów wirusa HPV. Najbardziej zagrożone są kobiety, ponieważ HPV może prowadzić do raka szyjki macicy.

Najlepiej zaszczepić dziewczynki w wieku od 9 do 14 lat. Choć warto zaszczepić także starsze grupy wiekowe.

- Chłopcy również powinni się szczepić. Choć infekcja HPV jest dla nich mniej groźna, mogą oni przenosić wirusa, co przyczynia się do rozprzestrzeniania zakażenia. Zaszczepienie chłopców pomaga przerwać łańcuch transmisji wirusa - wyjaśnia.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje szczepionek.

Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach
Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach Paweł Dubiel

Czy są jakieś przeciwwskazania do szczepienia?

- Jak przy każdym szczepieniu, ostre infekcje lub zaostrzenie istniejących chorób mogą stanowić przeciwwskazanie. Wymagane jest również skonsultowanie się z lekarzem w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Generalnie jednak szczepionki są bezpieczne i nie mają istotnych przeciwwskazań - tłumaczy lekarz.

Najczęstsze dolegliwości po sczepieniu to obrzęk, rumień w miejscu wkłucia oraz lekki ból.

- Mogą również wystąpić reakcje psychogenne, wynikające ze stresu związanego z samym szczepieniem. Poważniejsze reakcje są rzadkie - dopowiada lekarz.

Szczepienia są darmowe dla określonych grup wiekowych. Cervarix jest bezpłatny dla młodzieży w wieku od 14 do 18 lat, a Gardasil dla dzieci w wieku 12-13 lat. Szczepienia dla dorosłych są płatne.

Od 1 września rusza nowy program szczepień na HPV.

- Szczepienia będą prowadzone w szkołach, aby ułatwić dostęp i szybko realizować program. Rodzice muszą wyrazić zgodę, a każde dziecko będzie przechodziło kwalifikację lekarską przed szczepieniem - opowiada lekarz. - Szczepienie obejmie dzieci od 9 do 14 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24