Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szef kuchni poleca: Przepis na wigilijny barszcz czerwony

Ula Sobol
Bożena Gotkowska (od prawej), szefowa kuchni i Renata Kowalczyk, kelnerka, prezentują wigilijny barszcz czerwony na własnym zakwasie.
Bożena Gotkowska (od prawej), szefowa kuchni i Renata Kowalczyk, kelnerka, prezentują wigilijny barszcz czerwony na własnym zakwasie. Krystyna Baranowska
Szef kuchni w restauracji Gospoda poleca przepis na wigilijny barszcz czerwona współpracującej ze Sweetdeal.pl.

Gospoda - restauracja polska w przy ulicy Sikorskiego w Rzeszowie. Istnieje od 4 lat. Ma do zaoferowania szeroką gamę potraw oraz codzienną prasę. Specjalnością jest kuchnia staropolska, oparta na tradycyjnych recepturach. Restauracja organizuje wesela, konferencje, komunie, spotkania, bale sylwestrowe, bale kotylionowe. Lokal pozwala na organizowanie imprez do 70 osób. W ofercie ma również świąteczny catering.

- Wszystkie dania w naszej restauracji przygotowane są w momencie zamówienia, zawsze ze świeżych produktów - rozpoczęła naszą rozmowę Aneta Ostafińska, właścicielka restauracji Gospoda w Rzeszowie.

- Prosimy zawsze naszych gości o cierpliwość i wyrozumiałość w oczekiwaniu na potrawy. W zamian za to szefowa kuchni zadba o to, by każdy się najadł. A dodatkowo zaskoczy swoich klientów niepowtarzalnym doznaniem kulinarnym - dodaje z uśmiechem.

W restauracji Gospoda serwowane są tradycyjne staropolskie dania z przeróżnymi dodatkami m.in. kosz pieczywa, ziemniaki opiekane z ziołami, ziemniaki po góralsku z boczkiem i oscypkiem, zasmażana kapusta oraz mizeria ze śmietaną.

- To typowa kuchnia polska. Mamy tutaj proste, ale smaczne dania - podkreśla właścicielka. Wszystko robimy sami z domowej receptury - zaznacza Aneta Ostafińska.

Jeśli chcesz sprawdzić jak smakują staropolskie dania przyrządzone przez Bożenę Gotkowską, od dziś możesz je kupić za pół ceny!

Właścicielka podkreśla, że Gospoda to taki zalążek górskich klimatów. Świadczy o tym zarówno wystrój lokalu, muzyka, jak i przyrządzane potrawy.

Bożena Gotkowska, szefowa kuchni szczególnie poleca kotlet schabowy po chłopsku z dodatkiem pieczonej pieczarki, zwijaniec góralski z piersi kurczaka faszerowany osypiekiem i boczkiem oraz pieczoną kaczkę w towarzystwie pomarańczy.

- Przywiązujemy dużą wagę do tego, aby potrawy nie tylko były smaczne, ale również ładnie podane - podkreśla właścicielka restauracji.

W karcie dań znajdziemy rumiany rosół szefa kuchni z ręcznie robionym makaronem oraz żurek wiejski z jajkiem, kiełbasą, białym serem i ziemniakami.

Restauracja serwuje także dania dla maluchów m.in. kotleciki drobiowe i zupę pomidorową. Gospoda podaje także puszysty sernik polany czekoladą i szarlotkę na ciepło. W restauracji można także zjeść włoską pizzę oraz spaghetti.

Dziś szef kuchni poleca wszystkim czytelnikom Nowin przepis na wigilijny barszcz czerwony.

Przepis na wigilijny barszcz czerwony z wywarem z grzybów i chrzanem na własnym zakwasie

- Kwas buraczany trzeba przygotować minimum 4-5 dni wcześniej - radzi szefowa kuchni. Można też go zrobić wcześniej, 1-2 tygodnie przed Wigilią.

Składniki:

Na kwas buraczany: 1 kg buraków, 1 kromka razowego chleba, 2 ząbki czosnku, 4 ziarna pieprzu, 4 ziarna ziela angielskiego, 1 listek laurowy, 1 łyżeczka cukru.

Na barszcz: 0,5 kg buraków, 2 marchewki, 1 pietruszka, 0,5 selera, 1 średni por, 2 cebule, 2 ziarna ziela angielskiego, 2 ziarna pieprzu, 2 listki laurowe, 8 dag suszonych grzybów, sól, cukier albo miód, sok z 1/2 cytryny lub kieliszek, czerwonego wytrawnego wina, 1 łyżeczka świeżego chrzanu, 2 ząbki czosnku.

Wykonanie:

Zakisić buraki: Buraki obrać, umyć i pokroić w cienkie plastry. Włożyć do szklanego słoja lub kamiennego garnka. Następnie dodać obrany czosnek, pieprz i ziele angielskie, listek laurowy, cukier.

Zalać letnią, przegotowaną wodą, tak, aby przykryła buraki. Na wierzchu położyć kromkę razowego chleba. Słój przykryć gazą i pozostawić w ciepłym miejscu na 4-5 dni. Następnie zebrać z powierzchni pianę i przelać kwas do butelek.

Ugotować barszcz: Grzyby umyć, namoczyć na 6-8 godzin w przegotowanej wodzie. Następnie ugotować do miękkości w wodzie, w której się moczyły. Buraki obrać, umyć, pokroić w plastry.

Warzywa oczyścić i umyć. Cebulę obrać i przekroić. Wszystkie warzywa włożyć do garnka i zalać 2 litrami wrzącej wody. Dodać ziele angielskie, pieprz i listek laurowy. Posolić i gotować 20-30 min na małym ogniu. Gdy grzyby i warzywa będą miękkie, przecedzić oba wywary i połączyć. Dodać kwas buraczany w proporcji 1:1.

Barszcz podgrzać, ale już nie gotować. Doprawić solą i cukrem. Dodać sok z cytryny lub wino. Tuż przed podaniem dodać sparzony chrzan i zmiażdżony czosnek. Barszcz podawać z uszkami. Życzę smacznego!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24