SPRAWDŹ
  POPULARNE

  Popularne w marcu

  Rozwiń
  SPRAWDŹ
  Zwiń

  Popularne w marcu

  • Psie piękności na wystawie w Jarosławiu [FOTO, WIDEO]
  • Wiosenne trendy "Styl, moda i uroda". Akcja w galerii w Przemyślu [FOTO]
  • 10 najpopularniejszych rzeszowskich osiedli. Tu przybywa mieszkańców

  Szef MKS: autobusów w podrzeszowskich gminach nie zabraknie

  Szef MKS: autobusów w podrzeszowskich gminach nie zabraknie

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Szef MKS: autobusów w podrzeszowskich gminach nie zabraknie

  ©Archiwum

  Dodatkowe kursy i tańsze bilety. Tak MKS zamierza zastąpić w podmiejskich gminach MPK Rzeszów.
  Szef MKS: autobusów w podrzeszowskich gminach nie zabraknie

  ©Archiwum

  Dlaczego MPK zrezygnowało?

  Dlaczego MPK zrezygnowało?


  Oficjalny powód to groźba utraty unijnej dotacji na wart ponad 400 mln zł program transportowy miasta. Rzeszów, który kupi za te pieniądze m.in. 80 nowych autobusów nie może wykorzystywać ich komercyjnie, a na takich zasadach obsługiwał gminy, z którymi ZTM nie ma umów. Nieoficjalnie mówi się jednak, że MPK wyjazdy za miasto po prostu się nie opłacały. Co miesiąc przewoźnik miał dokładać do nich 150-200 tys. zł.  - Decyzja jest nieodwołalna, od środy autobusy MPK Rzeszów nie będą już jeździły do sąsiednich gmin.
  Kursy zostają tylko w Świlczy i Tyczynie, które podpisały z nami umowę na świadczenie usług. Do pozostałych gmin możemy wrócić, ale tylko na takich samych zasadach. Bez umów MPK już tam nie pojedzie - mówi Łukasz Dziągwa, szef Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

  Rezygnacja MPK to od kilku dni w podrzeszowskich gminach temat numer jeden. Mieszkańcy, którzy korzystali z usług miejskiego przewoźnika boją się, że od środy zostaną bez możliwości dojazdu do Rzeszowa.

  - Już wcześniej autobusów było za mało. Co będzie teraz? MKS kursuje za rzadko, a jeśli od sierpnia będzie musiał przejąć pasażerów MPK, w autobusach będzie ciasno. Boje się, że na tych wojnach o pieniądze między prezydentem a wójtami ucierpimy my - pasażerowie - kręci głową pan Władysław, który w piątek czekał w Miłocinie na autobus linii "27" MPK.

  Podobne nastroje w Boguchwale, gdzie z weekendowcyh kursów do Lutoryża zrezygnował prywatny przewoźnik, a MPK dojeżdża tylko na jeden przystanek, tuż za granicą miasta.

  - W soboty i niedziele jesteśmy praktycznie uziemieni - skarży się czytelniczka Nowin.

  Stracą trzy gminy

  Od środy sytuacja najmocniej skomplikuje się w gminach Głogów Młp. i Trzebownisko. Z rozkładu zniknie m.in. linia "47" jeżdżąca do zakładów zlokalizowanych w strefie ekonomicznej w Rogoźnicy, oraz "7" i "27", łączące miasto z Zaczerniem, Miłocinem, Pogwizdowem i Głogowem Młp.

  Pasażerowie nie pojadą już także autobusem linii "14", kursującym z miasta przez Jasionkę do Stobiernej w gminie Trzebownisko. Autobusy linii "2" będą jeździć od ul. Bardowskiego do zajezdni MPK przy ul. Lubelskiej. "20" pojedzie z ul. Bardowskiego do Rudnej Wielkiej w gminie Świlcza, ale pominie przystanki w Pogwizdowie Nowym należącym do Głogowa Młp.

  - W przypadku gminy Krasne zmiana dotyczy linii nr "4". Zamiast do stadionu autobusy dojadą tylko do stacji paliw przy drodze krajowej nr 4, niedaleko granicy z Rzeszowem. Ale w tym przypadku rozmowy z wójtem trwają, liczę, że osiągniemy porozumienie - mówi dyrektor Dziągwa.

  Więcej kursów MKS

  Piotr Klimczak, zastępca burmistrza Boguchwały, szef związku Podkarpacka Komunikacja Samochodowa uspokaja pasażerów.

  - Nasz MKS jest gotowy na zapełnienie luki po MPK. Uruchomiliśmy dodatkowe kursy, jeśli autobusów będzie zbyt mało, wypuścimy na trasy tzw. "bisówki". Oznacza to, że jeden kurs będą obsługiwać dwa autobusy - tłumaczy Klimczak.

  Szefowie MKS dodają, że wszystkie aktualnie kursujące linie, na podstawie umowy z ZTM będą dalej zatrzymywać się na przystankach w centrum Rzeszowa. Kłopot może być z pozostałymi, które przewoźnik planuje uruchomić od września. To m.in. autobus z Lutoryża i Mogielicy, który będzie kursował na dworzec główny PKS.

  - Jeśli nie dostaniemy zgody na korzystanie z wszystkich przystanków, wprowadzimy nowy, tani bilet, który pozwoli przesiąść się na obrzeżach Rzeszowa do MPK, praktycznie bez dodatkowych kosztów. Zaproponowaliśmy ZTM także wprowadzenie wspólnego biletu, który upoważniałby do przesiadania się między autobusami MKS i MPK. Czekamy na odpowiedź - mówi Piotr Klimczak.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (40)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (40) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie